Dzisiaj jest: 30.9.2023, imieniny: Geraldy, Honoriusza, Wery

Jak dobrać rozcieńczalnik do farby i bezpiecznie go stosować? Podpowiadamy!

Dodano: 7 miesięcy temu Czytane: 195
Ilość głosów: 3

Podczas malowania ścian czy sufitu może Ci się przydać rozcieńczalnik. Dzięki niemu farba uzyska odpowiednią gęstość, co ułatwi jej aplikację oraz zapobiegnie nieestetycznym smugom.

Jak dobrać rozcieńczalnik do farby i bezpiecznie go stosować? Podpowiadamy!
Czytaj, jaki typ rozcieńczalnika wybrać oraz jakie zasady należy zachować w trakcie jego aplikacji.
 

Kiedy niezbędny jest rozcieńczalnik?

 
Rozcieńczalnik jest potrzebny do tego, aby nadać farbie odpowiedniej konsystencji. Jest to ważne w sytuacji, gdy emalia jest zbyt gęsta, a więc jej aplikacja na podłoże byłaby znacznie utrudniona, a nawet niemożliwa.
 
Dostępne na rynku rozcieńczalniki wykorzystuje się po to, aby:
 • farba była rzadsza,
 • doszło do zmiany jej lepkości,
 • umyć nimi narzędzia i sprzęt malarski.
Rozcieńczalnik przydaje się do rozrzedzania farb w celu nadania im odpowiedniej konsystencji. Można go wykorzystać również do odtłuszczenia powierzchni czy wyczyszczenia pędzla.

Jak wybrać odpowiedni rozcieńczalnik?

 
Aby farba uzyskała odpowiednią konsystencję, należy stosować dokładnie taki rozcieńczalnik, jaki został wskazany w karcie technicznej produktu. Dzięki temu emalia nie straci swoich właściwości i nie dojdzie do pojawienia się:
 • smug na powierzchni, które będą skutkiem zbyt niskiej lepkości,
 • tzw. efektu skórki pomarańczy – występuje on, gdy farba jest nadmiernie gęsta, co prowadzi do nierówności na ścianie.
 
W sprzedaży są różne rodzaje rozcieńczalników. Trzeba je dobrać w zależności od tego, jakie jest ich przeznaczenie. Do wyboru masz rozcieńczalnik:
 • ekstrakcyjny, stosowany w przypadku olejów albo wosków,
 • chlorokauczukowy, przydatny do rozcieńczania emalii poliwinylowych oraz chlorokauczukowych,
 • nitro – służy do rozrzedzania farb, klejów czy uszczelniaczy nitrocelulozowych,
 • dedykowany do wyrobów akrylowych czy bitumicznych, jak również do cieniowania (w wyniku aplikacji produktu nie występują różnice połysku w miejscach, gdzie stykają się ze sobą stara oraz nowa powłoka) albo szpachlówki natryskowej (preparat prowadzi do szybszego jej wysychania),
 • epoksydowy do produktów epoksydowych,
 • poliuretanowy z przeznaczeniem do rozcieńczania farb poliuretanowych.
 
W sytuacji, gdy masz wątpliwości, jaki typ wyrobu użyć do danej farby, możesz zdecydować się na rozcieńczalnik uniwersalny. Wykorzystasz go w przypadku wielu różnych produktów.
 
Jeśli interesuje Cię wydajny rozcieńczalnik, warto zdecydować się na ofertę firmy Polifarb Łódź. To uznany producent preparatów niezbędnych podczas malowania, który dysponuje szerokim asortymentem.
 

Rozcieńczalnik do farb – zasady bezpiecznego stosowania

 
Rozcieńczalnik należy aplikować w odpowiednich warunkach, aby nie doszło do powstania określonych zagrożeń. Efektem nieprawidłowego wykorzystywania takiego preparatu mogą być podrażnienia dróg oddechowych czy skóry albo uszkodzenia oczu. Istnieje również ryzyko wywołania pożaru.
 
Stosując rozcieńczalnik ekstrakcyjny czy uniwersalny, pamiętaj, aby:
 • dolewać go do farby na zewnątrz bądź w odpowiednio wentylowanym pomieszczeniu,
 • przechowywać i aplikować go z dala od źródeł ciepła czy iskrzenia oraz gorących powierzchni – optymalna temperatura rozcieńczalnika w trakcie rozrzedzania emalii to 10–25°C,
 • wykorzystywać odzież ochronną – niezbędne będą rękawice oraz okulary,
 • chronić preparat przed dostępem ze strony dzieci.
 
Ważne jest również to, aby rozcieńczalnik był dodawany do farby małymi porcjami, ponadto trzeba pamiętać o ciągłym mieszaniu. Istotne jest też zachowanie odpowiednich proporcji – informacje na ten temat znajdziesz w karcie technicznej produktu. Zwykle dodaje się nie więcej niż 20–25% wagowej ilości rozcieńczanego wyrobu.
 
Jeśli wdrożysz takie zasady, aplikacja rozcieńczalnika przebiegnie bez żadnych komplikacji i będziesz mógł cieszyć się odpowiednią konsystencją farby. W efekcie uzyskasz pożądany efekt na ścianie czy suficie. Pamiętaj, aby wybrać odpowiedni rodzaj rozcieńczalnika, czyli taki, który jest dedykowany do danego podłoża.
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Z jakiego materiału najczesciej buduje się domy?
Odpowiedź na powyższe pytanie: