Dzisiaj jest: 20.5.2024, imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny

5 zastosowań pomp beczkowych

Dodano: rok temu Czytane: 918
Ilość głosów: 17

Nowoczesne pompy beczkowe to urządzenia niezwykle uniwersalne, które mają bardzo szeroki zakres zastosowania. Z powodzeniem sprawdzają się w najróżniejszych branżach przemysłowych.

5 zastosowań pomp beczkowych

Za sprawą swojej mobilności i prostej konstrukcji są niezawodne i zawsze gotowe do pracy. Ich podstawową rolą jest załadunek i rozładunek mediów magazynowanych w znormalizowanych zbiornikach. Gdzie najczęściej używane są tego typu urządzenia? Poznaj 5 zastosowań pompy beczkowej!

Zanim wymienimy 5 popularnych zastosowań pomp beczkowych, warto nadmienić, skąd się bierze tak duża uniwersalność tych urządzeń. Odpowiada za to przede wszystkim zróżnicowanie materiałowe w kwestii konstrukcji poszczególnych elementów pomp, dzięki czemu konkretne modele mogą służyć do transportu mediów o różnym stopniu reaktywności – od neutralnych po bardzo agresywne. Przy czym na rynku znajdują się pompy beczkowe wyposażone w różnego rodzaju silniki dostępne w zróżnicowanym zakresie mocy, co pozwala na pompowanie mediów o różnym stopniu lepkości. A teraz przechodzimy już do 5 zastosowań pomp do beczek!

1. Pompa beczkowa w przemyśle spożywczym

W szeroko pojętym przemyśle spożywczym pompy beczkowe są wyposażeniem praktycznie standardowym. To właśnie za ich pomocą realizowany jest transport różnego rodzaju mediów – w tym tych o bardzo wysokiej lepkości, takich jak pasty czy przeciery. Pompy beczkowe służą zazwyczaj do rozładunku hoboków z dodatków, które są używane w procesie produkcji przeróżnych artykułów spożywczych.

2. Pompy beczkowe w warsztacie mechanicznym

Pompa beczkowa to również popularne wyposażenie warsztatów mechanicznych zarówno samochodowych, jak i zakładów utrzymania ruchu. Urządzenie to pozwala bowiem na szybkie i wygodne przepompowanie olejów, smarów czy innego rodzaju mediów z większych beczek do mniejszych pojemników. Warto zaznaczyć, że pompy beczkowe z certyfikatem ATEX kat 2 mogą służyć do transportu cieczy łatwopalnych.

3. Pompy beczkowe w rolnictwie

Kolejną gałęzią gospodarki, w której zastosowanie znajdują pompy beczkowe, jest rolnictwo. Warto tutaj zauważyć, że w tym przypadku zakres zastosowań pomp beczkowych jest olbrzymi. W zależności od rodzaju materiału, z jakiego wykonana jest pompa, można ją wykorzystywać do transportu nawozów, jak i samej wody – przykładowo deszczówki ze zbiorników czy rozładunku beczek z olejem.

4. Pompy beczkowe do uzdatniania wody

Co ciekawe, wodociągi oraz stacje uzdatniania wody również wykorzystują pompy beczkowe. Są one stosowane przede wszystkim do transportu inhibitorów korozji i specjalnych dodatków, które mają za zadanie uszlachetnić wodę.

5. Pompy beczkowe w laboratoriach

Pompy beczkowe to również niemalże standardowy element wyposażenia laboratoriów. Za ich pomocą dokonuje się transportu różnego rodzaju substancji z większych zbiorników, do mniejszych. Taka pompa beczkowa dla laboratorium opcjonalnie może być wyposażona w liczniki przepływu cieczy, co pozwala na dokładny pomiar ilości transportowanej cieczy. Świetniesprawdza się jako pompa do dozowania określonych dawek danych substancji. W zależności od rodzaju materiału, z jakiego jest wykonane urządzenie, z powodzeniem sprawdza się w transporcie neutralnych, jak i agresywnych chemicznie substancji.

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Z jakiego materiału najczesciej buduje się domy?
Odpowiedź na powyższe pytanie: