Dzisiaj jest: 24.2.2024, imieniny: Boguty, Bogusza, Macieja

Jakie korzyści płyną z posiadania basenu całorocznego?

Dodano: 2 miesiące temu Czytane: 143
Ilość głosów: 3

Masz dom ze sporym ogrodem i zastanawiasz się nad własnym basenem ogrodowym, w którym można się zrelaksować i ochłodzić w ciepłe dni?

Jakie korzyści płyną z posiadania basenu całorocznego?

A może przeszło Ci przez myśl, aby mieć możliwość popływania przez cały rok, niezależnie od pogody i pory roku? Jeśli tak, to basen ogrodowy całoroczny jest idealnym rozwiązaniem. W poniższym tekście opowiemy, na czym polega taka inwestycja, jakie są jej zalety i o co należy zadbać, aby cieszyć się swoim basenem przez 12 miesięcy. Zapraszamy do lektury.

Dlaczego basen w ogrodzie to doskonały pomysł?

Własny basen w ogrodzie to nie tylko źródło przyjemności i relaksu w upalnie dni, ale także świetny sposób na zadbanie o zdrowie. Pływanie to jedna z najlepszych form aktywności fizycznej, która wzmacnia mięśnie, poprawia kondycję, spala kalorie i redukuje stres. Nie każdy ma czas i ochotę jeździć na publiczny basen. Nie każdy ma też kondycję, aby pływać w basenie 25 lub 50-metrowym. Natomiast 10 metrów, bo tyle mają maksymalnie niecki basenowe, przepłynie każdy. Własny basen ogrodowy to zatem optymalne rozwiązanie dla całych rodzin. Radość z pływania odkryją dzieci, ich rodzice oraz dziadkowie. Baseny całoroczne dzięki nowoczesnym technologiom i specjalnym rozwiązaniom pozwalają korzystać z kąpieli przez cały rok, a nie jedynie podczas upałów. Dodatkowo taka inwestycja wpływa na podniesienie atrakcyjności i wartości nieruchomości, jeśli w przyszłości zechcemy ją sprzedać.

Jakie rodzaje basenów ogrodowych mamy do wyboru?

Stając przed wyborem, który basen postawić w swoim ogrodzie mamy kilka możliwości. Każdy typ różni się ceną, jakością, trwałością i sposobem montażu. Dokonując dość ogólnej klasyfikacji, baseny ogrodowe można podzielić na:

- dmuchane - najtańsze i najprostsze. Są lekkie, łatwe do przenoszenia i składania. Nie wymagają żadnych prac ziemnych ani podłączeń. Wystarczy napełnić je powietrzem i wodą i gotowe. Niestety, są też najmniej trwałe i najmniej stabilne. Nie nadają się do użytku całorocznego, ponieważ nie mają systemu ogrzewania ani filtracji.

- rozporowe - to baseny wykonane z tworzywa sztucznego, które utrzymują kształt dzięki ciśnieniu wody. Są nieco droższe i trwalsze niż dmuchane, ale też łatwe do montażu i demontażu. Podobnie jak dmuchane nie wymagają żadnych przygotowań ani podłączeń. Są nieco stabilniejsze od poprzednika, ale również nie nadają się do użytku całorocznego.

- stelażowe - to baseny składające się z metalowego stelaża i folii PCV lub poliestru. Są bardziej stabilne i trwałe niż dmuchane i rozporowe, ale też droższe i trudniejsze w montażu. Wymagają przygotowania podłoża i podłączenia do instalacji. Mają większą pojemność i głębokość niż dmuchane i rozporowe. Mogą mieć system ogrzewania i filtracji, co umożliwia użytkowanie całoroczne.

- baseny wkopywane np. poliestrowe - to najdroższe i najtrwalsze rozwiązanie. Są wykonane z jednego kawałka tworzywa sztucznego i są wkopywane w ziemię. Wymagają prac ziemnych i podłączenia do instalacji elektrycznej i wodnej. Mogą mieć nawet 10 metrów długości, co zapewnia największy komfort pływania spośród wszystkich rodzajów basenów ogrodowych. Baseny poliestrowe mają też własny system ogrzewania i filtracji, co umożliwia ich użytkowanie całoroczne.

Dlaczego całoroczne baseny to optymalne rozwiązanie?

Basen całoroczny w odróżnieniu od większości wymienionych powyżej może być użytkowany przez cały rok, niezależnie od warunków atmosferycznych. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu odpowiedniego systemu filtracji, systemu ogrzewania i zadaszenia. Do głównych zalet basenu całorocznego możemy zaliczyć:

- możliwość cieszenia się swoim basenem przez 12 miesięcy, bez względu na pogodę. Nie jesteśmy ograniczeni do upalnych dni, aby skorzystać z kąpieli,
- dbanie o zdrowie całej rodziny dzięki stałemu dostępowi do basenu. Nie musimy kupować karnetów, jeździć na basen publiczny itd. Oszczędzamy tym samym sporo czasu i pieniędzy.
- możliwość organizowania imprez okolicznościowych w niecodziennej scenerii np. urodziny dziecka na basenie w lutym, romantyczna kolacja w środku grudnia, łącząca relaks w wodzie i posiłek po nim?
Wszystko jest kwestią naszej wyobraźni.
- brak konieczności rozkładania, pompowania i napełniania basenu co jest koniecznością w przypadku innych basenów ogrodowych. Baseny ogrodowe to inwestycja na lata, która jest warta poniesionych nakładów.

Czego będziemy potrzebować, aby nasz basen był naprawdę całoroczny?

Oczywiście basen całoroczny, oprócz tego, że zostanie umieszczony w ziemi, wymaga odpowiednich prac, aby można go było nazwać całorocznym. W tym celu musimy zadbać o trzy podstawowe elementy: system filtracji, system ogrzewania i zadaszenie.

- system filtracji to zestaw urządzeń, które odpowiadają za utrzymanie czystości wody w basenie. System filtracji składa się z pompy, filtra piaskowego lub wkładów filtracyjnych oraz rur doprowadzających i odprowadzających wodę. System zapobiega namnażaniu się bakterii, glonów i innych zanieczyszczeń w wodzie. Powinien być dostosowany do wielkości naszego basenu oraz ilości osób, które z niego korzystają.

- system ogrzewania to zestaw urządzeń, które odpowiadają za utrzymywanie temperatury wody w basenie na pożądanym poziomie. System ogrzewania wody to jedno. Baseny całoroczne potrzebują również ogrzewania przestrzeni wewnątrz zadaszenia. A skoro o nim mowa.

- zadaszenie – jest niezbędne, jeśli nie chcemy regularnie wyławiać z naszego basenu liści, piachu, gałęzi naniesionych przez wiatr. Bez zadaszenia trudno też wyobrazić sobie kąpiel jesienią czy zimą, gdy temperatura na zewnątrz oscyluje wokół zera. Dzięki zadaszeniu i systemowi ogrzewania, przestrzeń wokół basenu zapewnia komfortową temperaturę otoczenia. Pływanie to zdrowie, ale musimy też zadbać o swoje zdrowie po wyjściu z basenu.

Podsumowując

Baseny całoroczne to doskonałe rozwiązanie dla osób, które posiadają wystarczająco duży ogród, aby móc wydzielić z niego miejsce na własny basen. Taka inwestycja może wydawać się bardzo kosztowna w momencie jej realizacji. Pamiętajmy, jednak, że basen montujemy raz na wiele lat. Lista korzyści z niego jest jednak na tyle długa, że warto rozważyć jego zakup już w najbliższym sezonie.

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Jak nazywa się ten portal
Odpowiedź na powyższe pytanie: