Dzisiaj jest: 20.5.2024, imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny

Drzwi techniczne – rodzaje i zastosowanie

Dodano: 6 miesięcy temu Czytane: 211
Ilość głosów: 4

O drzwiach technicznych można powiedzieć, że to „drzwi do zadań specjalnych”. Takiego określenia nie można jednak stosować w przypadku dowolnego produktu.

Drzwi techniczne – rodzaje i zastosowanie
Drzwi techniczne muszą spełniać pewne kryteria – tylko wtedy mogą zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom budynku. Sprawdź, do czego służą i przed czym chronią drzwi techniczne.

Co oznacza pojęcie „drzwi techniczne”?

Drzwi techniczne to takie, które mają podwyższone parametry związane z bezpieczeństwem. Chodzi tu przede wszystkim o dwie kwestie: ochronę przed pożarem i przed włamaniami.

Za drzwi techniczne przeciwpożarowe uznaje się takie, które mają odpowiednią:

  • klasę odporności ogniowej – ten parametr określa, przez jaki czas drzwi są w stanie utrzymać swoje właściwości w sytuacji, gdy mają kontakt z rozwiniętym pożarem – w przypadku najlepszych modeli może to być nawet 120 minut;
  • klasę reakcji na ogień (oznaczaną literami od A1 do F) – klasy A1 i A2 oznaczają, że drzwi w razie pożaru nie wydzielają ciepła i nie powodują rozprzestrzeniania się ognia;
  • klasę określającą ilość wytwarzanego dymu – niektóre drzwi przeciwpożarowe są jednocześnie dymoszczelne – nie dopuszczają do przedostawania się dymu do innych pomieszczeń.

W przypadku drzwi technicznych antywłamaniowych wyróżnia się klasy od RC1 do RC6. Najwyższe oznaczenia stosuje się dla drzwi specjalistycznych, wykorzystywanych np. w obiektach wojskowych. Drzwi antywłamaniowe montowane w budynkach wielorodzinnych, przemysłowych czy użyteczności publicznej mogą być sklasyfikowane jako RC2, RC3 lub RC4. Oznacza to, że do ich sforsowania potrzebne są narzędzia ręczne (klasa RC2 i RC3) lub nawet elektronarzędzia (klasa RC4).

Czym różnią się drzwi techniczne od standardowych?

To właśnie odpowiednie parametry techniczne są tym, co odróżnia drzwi techniczne od standardowych drzwi. Pod względem wyglądu i funkcjonalności różnice nie są tak duże, jak mogłoby się wydawać.

Drzwi techniczne kojarzą się z surową stalą w naturalnym kolorze i brakiem elementów dekoracyjnych. Nowoczesne modele zdecydowanie jednak różnią się od tego obrazu – warstwa ocynkowanej stali może być pomalowana proszkowo na dowolny kolor z palety RAL, drzwi mają estetyczne, dopasowane ościeżnice i funkcjonalne akcesoria: zamki elektryczne, samozamykacze, wizjery, kratki wentylacyjne, a nawet przeszklenia.

Drzwi techniczne – czy warto?

W wielu sytuacjach montaż drzwi technicznych to nie kwestia wyboru, ale wymogów stawianych przez przepisy prawne. Dotyczy to przede wszystkim drzwi przeciwpożarowych. Budynki, w jakich powinno się je montować, są wymienione m.in. w Prawie budowlanym czy rozporządzeniu o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Drzwi techniczne przeciwpożarowe należy obowiązkowo montować na drogach ewakuacyjnych w obiektach przemysłowych, użyteczności publicznej czy handlowych. Mogą to być zarówno drzwi zewnętrzne, jak i wewnętrzne, np. montowane pomiędzy kotłownią a częścią mieszkalną budynku wielorodzinnego – w takiej sytuacji pomagają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ognia w razie pożaru w miejscu spalania opału.

Jeśli chodzi o drzwi techniczne antywłamaniowe, to przepisy nie są w tym przypadku tak precyzyjne. Warto jednak pamiętać, że montaż takich drzwi może być korzystny ze względu na niższą stawkę polisy – ubezpieczyciele uznają budynek wyposażony w rozwiązania antywłamaniowe za bezpieczniejszy i dlatego wyceniają usługę ubezpieczeniową znacznie korzystniej.

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Co prawdziwy mężczyzna powinien wybudować?
Odpowiedź na powyższe pytanie: