Dzisiaj jest: 20.5.2024, imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny

Transport i przechowywanie płyt gipsowo-kartonowych w pomieszczeniach

Dodano: 9 miesięcy temu Czytane: 1135
Ilość głosów: 14

Systemy suchej zabudowy cieszą się ogromną popularnością. Wynika to z zalet płyt g-k oraz konstrukcji z nich budowanych. Płyty gipsowo-kartonowe pozwalają stworzyć zabudowę bez ingerowania w ściany.

Transport i przechowywanie płyt gipsowo-kartonowych w pomieszczeniach
Montaż jest relatywnie łatwy i szybki, a technologia suchej zabudowy stosunkowo tania. Przed montażem należy właściwie przetransportować płyty gipsowe na miejsce budowy, gdzie nie zawsze są od razu mocowane do metalowych profili czy też klejone do ścian. Żeby obyło się bez uszkodzeń, należy wiedzieć, jak przechowywać płyty g-k.  

Jak transportować płyty gipsowo-kartonowe?

Zakup płyt gipsowo-kartonowych w marketach budowlanych jest połączony z usługą transportu produktów we wskazane miejsce. Natomiast inwestorzy często nie wiedzą, w jakich warunkach powinno odbywać się przechowywanie płyt g-k, aby nie uległy one uszkodzeniu i odkształceniu.

Sam transport powinien odbywać się w warunkach minimalizujących ryzyko wystąpienia uszkodzeń. W procesie transportu największym zagrożeniem jest złamanie arkusza. W marketach budowlanych dostępne są między innymi płyty o małych wymiarach, takie które zmieszczą się w bagażniku większego auta typu kombi.

Jednak do zastosowań profesjonalnych stosuje się płyty gipsowe o długości przynajmniej 2 m. Na przykład standardowe płyty Nida Expert, przeznaczone m.in. do budowy ścian działowych, obudów ściennych i sufitowych na konstrukcji nośnej, a także jako suchy tynk, mają wymiary:

  • 2000 × 1200 mm (grubość 12,5 mm);
  • 2600 × 1200 mm (9,5 i 12,5 mm);
  • 3000 × 1200 mm (12,5 mm).

Do transportu płyt g-k najczęściej wykorzystuje się samochody dostawcze i ciężarowe, przewożąc arkusze poziomo. Transport na niewielką odległość jest również możliwy z wykorzystaniem wózka widłowego czy wózka transportowego – najczęściej pionowo boczną krawędzią (w przypadku wózka widłowego możliwy jest też transport poziomy na paletach). W ten sam sposób – pionowo boczną krawędzią – należy też przenosić płyty g-k.

Przechowywanie płyt gk przed montażem

Po przetransportowaniu płyt gipsowych na miejsce nie zawsze są one od razu wykorzystywane. Często przed montażem płyty są przechowywane do zakończenia innych robót na placu budowy. Istotne jest wówczas przechowywanie płyt w odpowiednich warunkach, aby chronić je przed wilgocią i odkształceniami.

Płyty kartonowo-gipsowe należy przechowywać w suchym pomieszczeniu o temperaturze powietrza od +5°C do +40°C i wilgotności powietrza nie przekraczającej 70%.

Przechowywanie płyt gipsowo-kartonowych powinno odbywać się z uwzględnieniem nośności podłogi.

Zasady bezpiecznego przechowywania płyt gipsowo-kartonowych:

·        płyty g-k układamy na suchym, płaskim podłożu (na paletach lub podkładkach drewnianych rozmieszczonych maksymalnie co 35 cm), zapobiega to powstawaniu uszkodzeń;

  • płyty należy układać prawą stroną do wewnątrz (po zamontowaniu na ścianie lub suficie prawa strona jest skierowana do wnętrza pomieszczenia);
  • płyty można przykryć folią – chroni przed wilgocią i kurzem;

·        płyty g-k, które podczas magazynowania uległy zawilgoceniu, należy przed montażem całkowicie wysuszyć. W tym celu należy rozłożyć je poziomo na płaskim podłożu z możliwością swobodnego przepływu powietrza.

Płyt g-k nie można ustawiać w pionie i opierać o ściany, co sprzyja powstawaniu uszkodzeń. Należy je układać na podłodze poziomo, uwzględniając nośność podłoża. Na przykład 30 płyt gipsowo-kartonowych Nida Expert w rozmiarze 2000 × 1200 × 12,5 mm, stanowi obciążenie na poziomie 240 kilogramów na metr kwadratowy. Wagę płyt można sprawdzić w katalogach produktów materiałów budowlanych, na przykład w katalogu produktów budowlanych Siniat. Masa jest różna w zależności od typu płyty (np. z przeznaczeniem do zastosowania w pomieszczeniach wilgotnych) i wymiarów.

Nieprzestrzeganie zaleceń producenta może prowadzić do uszkodzenia płyt – pęknięć, deformacji, spuchnięcia i pojawiania się plam. Nieuszkodzone płyty pozwalają uzyskać idealnie równą powierzchnię ściany czy sufitu. Jeżeli jednak inwestor nie będzie przestrzegał zalecanych warunków przechowywania płyt g-k określonych przez producenta, sprzedawca nie uwzględni reklamacji.

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Jak nazywa się ten portal
Odpowiedź na powyższe pytanie: