Dzisiaj jest: 5.2.2023, imieniny: Agaty, Filipa, Justyniana

Jak zrobić karmik dla ptaków?

Dodano: miesiąc temu Czytane: 44
Ilość głosów: 2

Nadeszła zima. W związku z tym, że spadł śnieg ptaki muszą walczyć o przetrwanie. Pod grubą warstwą białego puchu trudno im znaleźć pożywienie, stąd warto właśnie w tym okresie je dokarmiać ptaki.

Jak zrobić karmik dla ptaków?

Jednak aby móc to robić trzeba zaopatrzyć się w karmnik dla ptaków. My dziś proponujemy pracę kreatywną, czyli samodzielne wykonanie karmnika. Jak go zrobić?

Co może znaleźć się w karmniku?

Zanim przejdziemy do wykonania karmnika dla ptaków, przypomnimy co może się w nim znaleźć. Zatem czym można karmić ptaki? Na pewno sprawdzi się smalec lub łój ale nie mogą pochodzić z usmażonego mięsa, bo wtedy zawierają zbyt dużo soli. Smalec jest przysmakiem choćby sikorek. Można również wysypać naturalne płatki śniadaniowe. Jest to akceptowalny pokarm dla ptaków. Orzeszki ziemne wolne od aflotoksyny także się sprawdzą, podobnie jak świeży kokos w skorupce (nigdy suszony). Nasiona czarnego słonecznika to dobry pokarm choćby dla gołębi (nie należy karmić ich pieczywem, bo jest to szkodliwe dla ich zdrowia, a bywa i śmiertelnie groźne). Można sięgnąć po niegotowane płatki owsiane, gotowany ryż, a także gotowe mieszanki przeznaczone dla ptaków. Co ciekawe sprawdzi się też starty żółty ser.

Nietypowy karmnik z drewna krok po kroku

Karmnik dla ptaków możesz wykonać z drewna, ale nie musisz w tym celu udawać się do sklepu budowlanego, by kupować deski i kantówki, przycinać ich i łączyć wkrętami. Możesz równie dobrze wykonać karmnik z drewna klejony. Do tego celu posłużą ci drewniane patyczki po lodach, a także drewniane klocki dziecka, którymi już się nie bawi. Zresztą w w wykonanie karmnika możesz dziecko zaangażować. Wykonajcie razem projekt, ty wybierz klej do drewna i przystąp do klejenia. Patyczki mogą posłużyć za spód karmnika, natomiast klocki za boczne ścianki. Z kawałka sklejki wykonasz też dach Waszego karmnika. Ten ostatni najłatwiej będzie przywiercić do powierzchni, choć nic nie stoi na przeszkodzie, by wykonać dach płaski do karmnika i przykleić. Kleje do drewna szybko się wiążą i już kolejnego dnia, po wykonaniu otworu i założeniu metalowego haczyka i przewiązaniu mocnego sznurka, można już zamocować karmnik przy płocie, parapecie albo na drzewie w ogrodzie.

Karmnik wykonany z rolki po papierze toaletowym – proste, ekologiczne i skuteczne

Karmnik możesz wykonać też z rolki po papierze toaletowym. Wystarczy, że wykonasz w nim dwa otwory na sznurki do podwieszenia karmnika, a następnie pokryjesz całą jego powierzchnię masłem orzechowym. Następnie wystarczy, że obtoczysz rolkę czy też posypiesz ją ziarnem dla ptaków. W ten sposób powstanie prosty i ekologiczny karmnik. Wybierz lniany sznurek i powieś Twój karmnik w wybranym miejscu, tak by był widoczny dla ptaków. Na pewno chętnie będą odwiedzać taki „bufet”.

Jak wykonać karmnik z butelki z podajnikiem?

Karmnik dla ptaków możesz wykonać również z plastikowej butelki. Wykorzystując dwie plastikowe łyżki możesz wykonać karmnik z podajnikiem. Wystarczy, że wykonasz dwa otwory w górnej części butelki po przeciwległych stronach i dwa w dolnej, tak by można było przełożyć uchwyt łyżki. Otwór powinien być nieco większy, aby można było łatwo nasypać ziarno z wypełnionej nimi butelki. Innym sposobem jest oczywiście wykonanie większego otworu w plastikowej butelce i wypełnienie jej ziarnami. Tu koniczne jest wykorzystanie dużej butelki 5-litrowej. Aby ptaki mogły swobodnie wchodzić do takiego karmnika i z niego wyfruwać.

Poznaj inne sposoby na karmnik dla ptaków

Jeżeli szukacie innych ciekawych pomysłów, to już spieszymy z radami. Otóż karmnik dla ptaków możecie wykonać także z kawałka jabłka albo pomarańczy, do których wetkniecie ziarna, np. słonecznika. Wystarczy jeszcze wydrążyć otwór lub otwory do zawieszenia takiego naturalnego karmnika. Warto użyć dodatkowo poziomego patyczka, na którym ptak będzie mógł usiąść w trakcie jedzenia. Gratką dla miłośników LEGO może być karmnik z klocków. Wykonany szerszy pojemnik z kilku rzędów klocków może być ciekawym wyborem. Karmnik może być też zatopiony w lodowej formie, to znaczy przygotowane w foremce ziarna zostają zalane wodą i zamrożone. Następnie wystarczy wydobyć zmrożony smakołyk i postawić na spodku. Za karmnik może posłużyć też wytłaczanka po jajkach wypełniona ziarnami.

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Z jakiego materiału najczesciej buduje się domy?
Odpowiedź na powyższe pytanie: