Dzisiaj jest: 13.7.2020, imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty

Jaką pojemność zbiornika na szambo wybrać??

Dodano: 2 lata temu Czytane: 4379 Autor:
Ilość głosów: 74

Założenie szamba betonowego to nic trudnego. O wiele większym problemem jest wyliczenie jego optymalnej pojemności. Nie sprawdzi się szambo małe, które zwyczajnie opróżniać będzie trzeba dość często..

Jaką pojemność zbiornika na szambo wybrać??
Złym wyborem będzie też te zbyt pojemne. Szczególnie że im więcej nieczystości taki zbiornik mieści, tym jest on też droższy. Jak zatem dopasować pojemność szamba do liczby domowników?

Obliczanie pojemności

Wbrew pozorom obliczenie zapotrzebowania nie jest zadaniem trudnym. Biorąc pod uwagę zbiornik jednokomorowy bez możliwości odprowadzania do gruntu nieczystości płynnych i z założeniem, że szambo wybierane jest co dwa tygodnie, jak sugeruje to wielu fachowców, dla 4-ososbowej rodziny wystarczający będzie zbiornik o pojemności 10 metrów sześciennych. Zakładając, że jedna osoba w ciągu dnia zużywa około 150 litrów wody, cała rodzina zużyje jej cztery razy więcej. Mnożąc to przez 14 (częstotliwość opróżniania zbiornika), otrzymamy wynik 8400 litrów, a więc 8,4 metrów sześciennych. Oczywiście można zainstalować szambo pojemniejsze, które zgromadzi więcej nieczystości, ale często nie kalkuluje się to finansowo i to nie tylko z tego powodu, że taki zbiornik jest droższy.

Pojemność szambiarek

Większość użytkowników zainteresowanych instalacją takich zbiorników na swojej nieruchomości ich optymalną pojemność oblicza za kluczowy czynnik biorąc zapotrzebowanie. Wydaje się to logiczne. Wcześniej należy jednak zrobić dobry research i przyjrzeć się firmom, które usuwają nieczystości. Okazać się bowiem może, że okoliczne podmioty nie używają szambiarek na tyle pojemnych, aby opróżnić szambo o większej pojemności.

- Przy założeniu, że płaci się u nich za przyjazd, a nie ilość zabranych nieczystości instalacja takiego szamba nie ma większego sensu. Rzeczywistość jest niestety taka, że firmy liczą sobie właśnie za przyjazd, a jeżeli nawet jakieś różnice pomiędzy opróżnianiem szamb o różnej pojemności występują, to są one stosunkowo niewielkie. Przy ograniczonej pojemności wozów asenizacyjnych większe zbiorniki nie będą opróżnione do końca, przez co szybciej się zapełnią — mówią specjaliści z firmy ABC Szamba Betonowe. - Sprawdź też kalkulator wyceny szamba z wbudowanym samouczkiem - podprowadza niezdecydowanych którą pojemność szamba wybrać.

Odprowadzanie nieczystości do gruntu

Przy wyborze zbiornika jednokomorowego nie mamy żadnych alternatyw. Takie pojawiają się przy szambach dwukomorowych, w których wnętrzu znajduje się przegroda. Wówczas ścieki w nich dzielone są na stałe i płynne. Te drugie po wcześniejszym oczyszczeniu przy wykorzystaniu do tego bakterii, usunąć można do gruntu. Skoro większość zanieczyszczeń ma formę płynną, na takim rozwiązaniu można sporo oszczędzić.

Równie dobrym rozwiązaniem jest instalacja zbiorników trzykomorowych, które przy oczyszczeniu florą bakteryjną w środkowej komorze, mogą służyć za przydomową oczyszczalnię ścieków.

Podsumowanie

W praktyce instalacja większego szamba pozbawiona jest więc jakiegokolwiek sensu. Tym bardziej że już po maksymalnie dwóch tygodniach ścieki fermentują, czemu towarzyszy nieprzyjemny zapach. Wydaje się więc, że obecnie najlepszym rozwiązaniem jest instalacja szamb dwukomorowych z odprowadzaniem nieczystości płynnych do gruntu.
Szczególnie że im więcej nieczystości taki zbiornik mieści, tym jest on też droższy. Jak zatem dopasować pojemność szamba do liczby domowników?
 
Źródło: ABC Szamba betonowe
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Co prawdziwy mężczyzna powinien wybudować?
Odpowiedź na powyższe pytanie: