Dzisiaj jest: 20.5.2024, imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny

Jakie są rodzaje i zalety żywic posadzkowych?

Dodano: rok temu Czytane: 268
Ilość głosów: 7

Sztuczne żywice znalazły szerokie zastosowania między innymi w branży posadzkarskiej. To materiał trwały i estetyczny. Nic więc dziwnego w tym, że sprawdził – i wciąż sprawdza się.

Jakie są rodzaje i zalety żywic posadzkowych?
Sprawdza się zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i w przemyśle. Jakie są dwa najpopularniejsze rodzaje żywic posadzkowych i co je wyróżnia? Sprawdźmy!

Żywice posadzkowe epoksydowe

Jak uzyskać twardą i stabilną posadzkę w miejscach, takich jak: łazienka, garaż czy hala przemysłowa? W tym celu warto zastosować żywicę posadzkową epoksydowąjedno- lub dwuskładnikową. Oba rodzaje produktów można łatwo aplikować na podłoże oraz barwić w dowolnym odcieniu.  A czym się one różnią?Produkt jednokomponentowy zawiera gotową masę żywiczną samoutwardzalną samopoziomującą.Żywica dwuskładnikowa, jak wskazuje jej nazwa, składa się z dwóch autonomicznych komponentów:modyfikowanej żywicy epoksydowejorazutwardzacza.
Cechą charakterystyczną żywic posadzkowych epoksydowych jest to, że doskonale radzą sobie one w warunkach podwyższonej wilgotności i zmiennych temperatur. Podłoża epoksydowe są odporne na zarysowania, wgniecenia, działanie chemikaliów ipromieni UV. Materiał latami zachowuje perfekcyjny wygląd i kształt, nie przyciąga kurzu, nie ulega też zjawisku elektryzacji.

Żywice poliuretanowe

Kolejną grupę żywic posadzkowych stanowią żywice poliuretanowe. Można je stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Sprawdzają się na parkingach, schodach, tarasach i w halach przemysłowych. Poliuretany często służą też do tworzenia ozdobnych posadzek typu:„kamienny dywan”, w których odgrywają rolę spoiwa oraz warstwy zamykającej.
Podobnie jak epoksydy, żywice poliuretanowe występują w dwóch wariantach: jako produkty jednoskładnikowe i dwuskładnikowe. Są one jednak bardziej elastyczne niż żywice epoksydowe i lepiej niż epoksydy znoszą duże obciążenia mechaniczne czy działanie agresywnych chemikaliów.Materiał ten wykazuje również doskonałą odporność na mikropęknięcia i nie niszczy się pod wpływem działania promieni UV.

Dlaczego warto wybrać żywice na posadzki?

Obecnie wielu inwestorów i osoby prywatne wybierają żywice poliuretanowe lub epoksydowe do wykończenia posadzek w domach, obiektach przemysłowych i na parkingach. Bez wątpienia oba te tworzywa należą do kategorii najtrwalszych, najzdrowszych i najbardziej stylowych materiałów wykończeniowych. Sztuczne żywice posadzkowe nie uczulają, nie przyciągają kurzu i wyglądają świetnie mimo intensywnego użytkowania. Bezspoinowa technologia sprawia też, że podłoża, wykonane z żywic syntetycznych, są łatwe w utrzymaniu i nie zatrzymują wilgoci.
Warto wybrać posadzki z żywic, jeśli chcemy uzyskać nietuzinkowe efekty wizualne wewnątrz lub na zewnątrz budynków. Materiał ten daje bowiem nieskończenie wiele możliwości kreowania nowoczesnych aranżacji. Do wyboru mamy zarówno żywice transparentne triksotropowe do kruszyw, jak i żywice barwione, w tym bursztynowe żywice gruntujące.Posadzki żywiczne lśniące i matowe dopełniają nowoczesnystylbudynków.
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Z jakiego materiału najczesciej buduje się domy?
Odpowiedź na powyższe pytanie: