Dzisiaj jest: 20.5.2024, imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny

Jak odpowiednio dobrać kształtki i rury stalowe do instalacji CO?

Dodano: 9 miesięcy temu Czytane: 422
Ilość głosów: 3

Budowa instalacji centralnego ogrzewania wymaga specjalistycznej wiedzy oraz prawidłowego doboru poszczególnych elementów. Dwoma najważniejszymi są bez wątpienia rury oraz kształtki.

Jak odpowiednio dobrać kształtki i rury stalowe do instalacji CO?

Ich kompatybilność przekłada się na prawidłowe funkcjonowanie całego systemu. Czym kierować się wybierając rury stalowe? Jak właściwie dobrać do nich kształtki? Tego dowiecie się z poniższego artykułu.

Rury stalowe do instalacji CO - jak je wybrać?

Wybór odpowiednich rur przeznaczonych do instalacji centralnego ogrzewania jest kluczowy dla jej prawidłowego działania. Sprawia to, że warto chwilę dłużej zastanowić się nad rodzajami rur, które należy wybrać, aby jak najbardziej zoptymalizować działanie całego systemu. W sklepach możemy znaleźć wiele rodzajów rur, więc jest z czego wybierać. Najważniejszym kryterium decyzji powinno być dopasowanie do konkretnego wariantu instalacji grzewczej.

 

Bardzo dużą popularnością cieszą się rury stalowe. Ich głównymi zaletami jest odporność na wysokie temperatury, niska rozszerzalność pod wpływem ciepła oraz sztywna konstrukcja. Jest to także jedna z najtańszych opcji, jeżeli chodzi o instalacje grzewcze. Trzeba jednak zwrócić także uwagę na wady tego rozwiązania. Wykonane ze stali rury są podatne na powstawanie kamienia oraz łatwo ulegają korozji. Uwagę zwraca także ich duży ciężar.

 

Warto również wiedzieć, że w przypadku centralnego ogrzewania używa się przede wszystkim rur czarnych ze szwem. Są one łączone za pomocą gwintu lub spawania, co zajmuje nieco czasu. Ten rodzaj rur nadaje się natomiast znakomicie do tworzenia instalacji w tradycyjny sposób, czyli takich z pionami położonymi wzdłuż ścian. Rury stalowe znajdują także swoje zastosowanie przy łączeniu rozdzielacza kotłowego z kotłem.

Kształtki do rur - czym kierować się przy ich wyborze?

Na początek warto rozróżnić dwa pojęcia, które często są ze sobą mylone - złączka oraz kształtka. Funkcją pierwszej z nich jest łączenie odcinków rur w dużą instalację. Kształtka natomiast to element, który nie tylko łączy poszczególne elementy, ale także umożliwia tworzenie różnych odgałęzień umożliwiających zmianę kierunku przepływu. Dzięki nim jest także możliwe podłączenie armatury oraz grzejników. Co warto wiedzieć o ich doborze?

 

Aby dobrze dobrać kształtkę do rury, konieczna jest znajomość właściwości elementów, które są łączone. W niektórych instalacjach można również spotkać się z połączeniami hybrydowymi, czyli łączeniami rur wykonanych z odmiennych materiałów. Należy jednak pamiętać, że nie warto doprowadzać do tego typu sytuacji. W najlepszym scenariuszu wszystkie rury powinny być wykonane z takich samych tworzyw i pochodzić od jednego producenta.

 

Trzeba również zdawać sobie sprawę, że prawidłowy dobór kształtek jest uwarunkowany przez prawo budowlane. Według niego wszystkie elementy instalacji muszą być dobrane w taki sposób, aby ich współdziałanie nie odbijało się negatywnie na jakości wody oraz skuteczności działania samej instalacji. Oznacza to, że kształtki powinny pochodzić od tego samego producenta, być wykonane z tego samego materiału co rura oraz mieć takie same parametry fizyczne.


 
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Co prawdziwy mężczyzna powinien wybudować?
Odpowiedź na powyższe pytanie: