Dzisiaj jest: 23.7.2024, imieniny: Sławy, Sławosza, Żelisławy

Okna dachowe – podstawowe informacje. Co warto wiedzieć przed zakupem?

Dodano: rok temu Czytane: 632
Ilość głosów: 2

Każdego, kto zajmuje się remontem lub projektowaniem swojego domu, czeka sporo wyzwań. Jednym z takich wyzwań jest montaż okien dachowych.

Okna dachowe – podstawowe informacje. Co warto wiedzieć przed zakupem?

Są one dobrym źródłem dodatkowego światła na poddaszu, dlatego wydają się niezbędnym elementem dla miłośników doświetlonych wnętrz. Zastanawiasz się, jakie są najpopularniejsze rodzaje okien dachowych? Jakie są ich największe zalety? Odpowiedzi poniżej!

 1. Najpopularniejsze rodzaje okien dachowych
 2. Jakie parametry są istotne podczas wyboru okien?
 3. Największe zalety okien dachowych
Okno dachowe powinno być funkcjonalne i korzystnie wpływać na estetykę domu.
 

Najpopularniejsze rodzaje okien dachowych

W naszym kraju bardzo często wybiera się okna obrotowe albo obrotowo-uchylne. Jeśli okna montuje się wyżej (np. bliżej komina), wtedy świetnym rozwiązaniem będą okna wyłazowe albo tzw. świetliki pozwalające zwiększyć ilość światła wewnątrz pomieszczenia. Okna dachowe Velux to jedne z najchętniej kupowanych okien przez polskich konsumentów. To połączenie, które w doskonałych proporcjach łączy wysoką jakość i estetyczny wygląd.
Obecnie najpopularniejszymi rodzajami okien na rynku są:
 • obrotowe (oś otwierania jest w połowie wysokości);
 • uchylne (oś otwierania jest w górnej krawędzi);
 • okna uchylno-obrotowe (oś otwierania jest w ¾ wysokości i w górnej krawędzi);
 • świetliki, które odpowiadają za doprowadzanie światła do pomieszczeń; nie można ich otwierać, co oznacza, że wietrzenie pomieszczeń, w których są zamontowane, nie jest możliwe;
 • włazy dachowe (oś otwierania jest z boku okna).
Okna obrotowe to częsty wybór wśród polskich klientów. Ich oś otwarcia znajduje się w połowie wysokości. Otwierają się za pomocą klamki lub uchwytu umieszczonego na dole albo u góry skrzydła. Trzeba je zamontować w taki sposób, aby klamka nie znajdowała się wyżej niż 180–200 cm nad podłogą. Dzięki temu, że skrzydło maksymalnie odwraca się, okno może być myte z wnętrza pomieszczeń. Okna uchylno-obrotowe są kolejną bardzo popularną i chętnie wybieraną opcją. Mają dwie osie obrotu i otwierają się za pomocą klamki, która jest umieszczona w dolnej lub górnej części skrzydła. Okna te uchylają się i nie zamykają samoistnie dzięki siłownikom lub sprężynom, które są zamontowane po bokach. 
 

Jakie parametry są istotne podczas wyboru okien?

Okna dachowe wykonuje się z materiałów, które są odporne na czynniki atmosferyczne. Dodatkowo ich skrzydła są osłaniane profilami aluminiowymi. W przypadku miejsc takich jak np. kuchnie i łazienki zaleca się zakup okien z powłoką poliuretanową. Czemu? Ponieważ w tego typu pomieszczeniach wilgotność jest na znacznie wyższym poziomie niż w pozostałych użytkowanych pomieszczeniach domu. Dobrym pomysłem jest rozważenie zakupu okien wykonanych z tworzywa sztucznego, ponieważ nie będą wymagać konserwacyjnych zabiegów.
Do okien dachowych montuje się szyby zespolone z dwóch lub większej ilości tafli szkła, które są oddzielane dystansową ramką. Między zespolonymi hermetycznie szybami znajduje się osuszone powietrze lub specjalny gaz (np. ksenon) zmniejszający przepływ ciepła przez szyby. Warto mieć na uwadze, że producenci okien podają dane, które opisują izolacyjność akustyczną i współczynnik przenikania ciepła. Warto sprawdzać te informacje przed zakupem.
Niektóre osoby decydują się na montaż szyb termoizolacyjnych, które są pokryte niskoemisyjnymi powłokami. Powłoki te odbijają ciepło promieniujące z grzejników, żarówek i mebli, które zostały mocno nagrzane słonecznymi promieniami. Jeżeli zależy Ci na solidnym zabezpieczeniu przed gwałtownymi zmianami temperatur lub uderzeniami, rozważ zakup okien, które mają szyby laminowane albo hartowane.
Samo kupno okien jest bardzo często uzależnione od posiadanego budżetu oraz indywidualnych potrzeb każdego domownika. Komfort użytkowania, intensywność oświetlenia i konstrukcja połaci dachowej powinny być czynnikami, które zawsze bierze się pod uwagę.
 

Największe zalety okien dachowych

Okna dachowe są bez wątpienia bardzo ważnym elementem wnętrza domu. Jakie są główne zalety ich montażu?
 • Są one elementem, który nie narusza konstrukcji dachu.
 • Są ekonomicznym rozwiązaniem, ponieważ lepsze doświetlenie wnętrza oznacza większą ilość światła, a co za tym idzie – niższy rachunek za prąd.
 • Duży wybór różnych okien dachowych na rynku pozwala architektom dobierać okna, które są optymalne do określonych rodzajów konstrukcji domów.
 • Dostarczanie większej ilości światła na poddasze. Są one dość często jedyną opcją, dzięki której do ciemnego poddasza wpada naturalne światło.
 • Ich konstrukcja pozwala na zamontowanie w każdym dachu, zarówno tym, który jest nachylony pod małym kątem, jak i bardzo spadzistym.
 • Można je łączyć za pomocą specjalnych kołnierzy zespalających, np. w pary albo rzędy.
Okna dachowe mają też pewne wady, które należy brać pod uwagę przed ich zakupem. Trzeba pamiętać, że:
 • W trakcie bardzo słonecznych, letnich dni, okna dachowe bardzo się nagrzewają, co powoduje gwałtowny wzrost temperatury w pomieszczeniu. Z tego powodu wiele osób decyduje się na montaż okna wraz z dedykowanymi osłonami (żaluzje, rolety).
 • Okna dachowe szybko ulegają zabrudzeniom, które – ze względu na ich umieszczenie – trudniej jest usunąć niż w przypadku innych okien.
 • W trakcie zimy i jesieni trzeba pamiętać o regularnym usuwaniu z okien zalegającego śniegu, gromadzących się liści oraz innych zabrudzeń.
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Co prawdziwy mężczyzna powinien wybudować?
Odpowiedź na powyższe pytanie: