Dzisiaj jest: 13.6.2024, imieniny: Antoniego, Gracji, Lucjana

Czy pompa ciepła ma sens bez fotowoltaiki?

Dodano: rok temu Czytane: 676
Ilość głosów: 13

Wiele osób rozważających zakup pompy ciepła jest zdania, że instalacja takiego źródła ogrzewania ma sens jedynie w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną.

Czy pompa ciepła ma sens bez fotowoltaiki?

W większości przypadków jest to rzecz jasna Rzecz jasna połączenie obu systemów powoduje, że ogrzewanie domu staje się w zasadzie darmowe i całkowicie bezemisyjne, natomiast generowanie oszczędności jest możliwe już w przypadku samej pompy ciepła. Należy pamiętać, że nowoczesne urządzenia tego typu osiągają bardzo wysoki poziom sprawności energetycznej. Niektóre z dostępnych modeli pozwalają na produkowanie nawet 5 razy więcej energii cieplnej, aniżeli ilość zużywanego prądu.

Dynamika rynku pompa ciepła

Rynek pomp ciepła w Polsce rozwija bardzo dynamicznie. Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na coraz bardziej energooszczędne i ekologiczne systemy grzewcze, pompy ciepła stały się popularnym wyborem wśród polskich właścicieli domów i firm. Na rosnącą popularność pomp ciepła wpływ ma również polityka związana z dofinansowaniami promująca wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Powstanie i popularyzacja programów grantowych, jak np. “Czyste Powietrze” lub “Moje Ciepło” stanowi skuteczny stymulator dla sprzedaży tych urządzeń w Polsce. Spore znaczenie ma też rosnąca świadomość konsumentów w kwestiach związanych z ekologią i emisyjnością źródeł ciepła.

 

Rośnie również zapotrzebowanie na pompy ciepła w sektorze komercyjnym, zwłaszcza w branży hotelarskiej. Energooszczędne systemy grzewcze zyskują tu coraz większy udział. Rosnące zainteresowanie pompami ciepła również wykazuje sektor przemysłowy - podczas budowy nowych obiektów i modernizacji budynków już istniejących firmy szukają sposobów na zmniejszenie śladu węglowego i kosztów energii.

 

Rozwój tego rynku w przyszłości ma przed sobą pewne wyzwania. Przykładem jest wysoki początkowy związany z realizacji inwestycji, sięgający często nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Może on stanowić barierę dla części konsumentów, którzy nie dysponują odpowiednią ilością środków, koniecznych na zakup i instalację urządzenia. Wyzwaniem dla rynku jest też niedostateczna liczba wykwalifikowanych techników. Przyjmuje się, że podaż tego typu usług nie nadąża aktualnie za popytem, co powoduje że znalezienie rzetelnej i doświadczonej firmy instalatorskiej może być problemem. Więcej informacji na temat pomp ciepła i sposobów szukania instalatorów znajdziesz na portalu proheat.pl. 

Czy pompa ciepła pozwala zaoszczędzić?

Pompa ciepła pozwala zaoszczędzić na kosztach ogrzewania w porównaniu z tradycyjnymi systemami grzewczymi, takimi jak kotły na paliwo stałe lub kotły gazowe. Zasada działania urządzeń przewiduje przenoszenie energii cieplnej z powietrza lub gruntu do wnętrza domu, co jest zdecydowanie bardziej efektywne, aniżeli wytwarzanie ciepła w wyniku spalania paliw kopalnych.

 

Sprawność pompy ciepła jest mierzona współczynnikiem COP, który wyraża stosunek pomiędzy ilością energii wytworzonej przez urządzenie do ilości energii pobranej. Im wyższy COP, tym mniej energii elektrycznej zużywa urządzenie do wytworzenia tej samej ilości ciepła, co za tym idzie jej użytkowanie jest tańsze. Większość nowoczesnych pomp ciepła ma COP na poziomie ok. 4 - 5. Mogą być zatem bardziej ekonomiczne w użytkowaniu aniżeli kotły gazowe.

 

Oprócz sprawności pompy ciepła, oszczędności na kosztach ogrzewania będą zależeć także od kilku innych czynników. Istotne będą między innymi wielkość ogrzewanego budynku, klimat w którym się on znajduje, ale również jego standard energetyczny. Pompy ciepła sprawdzają się szczególnie dobrze we współpracy z budynkami niskoenergochłonnymi lub pasywnymi. Dobrze ocieplony i uszczelniony dom będzie wymagał mniej energii do ogrzania.

 

Należy pamiętać, że chociaż pompy ciepła mogą zaoszczędzić pieniądze na kosztach ogrzewania, ich instalacja wymaga większego nakładu finansowego w porównaniu z tradycyjnymi systemami grzewczymi. Dokładny koszt inwestycji zależy od typu urządzenia (szczególnie rodzaju dolnego źródła ciepła), wydajności urządzenia i kosztów związanych z modernizacją instalacji hydraulicznej. Trzeba podkreślić, że inwestycja może zwrócić się już ciągu kilku lat użytkowania pompy ciepła, w związku z oszczędnościami w rachunkach za energię. Czas zwrotu inwestycji zależy też od poziomu dofinansowania i uzyskanej ulgi podatkowej.

Zalety instalacji fotowoltaicznej

Wiele osób, decydujących się na pompę ciepła, rozważa też zainstalowanie systemu fotowoltaicznego do produkcji energii elektrycznej z promieni słonecznych. Należy pamiętać, że do niezaprzeczalnych zalet fotowoltaiki należą:

 
  1. Oszczędność energii - produkując własną energię elektryczną, obniżasz miesięczne rachunki za energię. Nadwyżki energii elektrycznej wytwarzanej przez system fotowoltaiczny odsprzedać do sieci w ramach tzw. systemu net-billingu.

  2. Korzyści środowiskowe - systemy fotowoltaiczne wytwarzają czystą i odnawialną energię ze słońca, zmniejszając ślad węglowy i emisję gazów cieplarnianych do atmosfery.

  3. Zwiększona wartość nieruchomości -  system fotowoltaiczny może zwiększyć wartość Twojej nieruchomości. Stanowi długoterminową inwestycję, która zwiększa ogólną efektywność energetyczną budynku.

 

Ogólnie rzecz biorąc, instalacja fotowoltaiczna może przynieść wiele korzyści, zarówno dla środowiska, jak i Twojego domowego budżetu.

Symbioza dwóch systemów

Wiele osób, rozważających montaż nowoczesnego i bezemisyjnego źródła ogrzewania, stara się oszacować ile prądu zużywa pompa ciepła. Poprawna kalkulacja zużycia jest ważna, bo determinuje opłacalność inwestycji i jej zwrot w czasie. Poziom zużycia energii elektrycznej to rzecz jasna główny składnik kosztów eksploatacyjnych. Nawet biorąc pod uwagę to, że pompa ciepła to urządzenie odznaczające się dużą sprawnością energetyczną, co powoduje, że zużycie prądu nie powinno być wysokie, warto rozważyć połączenie inwestycji z montażem systemu fotowoltaicznego.

 

Oto kilka powodów, dla których ta kombinacja może być dobrym rozwiązaniem:

 
  1. Darmowa energia elektryczna - używając instalacji fotowoltaicznej, generujesz energię elektryczną za darmo. Rzecz jasna może być ona wykorzystywana również na potrzeby zasilania pompy ciepła, zatem urządzenie jest napędzane w zasadzie bezkosztowo.

  2. Zwiększenie poziomu autokonsumpcji - po zmianie systemu rozliczeń nadprodukcji energii elektrycznej z net-meteringu na net-billing, opłacalność systemów fotowoltaicznych nieco zmalała. Ze względu na to właściciele instalacji starają się przez to zwiększać poziom energii zużywanej na bieżąco, co jest możliwe m.in. po połączeniu systemu z pompą ciepła. Część urządzeń posiada sterowniki umożliwiające ścisłą integrację z fotowoltaiką i intensyfikację pracy urządzenia w porach dnia, w których poziom nasłonecznienia jest największy.

  3. Ograniczenie śladu węglowego - dzięki zastosowaniu czystych, odnawialnych źródeł energii połączenie pompy ciepła i fotowoltaiki pomaga zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych i chronić środowisko.

Charakterystyka dofinansowań

Trzeba pamiętać, że połączenie inwestycji w nowe źródło ciepła z instalacją fotowoltaiczną jest promowane przez wiele programów dofinansowań pomp ciepła. Jest tak np. w programie “Czyste Powietrze”, w którym maksymalna kwota dofinansowania jest o kilka tysięcy złotych większa w przypadku gdy przedsięwzięcie przewiduje również instalację fotowoltaiki.

 

Przykładowo:

 
  • konsument, który kwalifikuje się do podstawowego poziomu wsparcia, planujący demontaż nieefektywnego źródła ciepła i zastąpienie go pompą ciepła, przy jednoczesnej termomodernizacji budynku, może uzyskać wsparcie na poziomie 60 000 zł. W przypadku gdy w ramach przedsięwzięcia będzie realizowana też instalacja fotowoltaiczna, wartość wsparcia rośnie do 66 000 zł.

  • konsument, który kwalifikuje się do maksymalnego poziomu wsparcia, poprzez spełnienie kryterium maksymalnego dochodu, planujący demontaż starego źródła ciepła, zastąpienie go pompą ciepła i termomodernizację budynku, może uzyskać wsparcie na poziomie 120 000 zł. W przypadku gdy w ramach przedsięwzięcia będzie instalowany system fotowoltaiczny, wartość wsparcia rośnie do 135 000 zł.

 

Jak zatem widać powyżej, połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką może być bardziej opłacalne niż instalacja samej pompy ciepła. Nie oznacza to jednak, że decyzja o zainstalowaniu samej pompy ciepła jest nieopłacalna. Należy podkreślić, że przedsięwzięcie polegające tylko na montażu lub wymianie źródła ciepła również ma sens i może przyczynić się do wygenerowanie oszczędności wynikających z późniejszej eksploatacji. Opłacalność jest tym bardziej prawdopodobna w kontekście dynamicznie rosnących cen gazu i prądu.

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Co prawdziwy mężczyzna powinien wybudować?
Odpowiedź na powyższe pytanie: