Dzisiaj jest: 17.4.2024, imieniny: Anicety, Klary, Rudolfina

Jak zacząć przygotowania do budowy domu? Podstawa to dobry projekt!

Dodano: rok temu Czytane: 453
Ilość głosów: 11

Podjęliśmy już decyzję – będziemy budować dom! Ale powoli, spokojnie – od czegoś trzeba zacząć. Jak z chłodną głową podejść do budowy domu? Od czego zacząć i kiedy jest najlepszy moment by działać?

Jak zacząć przygotowania do budowy domu? Podstawa to dobry projekt!
Podpowiadamy jak rozważnie i rzeczowo podejść do realizacji marzeń o własnym domu.
Nowy rok, nowy dom – postanowienie, które warto spełnić.

 
Czy nowy rok to dobry czas na rozpoczęcie przygotowań do budowy domu? Zdecydowanie tak i to z kilku względów. Realizacje inwestycji możemy potraktować jako noworoczne postanowienie i to jeden z bodźców do działania. Pozostałe czynniki wpływające na trafność tego terminu to odpowiedni czas na przygotowanie wszelkich formalności. To dobry moment żeby zacząć przeglądać projekty domów i dokonać właściwego wyboru. Do otwarcia sezonu budowlanego, czyli definitywnego zakończenia zimy zostają nam 3-4 miesiące, w ciągu których powinno się udać zakupić projekt i wykonać przystosowanie go do warunków działki budowlanej. Dodajmy, że noworoczny czas sprzyja przecenom, rabatom i promocjom, więc projekty domów mogą być w tym czasie tańsze. Jeśli kupimy tańszy projekt domu to zaoszczędzone pieniądze możemy wydać na przykład na obniżenie kosztów adaptacji. Jakie projekty są najtańsze i najszybciej mogą stać się naszą własnością? Najlepszą ofertę dla inwestorów stanowią obecnie gotowe projekty domów, czyli projekty katalogowe, powtarzalne, przygotowane do adaptacji do działki budowlanej.
 
Dom przy Wiosennej 21
Dom przy Wiosennej 21

 
 
Gotowe projekty domów – najtańsze i najszybsze rozwiązanie.
 
Stawiając na gotowy projekt domu mówimy „tak” sprawdzonym rozwiązaniom. Każdy plan był wielokrotnie wykonywany na niezliczonych działkach inwestycyjnych w kraju. Przed zakupem możemy zapoznać się z wizualizacją domu, z jego szczegółowymi rysunkami, a także – przy odrobinie szczęścia i sprytu -  porozmawiać z inwestorami (na żywo lub poprzez sieci społecznościowe), którzy zrealizowali już projekt domu wybranego również przez nas. Nie dokonujemy zakupu na ślepo, informacje o interesujących nas parametrach budynku i szczegółach projektowych możemy uzyskać z wielu źródeł, najlepiej bezpośrednio u producenta, autora projektu gotowego.
Abyśmy mogli dobrze mieszkać w domu naszych marzeń, projekt powinien jak najpełniej spełniać oczekiwania i wymagania wszystkich domowników. Jeśli nie znajdziemy perfekcyjnie dopasowanego domu, a tylko taki, który jest zbliżony do doskonałego, mamy możliwość zmiany planu zgodnie z naszymi wymaganiami.
Jest to możliwe dzięki pisemnej zgodzie autora na zmiany. Takie korekty i modyfikacje nanosi do dokumencie lokalny architekt podczas adaptacji. W naszym nowym domu możemy zmieniać naprawdę wiele, zarówno w trakcie adaptacji, jak i już na etapie budowy domu. Do najczęstszych modyfikacji adaptacyjnych należą zmiany w stolarce okiennej, podpiwniczenie budynku, powiększenie, lub pomniejszenie domu, lub podniesienie ścianki kolankowej, czy zmiana kąta nachylenia dachu.
Gotowe projekty domów, ze względu na możliwość ich poprawiania i dostosowywania do wymagań, przybierają charakter projektów indywidualnych, skrojonych idealnie pod nasze potrzeby. Ważny jest również czas w jakim otrzymujemy kompletną dokumentację. Katalogowe projekty domów są zwykle w domu inwestora po dwóch dniach od chwili zamówienia.
 
Dom przy Alabastrowej 55
Dom przy Alabastrowej 55

Jakie projekty domów warto brać po uwagę dokonując wyboru?
 
Jeśli priorytetem w naszych oczekiwaniach jest ekonomiczna i szybka realizacja inwestycji, powinniśmy wybierać projekty domów tanich w budowie. To w głównej mierze budynki parterowe, lub posiadające użytkowe poddasze, które cechują się prostą konstrukcją dachu, regularnymi kształtami i zwartą bryłą. Dach dwuspadowy, symetryczny, bez lukarn, wykuszy, czy innych udziwnień architektonicznych.
Najbardziej ekonomiczne projekty domów to te nie posiadające piwnicy, garażu, pozbawione tradycyjnych balkonów, oparte na planie kwadratu lub prostokąta.
Czym prostszy budynek, tym niższe będą finalne koszty budowy.
Aby mieszkanie w nowym domu było czystą przyjemnością projekt winien odpowiadać metrażowym i lokalowym potrzebom rodziny. Ważna jest odpowiednia ilość pokoi, niezakłócona komunikacja na przestrzeni budynku, odpowiednie nasłonecznienie oraz funkcjonalność połączona z komfortem użytkowania. W zależności od upodobań inwestorów do wyboru pozostają projekty domów parterowych lub z poddaszem użytkowym. W obu segmentach i typach projektów możemy z powodzeniem znaleźć projekty domów, które wybudujemy tanim kosztem i bez większych komplikacji.
 
Dom przy Bukowej 27
Dom przy Bukowej 27

Budowa domu, czy trzeba się jej bać?
 
Gdy do tematu podejdziemy rzeczowo i ze spokojem, to nie musimy się martwić o budowę domu. Jeśli decyzja o budowie poprzedzona jest zdobyciem pewnej wiedzy na temat spraw związanych z procesem inwestycyjnym, to nie ma w tym nic, co by przerosło nasze możliwości. Najważniejsze jest wiedzieć, co nas czeka. Powinniśmy mierzyć siły na zamiary, dobrze skalkulować budżet i bilansować inwestycje zgodnie z aktualnymi zasobami.
Musimy mieć świadomość, że wybór dobrego projektu domu odgrywa w przygotowaniach kluczową rolę. Do budowy należy podchodzić ekonomicznie i w miarę możliwości minimalizować koszty. Nie zapominajmy -  czas to też pieniądz, zwłaszcza gdy chodzi o budowę domu.

 
 
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Z jakiego materiału najczesciej buduje się domy?
Odpowiedź na powyższe pytanie: