Dzisiaj jest: 23.7.2024, imieniny: Sławy, Sławosza, Żelisławy

Jak zagospodarować przestrzeń wspólną na nowym osiedlu?

Dodano: 2 lata temu Czytane: 514
Ilość głosów: 16

W ostatnim czasie nieustannie powstają nowe osiedla, które starają się coraz lepiej odpowiadać na potrzeby mieszkańców.

Jak zagospodarować przestrzeń wspólną na nowym osiedlu?
Często to właśnie oni mają decydujący wpływ na wygląd i funkcjonalność przestrzeni wspólnej. W zależności od sposobu zagospodarowania może ona pełnić różne funkcje. Zobacz, jakie pomysły są uważane za najbardziej praktyczne!
Wśród mieszkańców nowych osiedli bardzo popularne stało się przekształcanie wspólnej przestrzeni zgodnie ze swoimi potrzebami. W takich miejscach często powstają strefy rekreacyjne lub praktyczne. Wielu zwolenników ma także mała architektura ogrodowa, czyli niewielkie obiekty, mające konkretne zastosowanie – np. ławki czy stojaki rowerowe. Które rozwiązania są wybierane najczęściej?

Przestrzeń rekreacyjna

W okolicy osiedla często powstają strefy relaksu. Mogą to być np. ławki czy leżaki miejskie, niekiedy również całe zestawy mebli piknikowych, jak te dostępne na:  stojaknarower.pl. Takie miejsca są bardzo potrzebne, gdyż sprzyjają sąsiedzkiej integracji i spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Doceniają je także rodzice małych dzieci i osoby starsze, które mogą na nich chwilę odpocząć.

Plac zabaw

Osiedla, które wśród mieszkańców mająwiele rodzin z dziećmi, często wyposażone są w place zabaw. W zależności od zapotrzebowania, ilości miejsca i budżetu, wybierane są niewielkie zestawy dziecięcych atrakcji, jak np. huśtawki i piaskownice lub duże, bardziej skomplikowane konstrukcje. Planując budowę placu zabaw,trzeba pamiętać o względach bezpieczeństwa dotyczących np. ogrodzenia placu, jak i aspektach praktycznych w postaci ławeczki dla rodziców pilnujących swoich pociech.

Siłownia pod chmurką

Ciekawym, coraz częściej praktykowanym sposobem zagospodarowania wspólnej przestrzeni jest budowanie siłowni na świeżym powietrzu. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, gdyż może być wykorzystywane przez osoby w różnym wieku. Ćwiczenia na świeżym powietrzu można wykonywać niemal zawsze – niezależnie od pogody, pory dnia czy roku. Łatwiejszy dostęp do aktywności fizycznej sprzyja zachowaniu zdrowia i dobrej formy.

Wybieg dla psów

Takie rozwiązanie doceniają wszyscy posiadacze czworonogów. Miejsce, w którym można bezpiecznie spuścić psa ze smyczy stanowi duże ułatwienie i alternatywę dla dalekich spacerów. Taka ogrodzona przestrzeń jest bezpieczna zarówno dla samego zwierzęcia, jak i ewentualnych osób trzecich. W psich wybiegach często znajdują się także różne akcesoria treningowe dla psa, dzięki którym można ćwiczyć jego koordynację, sprawność i różne sztuczki.

Ozdoba osiedla

Dobrym pomysłem jest także postawienie na cieszącą oko zieleń miejską. Mimo iż taka przestrzeń jest zwykle dość ograniczona, to można zmieścić tam np. krzewy i klomby z kwiatami. Zadbane tereny zielone są ozdobą każdego osiedla i znacznie podnoszą jego prestiż. Zieleń można połączyć ze strefą rekreacyjną czy placem zabaw. Należy jednak pamiętać, że taki osiedlowy ogródek wymaga regularnej pielęgnacji i ochrony przed zniszczeniem.
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Jak nazywa się ten portal
Odpowiedź na powyższe pytanie: