Dzisiaj jest: 17.4.2024, imieniny: Anicety, Klary, Rudolfina

Domy do realizacji etapami z Kolekcji Muratora

Dodano: rok temu Czytane: 348
Ilość głosów: 6

Chcemy wybudować własny dom, a jednocześnie dysponujemy ograniczonymi funduszami na ten cel? A może nie mamy jeszcze sprecyzowanych planów dotyczących aranżacji wyższej kondygnacji?

Domy do realizacji etapami z Kolekcji Muratora

W każdej z tych sytuacji najlepszym dla nas rozwiązaniem mogą okazać się projekty domów etapowych. Co je wyróżnia, jakie są ich atuty oraz kiedy warto się na nie zdecydować?

Projekty domów etapowych z oferty Muratora - co warto o nich wiedzieć?

Zainteresowały nas projekty domów etapowych? Jeśli odpowiedź jest twierdząca, to zdecydowanie warto zapoznać się z pełną ofertą projektów prezentowanych w dedykowanej Kolekcji Muratora: https://projekty.muratordom.pl/domy/projekty-domow-etapowych/. Znajdziemy tu bogata ofertę różnorodnych projektów, które łączy jeden wspólny mianownik jakim jest możliwość realizacji piętra lub poddasza w późniejszym czasie. W wielu przypadkach poddasze zaprojektowano jako nieużytkowe, zatem należy je dostosować do celów mieszkalnych na etapie adaptacji. W niektórych, piętro lub poddasze zostało już zaaranżowane, choć nie musimy go realizować od razu. Pozwala na to odpowiednie usytuowanie schodów oraz wystarczająco użytkowy układ parteru. Jeśli nasz budżet przeznaczony na budowę i wykończenie domu jest mocno ograniczony lub jeśli inwestycję planujemy rozłożyć w czasie, to wybór domu etapowego będzie strzałem w dziesiątkę. Kolekcja obejmuje budynki rekreacyjne oraz całoroczne, o powierzchni użytkowej od 30 m2, do nawet 520 m2. Zatem bez względu na to, czy interesuje nas mały domek czy duża rezydencja, znajdziemy tu projekt wpisany w nasze potrzeby. Ich zróżnicowane wymiary, a także kształt i kąt nachylenia dachu sprawiają, że bez trudu wytypujemy dom dopasowany do zapisów Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunków Zabudowy. Projektanci zadbali także o sprostanie różnorodnym preferencjom i gustom inwestorów. Dostępne są zarówno projekty domów w tradycyjnym stylu, jak i te, bardziej nowoczesne lub utrzymane w nurcie rustykalnym.

Zalety projektów domów do realizacji etapami

Podstawową zaletą domów etapowych jest możliwość znaczącego ograniczenia wydatków na etapie budowy i wykończenia. Doświadczenia wielu inwestorów potwierdzają, że pieniądze wydatkowane na wzniesienie samej bryły budynku są czasem współmierne z wartością jego wewnętrznego i zewnętrznego wykończenia. To powoduje, że często borykamy się z brakiem funduszy, aby aranżację wszystkich wnętrz zrobić zgodnie ze swoim pierwotnym planem, w oparciu o dobre (czasem drogie) materiały. Szukamy więc tańszych zamienników, które docelowo nie spełniają naszych oczekiwań i stają się “solą w oku”. W takiej sytuacji na pewno lepszym rozwiązaniem byłoby rozłożenie inwestycji w czasie, czemu służy oferta domów etapowych. W pierwszej fazie prac wykończeniowych możemy zainwestować w parter, czekając z urządzeniem poddasza do chwili, gdy uzbieramy niezbędną kwotę bądź sprecyzujemy swoje plany odnośnie wyglądu wyższej kondygnacji. Projekty, w których zaprojektowano pustą przestrzeń na poddaszu, dają wiele, funkcjonalnych możliwości. Możemy je przeznaczyć na dodatkowe sypialnie, gabinet do pracy lub pokój hobby dedykowany rozwijaniu swoich pasji. Jeśli dach ocieplimy już w fazie budowy, to wyższa kondygnacja będzie też pełnić rolę cieplnego bufora, zmniejszając zapotrzebowanie parteru na ogrzewanie oraz ograniczając bieżące koszty utrzymania.

Kiedy warto wybrać projekt domu etapowego?

Projekty domu do realizacji etapami warto wybrać w kilku sytuacjach. Będą one godne polecenia w szczególności dla osób dysponujących ograniczonymi środkami na budowę. Etapowy dom jest świetnym rozwiązaniem dla młodych małżeństw, które aktualnie nie potrzebują zbyt wiele miejsca, a zarazem planują powiększenie rodziny w przyszłości. Weźmy je pod uwagę także w przypadku, gdy rozważamy przygarnięcie pod swój dach posuwających się w latach się rodziców, którzy obecnie cieszą się jeszcze całkiem dobrym zdrowiem i poziomem samodzielności.

Zastanawiasz się jaki projekt wybrać? Przemyśl swoje potrzeby, możliwości finansowe i plany na przyszłość, a następnie rozważ budowę domu etapowego. Być może właśnie taka opcja okaże się dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. Dobrze zaplanowana przestrzeń parteru, odpowiadająca Twojej aktualnej sytuacji, może być wystarczająca na etapie zamieszkania. Nie musisz inwestować w wykończenie poddasza, aby już zamieszkać w swym wyczekanym domu. Przeanalizuj taką możliwość i spełnij swoje marzenie. 

Zdjęcie: Projekt EC317a - Dom oszczędny - wariant I (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją) z kolekcji Muratora, arch. Piotr Lewandowski

Tekst sponsorowany: MURATOR - nowoczesne projekty budynków mieszkalnych - projekty.muratordom.pl 

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Z jakiego materiału najczesciej buduje się domy?
Odpowiedź na powyższe pytanie: