Dzisiaj jest: 4.4.2020, imieniny: Benedykta, Izodory, Wacławy

Zamarznięty właz betonowy lub żeliwny co zrobić

Dodano: rok temu Czytane: 1984 Autor:
Ilość głosów: 19

Posiadacze domów jednorodzinnych które nie są podpięte do kanalizacji miejskiej lub gminnej często są zmuszeni posiadania szczelnych zbiorników na szamba – jak otworzyć taki właz w ziemie?

Zamarznięty właz betonowy lub żeliwny co zrobić
Bardzo często się zdarza że właz betonowy podczas zimy zamarznie, spowodowane jest tym że w zbiorniku panuje temperatura powyżej zera, często po kąpieli do zbiornika wpada wręcz ciepła woda wtedy to woda skrapla się i uchodzi do góry do komina rewizyjnego, tutaj panuje już minusowa temperatura, para się skrapla i zwyczajnie zamarza powodując lód i wtedy to jest duży problem aby oderwać górną pokrywę która jest często betonowa, również i włazy żeliwne mają tendencje do zamarzania, co zrobić w takim przypadku?
Jest na to kilka sposobów, poniżej wyszczególnimy kilka z nich:
  1. Sposób na kamyczek: Z jednej strony pod włazem betonowym czy to żeliwnym podkładamy kamyk, nakrętkę czy chociaż by monetę, wtedy tworzy się szczelina która nie pozwala aby styk górnej krawędzi komina rewizyjnego i dolna krawędź włazu zaszły lodem, to rozwiązanie jest raczej stosowane jako sposób zapobiegawczy.
  2. Sposób na ognisko: Jeśli już zamarznie nam właz możemy napalić na włazie małe ognisko, wysoka temperatura po paru minutach rozpuści lód a my będziemy mogli zdjąć pokrywę bez mniejszych przeszkód
  3. Sposób na sól: chyba najprostszy sposób i w wielu przypadkach działa – posypujemy do okoła właz solą, nawet jeśli sól za pierwszym razem nie dotrze do lodu możemy taką sól po paru chwilach zalać gorącą wodą wtedy to na pewno sól się rozpuści sprawi że woda szybko nie zamarznie i dotrze tam gdzie trzeba roztapiając lód.
  4. Sposób na docieplenie: Ten sposób również jest patentem zapobiegawczym, po prostu na zimę okrywamy właz styropianem, słomą lub innym materiałem izolacyjnym, minusem jest jednak to że przez całą zimę widzimy to okrycie na podwórku.
  5. Sposób na suszarkę: w grę wchodzi suszarka lub farelka, musimy jednak taką suszarkę lub farelkę dodatkowo okryć jakimś elementem o średnicy większej niż sam właz, może być to naprzykład karton, jeśli nie mamy kartonu możemy okryć taką suszarkę folią którą musimy docisnąć do podłoża ze wszystkich stron tak aby ciepłe powietrze roztopiło lód a nie uciekło na zewnątrz.
 
  1. I to tyle, Mam nadzieje ze pomogłem J
Źródło: ABC Szamba betonowe
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Jak nazywa się ten portal
Odpowiedź na powyższe pytanie: