Dzisiaj jest: 3.12.2023, imieniny: Hilarego, Franciszki, Ksawery

Czym jest i na czym polega formowanie próżniowe?

Dodano: 5 miesięcy temu Czytane: 182
Ilość głosów:

Technologia formowania materiałów w ostatnich latach znacząco posunęła się do przodu. Powodem tego jest oczywiście ogromny wzrost zapotrzebowania na precyzyjne i gładko wyprofilowane podzespoły.

Czym jest i na czym polega formowanie próżniowe?
Obecnie wykonanie jakiegokolwiek produktu musi być zgodne ze sztuką i procedurami. Nie ma od tego wyjątków, dlatego też firmy chcące działać sprawnie i efektywnie, musiały wynaleźć konkretne sposoby na przyspieszenie produkcji. Jednym z nich jest technika formowania próżniowego. To niebywale ważna czynność, pozwalająca na nadanie perfekcyjnego kształtu nawet gabarytowym wyrobom w krótkim czasie. Poniższy wpis ma na celu dokładniejsze zbadanie tematu formowania próżniowego i odpowiedzenie na szereg związanych z nim pytań. Zapraszamy!

Formowanie próżniowe – co to jest?
Formowanie próżniowe jest techniką nadawania kształtu konkretnym materiałom w formie stałej. Ma ono na celu najpierw nagrzanie konkretnej masy do temperatury umożliwiającej formowanie, a następnie stworzenie różnicy ciśnień, nadawanej między formą, a materiałem. Materiał zastygający na formie po krótkim czasie jest już gotowy do użytku. Jak widać, sam sposób działania nie jest zbytnio skomplikowany, choć jego opatentowanie musiało zająć inżynierom sporo czasu. Oczywiście, technika formowania próżniowego ma swoje pewne ograniczenia, które wbrew pozorom nie dotyczą gabarytów, a bardziej grubości ścianek wykonywanych elementów.
Metoda formowania próżniowego stała się bardzo modna przez wzgląd na możliwość wielorazowego stosowania form. W przypadku zamówień hurtowych dla klienta, producent może więc posługiwać się jednym wzorem i to właśnie na nim   wykonywać swoją pracę.
 
Co można wykonać przy użyciu formowania próżniowego?
Przez wzgląd na zdolności ponownego używania szablonów, producenci mogą powtarzalnie tworzyć chociażby te same fragmenty różnego rodzaju instalacji izolacyjnych. Krakowska firma ZAMAC oferuje kształtki i nadstawki izolacyjne wykonywane właśnie techniką formowania próżniowego. Dzięki szeroko rozbudowanej technologii, nawet największe zamówienia są przez nich wykonywane w mgnieniu oka. Ceramika ogniotrwała jest łatwym do formowania materiałem, nawet przy użyciu próżni. Oprócz niej, tą techniką można wykonywać wiele innych przedmiotów z różnych branż. Zalicza się do nich chociażby samochodowe deski rozdzielcze, artykuły medyczne, zabawki czy nawet meble. Materiałami stosowanymi w tej technologii są natomiast polichlorek winylu (PVC), polipropylen (PP), poliwęglan (PC), kopolimery (ABS) czy też celuloidy.
Nadstawki izolacyjne

Formowanie próżniowe – czy to na pewno takie proste?
Choć z powyższych informacji może wynikać, jakoby proces formowania próżniowego był prosty do osiągnięcia, tak prawda jest zupełnie inna. Zakup samego urządzenia do tej technologii nie należy do najtańszych. Osiągnięcie tak ogromnej różnicy ciśnień w jednej powierzchni jest niezwykle wymagające, a nawet wykonanie samej formy nie należy do najprostszych. Co więcej, do stworzenia wyrobu o specjalistycznych właściwościach potrzeba także doboru odpowiedniego materiału. Duża wiedza i znajomość tematu jest więc wymaga w kontekście wykonywania produktów przy użyciu formowania próżniowego.
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Co prawdziwy mężczyzna powinien wybudować?
Odpowiedź na powyższe pytanie: