Dzisiaj jest: 24.1.2021, imieniny: Felicji, Roberta, Sławy

Oczyszczalnia, czy szambo - co wybrać?

Dodano: 2 lata temu Czytane: 19081 Autor:
Ilość głosów: 1098

Aby odprowadzić ścieki z domostwa można skorzystać z szamba lub zbudować przydomową oczyszczalnię ścieków. Które z tych rozwiązań jest lepsze? Co wybrać? Zapraszamy do lektury!

Oczyszczalnia, czy szambo - co wybrać?
Jakie warunki trzeba spełnić, by wybudować szambo?
Budowa szczelnego zbiornika na działce jest możliwa wtedy, gdy zastosuje się do kilku zasad. Szambo powinno być oddalone przynajmniej o 5 metrów od drzwi i okien, 2 metry od granicy działki, a także 15 metrów od najbliższych studni. Za zgodą urzędu gminy odległości te można zmniejszyć dla zabudowy jednorodzinnej.
W szambie dochodzi do beztlenowego rozkładu ścieków, dlatego powinno ono być dobrze zabezpieczone i wentylowane. Rura odpowietrzająca powinna zostać wyprowadzona na poziom co najmniej pół metra pod teren działki.  

Jakie warunki trzeba spełnić, by wybudować oczyszczalnię ścieków?
Przydomowa oczyszczalnia ścieków ma duże wymagania, jeśli chodzi o wielkość działki. Minimalna odległość zbiornika oczyszczania od okolicznych studni powinna wynosić przynajmniej 15 metrów. W przypadku oczyszczalni wyposażonych w powierzchniowe złoże filtracyjne odległość ta ma wynosić przynajmniej 70 metrów.

Aby zbudować oczyszczalnię, konieczny jest także odpowiedni grunt – piaszczysty lub gliniasto piaszczysty, z poziomem wody gruntowej minimum 1,5 metra poniżej miejsca ułożenia drenów. Ścieki są odprowadzane do gruntu lub pobliskich rowów melioracyjnych, na odprowadzanie ścieków do wód otwartych należy uzyskać pozwolenie wodno-prawne.

Jak działa oczyszczalnia? Zanieczyszczenia z brudnej wody usuwane są w kilku etapach. Ostatni etap oczyszczania zachodzi w gruncie lub w specjalnym złożu filtracyjnym.
Etapy oczyszczania w przydomowej oczyszczalni ścieków, to:
  • Sedymentacja
  • Beztlenowy rozkład związków organicznych
  • Tlenowy rozkład ścieków
Oczyszczalnia ścieków – zalety i wady
Jedną z zalet przydomowej oczyszczalni ścieków jest jej ekologiczny charakter. Ścieki oczyszczane w sposób mechaniczny, chemiczny i biologiczny, dzięki czemu proces ten nie jest szkodliwy dla środowiska. Druga zaleta to komfort obsługi – wywóz osadów należy przeprowadzać raz na rok.
Do wad oczyszczalni należą między innymi ograniczenia związane z usytuowaniem zbiorników oraz ich kosztem. Budowa oczyszczalni ścieków wiąże się z dużą inwestycją i jest nieopłacalne dla gospodarstwa, które generuje mają ilość ścieków. Montaż oczyszczalni to wydatek od 10 do nawet 20 tysięcy złotych. Oczyszczalnie korzeniowe oraz kompaktowe wymagają dodatkowo wyposażenia w pompy i napowietrzacze, a także zbudowania studni chłonnej.
Wadą tego rozwiązania jest także specyficzny sposób gromadzenia nieczystości. W przypadku uchybień od konstrukcji oczyszczalni może dojść do wydostawania się ścieków na zewnątrz. Problem może stanowić również zezwolenie niezbędne do wybudowania zbiornika.

Szambo – zalety i wady
Jedną z zalet szamba jest jego uniwersalność. To szczelny betonowy zbiornik, który można stawiać na różnych gruntach, także wtedy, gdy nie ma możliwości odprowadzania ścieków do gruntu lub rzeki.
Szczelne szambo jest niegroźne dla środowiska oraz wód podziemnych, a jego wybudowanie jest tanie. Żelbetonowe szamba są trwałe i szczelne przez długie lata, a ich wymiary i pojemność można łatwo dostosować do wymiarów działki.

Szamba żelbetonowe i ekologiczne – dlaczego warto w nie zainwestować?
Zainteresowanie budową domowej oczyszczalni ścieków maleje, przede wszystkim na duże koszta inwestycyjne. Popularne dwadzieścia lat temu zbiorniki na szamba, które były budowane z prefabrykowanych kręgów betonowych w dzisiejszych czasach są już rzadkie, a zastąpiły je nowoczesne żelbetonowe szamba.

Ciekawym rozwiązaniem są szamba ekologiczne. Urządzenia te składają się z osadnika gnilnego i drenażu rozsączającego. Elementy szamba należy czyścić co dwa lata, właściwa eksploatacja polega także na wrzucaniu do toalety co jakiś czas specjalnych tabletek z bakteriami wspomagającymi pracę urządzenia.
W szambie ekologicznych ścieki są rozkładane w osadniku, a następnie trafiają do ziemi. To dobre rozwiązanie dla domów mieszkalnych oraz domków letnich, ponieważ takie szambo nie musi być ciągle używane.
Źródło: Redakcja
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Z jakiego materiału najczesciej buduje się domy?
Odpowiedź na powyższe pytanie: