Dzisiaj jest: 13.6.2024, imieniny: Antoniego, Gracji, Lucjana

Jak zrobić schron lub piwnicę ze zbiornika na szambo

Dodano: 6 lat temu Czytane: 34214 Autor:
Ilość głosów: 950

Po 2 wojnie światowe nadeszły czasy pokoju, ale jak wiem bezpiecznie jest w Europie zachodniej i środkowej, co dzieje się na wschodzie czy też Azji? Jeśli masz skarpę na podwórku możesz mieć schron.

Jak zrobić schron lub piwnicę ze zbiornika na szambo
Oczywiście to co widzimy na zdjęciu przygotowanym przez naszego grafika to czysta abstrakcja ale pokazuje jak było by bezpieczniej gdybyś był wyposażony w schron i inne elementy potrzebne do obrony.

Piwnica z szamba betonowegoAle gdyby ktoś chciał to da się to zrobić wykorzystując istniejące na rynku elementy np. szamba betonowe, zbiorniki betonowe na szamba są produkowane ze szczelnego betonu np. C25-C35 W8 z dodatkami na szczelność, zbiorniki takie są wibrowane więc pozbawione mikropor, zbiorniki są oczywiście zbrojone przez co wytrzymują nawet wkopanie takiego zbiornika do 2-3m pod powierzchnią ziemi. Można taki zbiornik wkopać do połowy w ziemi i obsypać górną część ziemią, bok natomiast zostawiamy niezasypany pozostaje w tym miejscu wyciąć otwór drzwiowy, wymurowanie murków oporowych całość wyglądać by mogła tak jak na zdjęciu nr.1

Zejście od góry po stopniach złazowychMożna również wykonać wejście do takiego pomieszczenia od góry, nie wycina się wtedy otworu na bocznej ścianie tylko zleca u producenta zbiorników wykonanie płyty stropowej z otworem na drzwi. Takie pomieszczenie idealnie nadaje się na schron lub na piwniczkę. Aby zejść na dół można wykonać schodki złazowe lub zwyczajną drabinkę z gotowych podestów metalowych. Pomysłów na piwniczkę jest w Internecie setki trudno jest niestety znaleźć wykonawcę który by stworzył taką ziemiankę od A do Z, często pomysły trzeba realizować we własnym zakresie.

Piwniczka wkopana cała w ziemię
Zdjęcie nadesłane przez Pana Karola pokazuje że dobrym pomysłem jest zaizolowanie takiego zbiornika dodatkowo styropianem zawsze to dodatkowa izolacja takiego zbiornika. Temperatury panujące w takiej komorze są bardzo dobre do przechowywania warzyw i owoców, nigdy tam temperatura nie spadnie po niżej zera i nigdy nie wzrośnie powyżej 10 stopni Celsjusza. Dodatkowo widzimy że na piwniczce planowana jest budowa jakiejś altanki według nas altanka będzie miała mały gabaryt ale wykonując do niej odpowiednio szersze zadaszenie będzie na pewno spełniało swoją rolę jako altanka dach sprawi że piwnica nie zostanie zalana wodą opadową.

Piwniczka z półokrągłym sklepieniemNa rynku są dostępne również piwniczki z półokrągłym sklepieniem wykonane są one z dwóch elementów dolna część zbiornik 8m3 bez płyty górnej i nadstawki półokrągłej która pozwoli uzyskać dużą wysokość wewnątrz zbiornika, piwniczkę taką wkopujemy do połowy w ziemię będą potrzebne jeszcze murki oporowe i schody. w zagłębieniu z pewnością będzie gromadzić się woda czy to gruntowa czy opadowa stosuje się wtedy dodatkową studzienkę przed drzwiami i montuje w niej na stałe pompę pływakową, w momencie gromadzenia się wody pływak idzie do góry a woda jest wypompowywana dale na działkę bądź do rowu melioracyjnego.


Reklama:
Ziemianka betonowa
Źródło: ABC Szamba betonowe
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Jak nazywa się ten portal
Odpowiedź na powyższe pytanie: