Dzisiaj jest: 23.7.2024, imieniny: Sławy, Sławosza, Żelisławy

Współczynnik przenikania ciepła dla drzwi zewnętrznych. Co oznacza i ile powinien wynosić?

Dodano: 4 miesiące temu Czytane: 424
Ilość głosów: 4

Klasa odporności na włamania i dźwiękoszczelność to dwa z trzech najważniejszych parametrów drzwi zewnętrznych. Kolejnym jest poziom ochrony wnętrza przed utratą ciepła.

Współczynnik przenikania ciepła dla drzwi zewnętrznych. Co oznacza i ile powinien wynosić?

O tym, w jakim stopniu uda się odizolować mieszkanie od chłodu z korytarza lub podwórka, informuje specjalny współczynnik. Oto co trzeba o nim wiedzieć.

Czym jest współczynnik przenikania ciepła drzwi zewnętrznych?

Każde drzwi zewnętrzne powinny spełniać standardy określone w przepisach krajowych i europejskich. W przypadku współczynnika przenikania ciepła (U) maksymalne wartości określa unijna norma PN-EN ISO 6946: 2017-10. Dotyczy ona nie tylko drzwi, ale także konstrukcji takich jak ściany czy dach.

 

Zgodnie z nią termoizolacyjność elementów budowlanych oblicza się poprzez wyliczenie ilości energii (wyrażanej w watach, W) przenikającej przez 1 m² przegrody. W równaniu występuje również założenie różnicy temperatur między obiema stronami przegrody na poziomie 1 stopnia kelwina (K). Jednostka służąca do określania współczynnika U przybiera więc postać W/1 m² x K.

Niski czy wysoki? Jaki jest właściwy współczynnik przenikania ciepła drzwi zewnętrznych?

Jaki współczynnik przenikania ciepła

Termoizolacyjność drzwi zewnętrznych (tak jak każdej innej przegrody) powinna być, jak najniższa. W polskim prawie budowlanym jego graniczną, najwyższą wartość ustalono na 1,3 W/1 m² x K. Najlepiej jednak, aby współczynnik przenikania ciepła był, choć nieznacznie niższy. Co ważne, przepisy nie określają, od jakiego poziomu można mówić o utrzymywaniu temperatury w dobrym lub tylko akceptowalnym stopniu.

 

Brak szczegółowej standaryzacji przyczynia się do tworzenia własnych skal termoizolacyjności przez producentów. Dla klientów bywa to pewnym problemem, ponieważ w dużej mierze muszą polegać na subiektywnych ocenach wytwórców drzwi. Warto więc zapamiętać uogólnioną klasyfikację. Zgodnie z nią współczynnik U wynoszący:

 

  • od 1,3 W/1 m² x K do 1 W/1 m² x K oznacza, że drzwi dostatecznie zapobiegają stratom ciepła;
  • między 1 W/1 m² x K a 0,8-0,7 W/1 m² x K informuje o optymalnej ochronie wnętrza przed chłodem z zewnątrz;
  • poniżej 0,7 W/1 m² x K świadczy o bardzo dobrej termoizolacyjności drzwi zewnętrznych.

Co wpływa na poprawę współczynnika przenikania ciepła drzwi zewnętrznych?

Ile wynosi współczynnik ciepła drzwi zewnętrznych

Znajomość parametrów drzwi wystarczy, żeby zorientować się, czy dany model w wystarczającym stopniu zatrzyma ciepło w domu. Same liczby jednak nie wystarczą. Nawet najlepsze drzwi zewnętrzne nie zapewnią wystarczającej izolacji, jeśli nie zostaną dodatkowo uszczelnione. Z tego powodu trzeba wiedzieć, co robić, by ich współczynnik U wynosił tyle, ile deklaruje producent.

Moment montażu drzwi zewnętrznych

Pierwszy krok do zapewnienia ciepła przy wejściu do domu to zakończenie prac remontowych w okolicach drzwi. Dopiero po wysuszeniu tynku na ścianach oraz związania się kleju do płytek podłogowych można przystąpić do założenia drzwi.

 

Montaż drzwi przed zakończeniem podstawowych prac przyczyni się do tego, że ciężkie skrzydło będzie napierać na niewykończone jeszcze elementy budynku. W rezultacie dookoła ościeżnicy i przy progu pojawią się mostki termiczne, przez które będzie przebiegać nadmierna wymiana powietrza z otoczeniem.

Uszczelnienie ościeżnicy i przeszkleń

Pojawienia się mostków termicznych trzeba unikać, ale nigdy nie wiadomo, czy w ścianie nie powstaną mikroskopijne ubytki. Właśnie dlatego po osadzeniu drzwi w ościeżnicy obszar dookoła niej warto zabezpieczyć. Uszczelki montuje się między skrzydłem a framugą oraz przy progu.

 

Jeśli w drzwiach są przeszklenia, krawędzie tafli również należy uszczelnić. Przed zakupem warto jeszcze sprawdzić, z ilu warstw składa się szyba. Optymalny współczynnik przenikania ciepła zapewni podwójne przeszklenie, a jeszcze lepsze – potrójne. W wielu modelach drzwi między taflami krąży argon. Ten gaz dodatkowo poprawia właściwości termoizolacyjne konstrukcji.

Uszczelnianie progu

Obszar między ościeżnicą a ścianą warto jeszcze uszczelnić przy pomocy pianki poliuretanowej. Tego rodzaju preparaty można stosować zarówno do wypełniania szczelin w betonie, jak i cegle lub styropianie.

 

Pianka poliuretanowa jest ponadto odporna na ekstremalne temperatury. W warunkach klimatycznych, które panują w Polsce, taki środek wystarczy do docieplenia drzwi na wiele lat.

 

Po zaaplikowaniu preparatu należy odczekać przynajmniej tyle czasu, ile wymaga producent. W ten sposób zyskuje się pewność, że uszczelniacz wysechł całkowicie, a w związku z tym można już osadzić drzwi w ościeżnicy.

Współczynnik przenikania ciepła drzwi zewnętrznych w pigułce

Termoizolacja wnętrza ma istotny wpływ na komfort przebywania w mieszkaniu. Drzwi o niskim współczynniku przenikania ciepła pozwalają również ograniczyć ogrzewanie przedpokoju. Tym samym rachunki za energię staną się nieco niższe. Na koniec warto jeszcze przypomnieć sobie o zasadach wyboru drzwi zewnętrznych i sposobach na ich dodatkowe docieplenie:

 
  • Współczynnik przenikania ciepła powinien być jak najniższy. Innymi słowy, drzwi przepuszczające np. 0,7 W/1 m² x K są lepsze niż model, przez które przenika 1 W/1 m² x K energii termicznej.
  • ​​​​​​​Nawet drzwi o najlepszych właściwościach warto dodatkowo zabezpieczyć. Mostki termiczne można wyeliminować przy pomocy uszczelek i pianki poliuretanowej. W ten sposób zablokowane zostaną ubytki materiału między skrzydłem a ościeżnicą.
  • Osoby, które zdecydują się na drzwi zewnętrzne z przeszkleniami, powinny pamiętać o sprawdzeniu parametrów szyby. Najlepiej, żeby składała się przynajmniej z dwóch warstw. Utratę ciepła przez ten element dodatkowo ograniczy gaz wypełniający przestrzenie między taflami.
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Z jakiego materiału najczesciej buduje się domy?
Odpowiedź na powyższe pytanie: