Dzisiaj jest: 20.5.2024, imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny

Operator dźwigu – obowiązki i uprawnienia

Dodano: rok temu Czytane: 786
Ilość głosów: 13

Codzienna praca na dużych, wielkogabarytowych urządzeniach, jak żuraw wieżowy, wymaga odpowiedniego przygotowania. Operator takiej maszyny zobowiązany jest zapewnić bezpieczeństwo sobie oraz innym.

Operator dźwigu – obowiązki i uprawnienia
Innym osobom przebywającym w pobliżu żurawia, na teranie placu lub terenu zakładu. Aby kierować urządzeniem wielkogabarytowym, trzeba mieć odpowiednie uprawnienia.

Żuraw wieżowy to dźwignica składająca się z pionowego masztu montowanego na przejezdnym lub stacjonarnym podwoziu oraz wysięgnika poziomego albo nachylonego pod odpowiednim kątem do podłoża. Urządzenie takie podnosi ładunki na haku opuszczanym na linie z wysięgnika żurawia. 

Żuraw szybkomontujący to urządzenie składające się z pionowego masztu montowanego na przejezdnym lub stacjonarnym podwoziu i wysięgnika poziomego albo nachylonego pod właściwym kątem. 

Jakie uprawnienia na dźwig?

Operator dźwigu to osoba odpowiedzialna za kompleksową obsługę i sterowanie dźwigiem, w tym przede wszystkim przemieszczanie przy jego pomocy ładunków potrzebnych przy pracach montażowych, transportowych lub przeładunkowych. 

Aby otrzymać uprawnienia do obsługi żurawia, pracownik musi ukończyć specjalistyczny kurs i zdać egzamin państwowy przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Podczas szkolenia kursanci poznają budowę dźwigu, uczą się przepisów UDT oraz BHP, a także podczas zajęć praktycznych szkolą się w obsłudze żurawia. 

Praca operatora wymaga odpowiednich kompetencji miękkich. Ważna jest odpowiedzialność, umiejętność pracy w zespole oraz dobra koncentracja. Decydując na zapisanie na kurs dla operatorów żurawi, trzeba przedstawić zaświadczenie od lekarza o braku przeciwwskazań do wykonywania tego zawodu. 

Obowiązki operatora dźwigu

Do obowiązków operatora dźwigu należą:

  • sprawdzenie stanu gruntu i podłoża, gdzie będzie ustawiony żuraw samojezdny;
  • zapewnienie dobrej widoczności podczas wykonywanych i zaplanowanych działań;
  • dopasowanie rozstawienia maszyny pod tonaż ładunku;
  • używanie ustalonych sygnałów ostrzegawczych przed i podczas wykonywania prac na żurawiu;
  • kontrola otoczenia zgodnie z przepisami BHP pod względem odległości od linii energetycznych oraz innych urządzeń i konstrukcji;
  • upewnienie się, że w trakcie przenoszenia ładunku wszystkie osoby znajdują się poza zasięgiem żurawia. 

Praca operatora dźwigu jest bardzo wymagająca. Osoba, która ją wykonuje, musi mieć odpowiednie kwalifikacje, mieć uprawnienia oraz wykazać się dobrym zdrowiem. Przed podjęciem codziennych obowiązków operator musi przeprowadzić szereg czynności i skontrolować urządzenie pod względem stanu technicznego.  

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Jak nazywa się ten portal
Odpowiedź na powyższe pytanie: