Dzisiaj jest: 13.6.2024, imieniny: Antoniego, Gracji, Lucjana

Które drzewa i krzewy kwitną najwcześniej?

Dodano: 5 miesięcy temu Czytane: 330
Ilość głosów: 4

Warunki pogodowe nie zawsze muszą istotnie wpływać na wygląd ogrodu. W okresie zimowym i wczesnego przedwiośnia, tak jak i w pozostałe pory roku, może mienić się on kolorami kwitnących drzew i krzewów

Które drzewa i krzewy kwitną najwcześniej?

Wystarczy zadbać o odpowiedni dobór gatunków o nietypowej porze kwitnienia. Sprawdź, które drzewa i krzewy kwitną najcześniej i zaplanuj swój ogród, by zachwycał urodą roślin przez cały rok.

Zimowa aura w ogrodzie

Kiedy za oknem szaruga pogodowa, w ogrodzie nie musi panować stagnacja. Zanim przyroda na dobre obudzi się do życia nasz ogród może przykuwać uwagę zarówno pięknym kolorem, jak i intensywnym zapachem. Świetnie posłuży także jako schronienie dla zimującego w naszym klimacie ptactwa. Żeby tak się stało, trzeba posadzić rośliny wysoce odporne na trudne i zmienne warunki atmosferyczne. Najlepiej byłoby także, by nie wymagały zbytniej pielęgnacji, a przy tym rzeczywiście cieszyły oko.

Kwitnienie drzew i krzewów we wczesnym przedwiośniu sprawia, że z zimowego letargu budzą się owady, między innymi pszczoły i trzmiele. To, jak prezentują się rośliny, budzące się jako pierwsze do życia, można sprawdzić na https://poradnikogrodniczy.pl/drzewa-i-krzewy-lisciaste-kwitnace-zima.php.

Które drzewa kwitną najwcześniej?

Do krzewów, ktore zakwitają najwcześniej należą oczary. Ich piękne, niebanalne kwiaty, które pojawiają się na długo przed tym zanim krzewy przyozdobią liście, często możeby obserwować przykryte śniegiem. 

Wśród drzew owocowych kwitnienie rozpoczyna się w marcu. Czereśnia, morela śliwa i brzoskwinia są tymi, na których pojawią się kwiaty cieszące oko. Kwiecień to miesiąc, w którym zaczynają kwitnąć jabłonie,grusze i wiśnie, choć oczywiście nie każde odmiany. Wczesnowiosenne gatunki drzew spoza owocowych to przede wszystkim leszczyny i wierzby. Kwitnienie zaczynają, gdy temperatura przekracza 5 stopni powyżej zera. Złotokarp, drzewo rosnące do 4-5 m, wymaga już wyższych temperatur. Jego żółciejące kwiatostany mogą osiągać duże rozmiary, nawet pół metra długości.

Które krzewy kwitną najwcześniej?

Różanecznik, berberys pospolity to krzewy ozdobne wytrzymałe na niskie temperatury, a do tego pięknie się prezentują. Istnieją odmiany różanecznika kwitnące zimą, np. Rhododendron Lapponicum Parvifolium. Ta przyjmuje różowo-fioletową kolorystykę kwiatów. W sezonie, gdy niewiele roślin dekoruje swym wyglądem przestrzeń ogrodową, urzec kwiatami może także oczar Westerstede. Mają one soczysty żółty kolor. Co ciekawe, oczary wirginijskie to krzewy, których kwiaty można podziwiać już pod koniec jesieni, a zima to czas kwitnienia przede wszystkim oczarów pośrednich.

Pod koniec zimy można ulec urokowi kwiatów wawrzynka wilczełyko. W kolorze różowym oblepiają pozbawione liści jeszcze w tym okresie pędy. Można go spotkać także w lasach. I choć według prawa w Polsce podlega ochronie, można go zakupić w szkółkach i warto, bo nie nastręcza trudności w uprawie. Gdy jeszcze zimowa szarość otacza nas niemal wszędzie, w ogrodowej scenerii urzekać może również wrzosiec. To roślina inna niż popularny i pojawiający się na jesień wrzos. Porą kwitnienia wyróżniającą ją jest właśnie późna zima. Wrzosiec krwisty zdobi ogród ciemnozielonymi liśćmi oraz intensywnie czerwonymi kwiatami. Nie osiąga dużych rozmiarów, zaś sadzony w grupie tworzy zwarte kępy.

To, kiedy dany krzew zakwitnie, uzależnione jest nie tylko od aury pogodowej, ale także od stanowiska. Najlepiej mają się te rośliny, które zajmują miejsca w pobliżu ścieżki czy podjazdu samochodowego, a także zlokalizowane na skarpach i skierowane w stronę południową. Więcej roślin, które mogą ozdobić ogród zimą, można poznać na straonie poradnika odgrodniczego.

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Z jakiego materiału najczesciej buduje się domy?
Odpowiedź na powyższe pytanie: