Dzisiaj jest: 24.2.2024, imieniny: Boguty, Bogusza, Macieja

E-PIT online - gdzie i jak złożyć?

Dodano: rok temu Czytane: 382
Ilość głosów: 10

Deklaracje roczne e PIT gov, czyli pit online, mogą być wypełniane i wysyłane przez Internet, przy użyciu pięciu danych weryfikacyjnych do podpisania.

E-PIT online - gdzie i jak złożyć?
PIT można przesyłać online poprzez rozliczenie roczne, e-deklaracje utworzone przez Ministerstwo Finansów, a także usługę Twój e-PIT dostępną na portalu podatkowym. 
epit online

PIT 11 - co to?

PIT 11 co to? Jest on jednym z PITów, na podstawie których musisz rozliczać się z fiskusem. Innymi słowy, formularze PIT 11 to informacje o osiąganych przez podatnika dochodach oraz zaliczkach podatku dochodowego osób fizycznych, a także o wysokości potrąconych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Natomiast PIT 11a dotyczy osób, które pobierają emeryturę lub rentę, które nie pobierają zasiłku pieniężnego z ubezpieczenia społecznego. 

PIT 0 - dla kogo?

PIT 0 dla kogo jest? Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie są zobowiązane do składania rocznego zeznania podatkowego nawet w przypadku zerowych dochodów. Następnie muszą złożyć zerowe zeznanie podatkowe. Złożenie deklaracji zerowej jest obowiązkowe, jeżeli zadeklarowano już uzyskiwanie dochodów z jakiegoś tytułu. Załącznik PIT O należy wypełniać razem z zeznaniem podatkowym. 

Jakie deklaracje można rozliczyć dzięki PIT online?

W roku 2023 można przesyłać e-PITy 2023 przez Internet bez użycia podpisu elektronicznego, takie jak:
 • PIT 16A - wniosek o wysokości składki, jaka została pobrana na ubezpieczenie zdrowotne i kwocie odliczenia z karty podatkowej w trakcie indywidualnego roku podatkowego 2022,
 • PIT 19A – dokument zawierający wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne, które zostało pobrane i obliczone od poziomu zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów dotyczących osób duchownych w wybranych kwartałach w 2022 roku,
 • PIT 28 - deklaracje z kwotą uzyskanego przychodu, kwocie odliczeń i ryczałcie należnym od dochodu za rok 2022,
 • PIT 36l, 36, 37, 38 oraz 39.
 • wniosek podatkowy w formie karty podatkowej.
Istnieje możliwość na przesyłanie drogą elektroniczną deklaracji dotyczących podatku od czynności cywilnoprawnych, a także podatku VAT.
Zabezpieczenie powyższych dokumentów składanych bez e-podpisu opiera się zawsze na kilku informacji o podatniku, który składa wniosek lun e deklarację PIT. Do zestawu danych zalicza się podanie danych osobowych wraz z datą urodzenia, numeru NIPu, a także podanie kwoty przychodu wskazanej w deklaracji PIT lub rocznym obliczeniu podatku z poprzedniego roku (czyli składając ePITy 2022 rok wpisujemy przychód z PIT-a za 2021) a w przypadku braku przychodu, podaje się wartość „0”.
Skorzystaj z rozliczenia online - e-PIT 2023
epit

PIT przez internet – jakie są plusy rozliczenia online

Złożenie deklaracji PITy gov przez Internet daje Ci przynajmniej kilka głównych korzyści.
 1. e-PITy online oznaczają szybszą realizację zwrotu podatku. Zamiast oczekiwania kilku miesięcy na zwrot podatnicy korzystają ze skrócenia okresu oczekiwania do niecałych dwóch miesięcy. Może to być również krótszy okres. Ostatecznie, wpływ na szybkość zwrotu ma kolejność przesyłania rozliczeń podatkowych.
 2. pit przez Internet pozwala na szybkie przesyłanie deklaracji moj ePIT do urzędu skarbowego. W przypadku zgłoszenia w formie papierowej urzędnik dodatkowo wprowadza wszystkie dane zgłoszenia do systemu – w związku z tym złożone oświadczenie oczekuje na wcześniejsze przepisanie w systemach teleinformatycznych przed weryfikacją. Innymi słowy, umieszczamy naszą płatność w dodatkowej kolejce.
 3. e PIT program jest wygodny - możesz rozliczyć się z podatku bez wychodzenia z domu.
 4. rozliczenie PIT 2023 można wysłać kilkoma kliknięciami poprzez weryfikację znanych nam informacji.
 5. złożenie PITu online, to koniec procesu wypełniania deklaracji. Większość przygotowuje swój PIT na jednym dokumencie, więc drukowanie oświadczeń i załączników i składanie ich samodzielnie staje się stratą czasu. Kiedy wysyłasz PIT online, nie musisz się martwić o proces ręcznego podpisywania i wyszukiwania wszystkich kopii wydruku.
 6. twój e-PIT logowanie, to bezpieczna metoda przechowywania potwierdzenia Twojej deklaracji PIT. Mając potwierdzenie na komputerze UPO nie ma konieczności, aby drukować drugą kopię deklaracji, której przyjęcie potwierdzane jest przez pracownika urzędu skarbowego.
Epit online

Jak rozliczyć się z małżonkiem przez Internet

Chcąc rozliczyć wspólnie z małżonkiem PIT online za 2022 rok wystarczy, aby był podpisany danymi jednego z małżonków. PIT będzie dotyczył obojgu małżonków. Podczas wspólnego rozliczenia małżonkowie nie muszą udzielać sobie nawzajem pełnomocnictw do przesyłania elektronicznych oświadczeń. Wniosek o wspólne opodatkowanie z małżonkiem jest wyrażany automatycznie. W deklaracji rocznego dochodu zaznaczamy, że chcemy wspólnie opodatkować.  W 2023 roku deklaracje za 2022 rok można składać łącznie, oraz jako dane – informacje o jednym z małżonków. Taki wniosek jest rozpatrywany na równi z oświadczeniem o upoważnieniu małżonka nadawcy do złożenia oświadczenia o łącznym opodatkowaniu jego dochodów.
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Jak nazywa się ten portal
Odpowiedź na powyższe pytanie: