Dzisiaj jest: 20.5.2024, imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny

Salon i sypialnia w jednym – jak stworzyć strefy za pomocą oświetlenia

Dodano: rok temu Czytane: 651
Ilość głosów: 7

Choć salon to najczęściej miejsce przeznaczone do relaksu czy spotkań towarzyskich, w małych mieszkaniach stanowi pomieszczenie wielofunkcyjne.

Salon i sypialnia w jednym – jak stworzyć strefy za pomocą oświetlenia
Jest tu zatem miejsce nie tylko do wspólnego spożywania posiłków czy spędzania czasu z rodziną i znajomymi, lecz również do snu. Jeden pokój spełnia więc funkcje salonu i sypialni. Jak to pogodzić? Wiele możemy zdziałać za pomocą oświetlenia. Lampy nie tylko podkreślają charakter aranżacji czy też budują atmosferę wnętrza, ale i nadają funkcjonalności pomieszczeniom. Poza tym właśnie za pomocą światła jesteśmy w stanie wyraźnie zaznaczyć podział na strefy – w tym przypadku salonową oraz sypialnianą. Jakie oświetlenie sprawdzi się w tym celu najlepiej?

Oświetlenie główne to podstawa

W pierwszej kolejności musimy zadbać o oświetlenie główne. Nie ma znaczenia metraż pomieszczenia ani to, jakie strefy będziemy w nim wydzielać. Lampy umieszczane w centralnym punkcie sufitu odpowiadają za równomierne rozświetlenie całej przestrzeni, a zatem komfort użytkowania o dowolnej porze. To światło, to podstawa!

Gdy w grę wchodzi oświetlanie pomieszczenia, w którym wydzielamy część salonową oraz przestrzeń sypialnianą, wciąż możemy postawić na lampę główną umieszczoną w centralnym punkcie sufitu. Jest to oczywiście tylko jedna z propozycji, bo gdy pomieszczenie nie należy do najmniejszych, można postawić na dwie lampy sufitowe, każdą w roli oświetlenia głównego, ale oddzielnego dla danej strefy. Ciekawe modele lamp sufitowych, które sprawdzą się w takim miejscu, można znaleźć na stronie https://lightplus.pl/.

Lampa podłogowa w strefie sypialnianej

Jak zaaranżować za pomocą oświetlenia strefę sypialnianą? Możemy do niej wybrać lampę podłogową. Oświetlenie, które jest niezwykle funkcjonalne, ciekawe pod względem estetyki, a do tego mobilne. Ustawimy je zatem w dowolnym miejscu, dopasowując sposób oświetlenia do tego, jak będzie się finalnie prezentować strefa sypialniana.

Wybierzmy lampę podłogową o dwóch źródłach światła. Jedno z nich niech będzie skierowane ku górze, aby zapewniać dobre oświetlenie strefy przeznaczonej do spoczynku nocnego. Na elastycznym ramieniu lampy podłogowej niech za to znajdzie się niewielki punkt świetlny. Wystarczający, by czytać przed snem lub w nocy wstawać do łazienki, jednak bez budzenia osoby śpiącej obok.

Szukajmy modeli, które w pierwszej kolejności będą praktyczne i wygodne w użytkowaniu. Niech ich wielkość, średnica klosza czy walory dekoracyjne nie przyćmią charakteru wielofunkcyjnego salonu. Harmonijny i spójny wystrój to bardzo ważny element.

Oświetlenie w strefie salonowej – na co warto postawić?

Zastanówmy się, jakich funkcji nadajemy naszej strefie salonowej. Czy ta część wydzielona z całego pomieszczenia służy nam przede wszystkim do wspólnego spożywania posiłków z rodziną i znajomymi, więc w centralnym punkcie ustawiamy stół i krzesła. A może jednak umieszczamy tu wypoczynkowy komplet, duży telewizor i tworzymy centrum relaksu oraz rozrywki? Od tego bowiem zależy, na jakie oświetlenie postawimy.

Jeśli w centralnym punkcie strefy salonowej znalazł się duży stół wraz z krzesłami, zawieśmy nad nim lampę wiszącą, która swoim światłem obejmie cały stół. Mogą to być również pojedyncze, minimalistyczne lampy wiszące w liczbie kilku, które umieścimy w równych odstępach. Chodzi o to, aby światłem wzmagać apetyt, podkreślać walory wizualne potraw, tworzyć wyjątkową atmosferę.

Jeśli zaś posiłki spożywamy w kuchni bądź jadalni, a salonowa strefa to dla nas centrum rozrywki, przyda się – poza oświetleniem głównym – światło zadaniowe. Mogą to być lampy stołowe, ale i subtelna w swojej formie lampa podłogowa. Tutaj światło ma sprzyjać relaksowi, więc sprawdzi się mniejszy strumień światła o ciepłej barwie.

Skorzystajmy z powyższych wskazówek, a z powodzeniem uda nam się stworzyć funkcjonalną i estetyczną zarówno strefę salonową, jak i sypialnianą.

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Z jakiego materiału najczesciej buduje się domy?
Odpowiedź na powyższe pytanie: