Dzisiaj jest: 5.12.2023, imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny

Jak dobrać kolor żaluzji do wnętrza?

Dodano: rok temu Czytane: 507
Ilość głosów: 9

Żaluzje to jeden z najpopularniejszych rodzajów osłon okiennych, które pozwalają na regulację natężenia światła, jakie wpada do pomieszczenia oraz zapewniają prywatność.

Jak dobrać kolor żaluzji do wnętrza?

Wybór odpowiedniego koloru żaluzji jest jednak kluczowy, ponieważ ma on wpływ na estetykę i komfort przebywania w pomieszczeniu. Kolor żaluzji może wprowadzić do wnętrza ciepło lub chłód, optycznie powiększyć lub zmniejszyć przestrzeń, a także komponować się z innymi elementami wystroju. W niniejszym artykule wspólnie z Krzysztofem Czechowskim, producentem osłon okiennych z Łodzi (pełna oferta żaluzji klikając tutaj) przyjrzymy się bliżej temu, jak dobrać kolor żaluzji do wnętrza, aby osiągnąć zamierzony efekt.

Jak dobrać kolor żaluzji?

Wybieranie kolorów żaluzji jest ważnym elementem projektowania wnętrza. Odpowiedni kolor może nadać pomieszczeniu przytulności lub elegancji, a także pomóc w kontrolowaniu ilości światła, jakie wpada do pomieszczenia. Oto kilka wskazówek dotyczących dobierania kolorów żaluzji.
 • Uwzględnij styl pomieszczenia: Jeśli Twój pokój jest urządzony w stylu skandynawskim lub nowoczesnym, białe lub jasne żaluzje mogą być idealne. Natomiast jeśli masz pokój w stylu klasycznym lub tradycyjnym, ciemne lub klasyczne kolory, takie jak brąz lub beż, będą pasować.
 • Wziąć pod uwagę kolorystykę ścian: Jeśli Twoje ściany są pomalowane na jasny kolor, takie jak biel lub szarość, żaluzje w ciemniejszych kolorach mogą być dobrym wyborem. W przypadku ciemniejszych ścian jasne lub białe żaluzje mogą dodać przestrzeni.
 • Zwróć uwagę na funkcję pomieszczenia: Jeśli chcesz, aby pokój był jasny i przestronny, postaw na jasne lub przezroczyste żaluzje. Jeśli jednak chcesz mieć więcej prywatności lub kontrolować ilość światła wpadającego do pomieszczenia, ciemniejsze lub nieprzezroczyste żaluzje będą lepszym wyborem.
 • Weź pod uwagę okno: Jeśli masz piękne okno z drewnianymi ramami, będzie ono wyglądało ładniej z żaluzjami w kolorze drewna lub beżu. Natomiast jeśli masz okno z metalową ramą, będzie ono pasować do żaluzji w ciemniejszych kolorach, takich jak czarny czy grafit.
 • Pamiętaj o odpowiednim doborze akcesoriów: Kolory żaluzji powinny być skomponowane z innymi elementami w pomieszczeniu, takimi jak meble, dodatki i tekstylia. Będzie to wyglądało spójnie i estetycznie.
Ważne jest, aby pamiętać, że wybór kolorów żaluzji jest indywidualny i zależy od osobistych preferencji oraz stylu pomieszczenia. Najlepiej odpowiednio dobrać odcienie i kolory w taki sposób, aby pasowały do całości aranżacji i nadawały wnętrzu właściwego charakteru.

Dopasowanie koloru żaluzji do mebli

Dopasowanie koloru żaluzji do mebli może być trudnym zadaniem, szczególnie jeśli chodzi o aranżację wnętrza mieszkania czy domu.
Przede wszystkim, należy zwrócić uwagę na to, jakie meble znajdują się w danym pomieszczeniu. Jeśli dominującym kolorem jest ciemna drewniana podłoga, warto postawić na jasne i neutralne kolory żaluzji, takie jak biel czy szarość. Dzięki temu nie będą one rzucać się w oczy i pozwolą na subtelne podkreślenie naturalnego piękna drewna. Natomiast jeśli meble są jasne, np. białe czy kremowe, dobrze będzie zastosować ciemniejsze kolory żaluzji, takie jak granat czy czarny. W ten sposób uzyskamy efekt kontrastu, który doda pomieszczeniu charakteru.

Kolejnym ważnym aspektem jest styl wnętrza. Jeśli dominuje on w skandynawskim lub minimalistycznym, najlepiej postawić na prostotę i stonowane kolory. W takim przypadku najlepiej sprawdzą się beże, szarości czy pastele. Natomiast jeśli wnętrze jest urządzone w stylu nowoczesnym czy glamour, możemy pozwolić sobie na bardziej odważne rozwiązania kolorystyczne, np. żaluzje w kolorze różowym czy niebieskim.

Na koniec warto pamiętać, że żaluzje nie muszą być koloru identycznego z meblami. Często dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie koloru kontrastowego, który nada pomieszczeniu nowego wymiaru i odświeży wystrój. Dlatego też, przed dokonaniem wyboru, dobrze jest zastanowić się nad kilkoma opcjami i porównać je z resztą wystroju wnętrza. Przymierzanie różnych kolorów żaluzji do mebli pozwoli na lepsze zrozumienie tego, jakie rozwiązanie będzie najlepiej pasować do danego wnętrza.

Ostatecznie ważne jest, aby pamiętać o tym, że kolory żaluzji powinny pasować do całości aranżacji, a nie tylko do mebli. Przy wyborze należy brać pod uwagę takie elementy jak kolor ścian, podłogi, dywanów, a także oświetlenie oraz dekoracje. Znalezienie odpowiedniego koloru żaluzji, który będzie się dobrze komponował z pozostałymi elementami wnętrza, pozwoli na uzyskanie spójnego i pięknego efektu.

Żaluzje dwukolorowe – czy warto je wybrać?

Żaluzje dwukolorowe to nowoczesne rozwiązanie, które pozwala na wykorzystanie dwóch różnych kolorów w jednym produkcie. Dzięki temu można dopasować je do różnych stylów aranżacji wnętrz oraz do różnych potrzeb dotyczących ilości światła, jakie chce się mieć w danym pomieszczeniu. Przyjrzyjmy się bliżej zaletom i wadom żaluzji dwukolorowych, aby lepiej zrozumieć, czy warto je wybrać.

Zalety żaluzji dwukolorowych:

 • Możliwość dopasowania do różnych stylów wnętrz: Żaluzje dwukolorowe pozwalają na łączenie różnych kolorów, dzięki czemu mogą być one dopasowane do różnych stylów aranżacji wnętrz.
 • Łatwość regulacji ilości światła: Dzięki temu, że żaluzje dwukolorowe składają się z dwóch różnych kolorów, można regulować ilość światła, jaką chce się mieć w pomieszczeniu, przesuwając je w różne pozycje.
 • Unikatowy wygląd: Żaluzje dwukolorowe dają możliwość wyboru unikatowego wyglądu, który będzie odpowiadał indywidualnym preferencjom.
 • Trwałość i odporność: Żaluzje dwukolorowe są trwałe i odporne na uszkodzenia, dzięki czemu służą przez długi czas bez konieczności ich wymiany.

Wady żaluzji dwukolorowych:

 • Wysoka cena: Żaluzje dwukolorowe są zazwyczaj droższe niż tradycyjne żaluzje jednokolorowe.
 • Trudność w utrzymaniu: Żaluzje dwukolorowe mogą być trudniejsze w utrzymaniu niż jednokolorowe, ponieważ trzeba uważać, aby obie strony żaluzji były czyste i nie zabrudzone, co może być trudniejsze niż utrzymanie jednokolorowych żaluzji.
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Z jakiego materiału najczesciej buduje się domy?
Odpowiedź na powyższe pytanie: