Dzisiaj jest: 4.7.2020, imieniny: Aureli, Malwiny, Zygfryda

Klimatyzacja w bloku

Dodano: rok temu Czytane: 5920 Autor:
Ilość głosów: 226

Mimo że za oknem zimno i biało od śniegu, a sezon narciarski w pełni, warto pomyśleć o naszym komforcie podczas zbliżającego się lata.

Klimatyzacja w bloku
Oprócz zaplanowania urlopu, warto zastanowić się, jak przetrwać upały w domu.  I tu pojawia się kwestia montażu  klimatyzacji i związanym z tym kwestii technicznych.
            W pierwszej kolejności musimy przemyśleć jakie rozwiązanie nas najbardziej satysfakcjonuje - czy zależny nam na chwilowym ochłodzeniu, czy naszym priorytetem jest uzyskanie komfortowej temperatury przez dłuższy czas, w całym naszym lokalu.  Istotne jest też to czy mieszkamy w domu wolnostojącym, czy w budynku wielorodzinnym.  W tym drugim przypadku musimy się liczyć z faktem, że może być konieczna zgoda zarządcy budynku na wykonanie pewnych prac.
Ale zacznijmy od wyboru rodzaju klimatyzacji. Obecnie na rynku dostępne są rozwiązania typu:
 
  • - klimatyzator przenośny  - warto sie zastanowić nad tym rozwiązaniem jeśli przewidujemy użytkowanie go tylko w największe upały, w więcej niż jednym pomieszczeniu.
 
  • - klimatyzator stacjonarny typu SPLIT  - to najlepsze rozwiązanie tam, gdzie chłodzenie przydaje się przez całe lato.
  • - klimatyzator stacjonarny typu MULTISPLIT - to system odpowiedni do lokali wymagających chłodzenia kilku pomieszczeń w tym samym czasie. Jest tańszy niż kilka niezależnych od siebie urządzeń.
 
 
Jaki klimatyzator wybrać do mieszkania w bloku
Jeśli zdecydujemy się na klimatyzator przenośni, który z reguły jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem, musimy liczyć się z pewnymi niedogodnościami.   To kompaktowe urządzenie, któremu do pracy, poza podłączeniem do prądu, niezbędny jest dostęp do powietrza z zewnątrz, np. poprzez uchylone okno lub drzwi balkonowe. Jest to niezbędne do wyprowadzenia gorącego powietrza z mieszkania na zewnątrz. Warto pamiętać, że klimatyzatory przenośne są jednak mniej wydajne od układów typu Split czy multisplit i zdecydowanie głośniejsze. Sprawdzają się natomiast w starszych budynkach, jak choćby kamienice, gdzie montaż urządzeń uniemożliwia nam dodatkowo brak zgody konserwatora zabytków. 
W przypadku wyboru urządzenia typu split  lub multisplit, należy zwrócić uwagę na pewne parametry:
  • - poziom hałasu - jest szczególnie ważny dla osób wrażliwych na jednostajny szum. Klimatyzator split ma większość głośnych elementów montowanych poza mieszkaniem. Czym się kierować, porównując dane dotyczące głośności klimatyzatora? Poziom hałasu o wartości 35 dB(A) jest porównywalny z cichą rozmową. Warte polecenia są więc klimatyzatory emitujące podczas pracy hałas, który zmierzony w odległości 1 m od nich nie przekracza 30 dB(A).
  • - regulacja temperatury - w najprostszych modelach klimatyzatorów jest możliwa skokowa regulacja mocy, standardowo ustawiana za pomocą pilota. Do dyspozycji są dwie lub trzy prędkości obrotów wentylatora. Niektóre klimatyzatory mają dodatkowo tryb pracy auto, w którym klimatyzator sam dobiera najlepszy bieg pracy wentylatora do utrzymania żądanej temperatury. Nowoczesne i warte polecenia są klimatyzatory z inwerterem, który ochładza tylko taką ilość powietrza, jaka jest w danej chwili potrzebna.
  • - praca w trybie grzewczym - obecnie coraz więcej klimatyzatorów może pracować również jako urządzenia grzewcze. Działają wówczas na zasadzie pompy ciepła - pobierają ciepło z otoczenia i ogrzewają nim wnętrze mieszkania.
 
Montaż klimatyzacji w bloku jest możliwy, ale pod pewnymi warunkami.

Zarówno klimatyzator typu split jak i multisplit, składa się z dwóch elementów. Jednostki zewnętrznej i wewnętrznej.
W obu przypadkach z montażem klimatyzatora lub klimatyzatorów wewnątrz nie będziemy mieć większego problemu, ale zawieszenie drugiej części układu na elewacji musi być poprzedzone odpowiednią procedurą. – Dach, elewacja, a niekiedy nawet balkon, stanowią tzw. części wspólne – podkreśla ekspert. – Ingerencja w ich strukturę, również ta związana z wieszaniem klimatyzatorów, odbywa się wyłącznie za zgodą uprawnionych podmiotów. W Polsce nie ma aktualnie przepisów, które jednoznacznie precyzują to zagadnienie, dlatego decyzyjność w tej sprawie leży wyłącznie po stronie administratorów lub zarządców budynku. Istotna jest też kwestia odprowadzania skroplin - jeśli obróbka blacharska budynku to umożliwia - mogą one być odprowadzone bezpośrednio do orynnowania. W innym przypadku należy odprowadzić je poza obręb budynku - należy jednak pamiętać, że skropliny nie mogą wypływać na chodniki, balkony lokatorów itp.

            Skoro znamy już plusy i minusy każdego typu klimatyzacji , to pozostaje nam już tylko wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie. Warto pamiętać, że decydując się na montaż systemu multisplit warto zdecydować się na niego jeszcze przed sezonem letnim - wtedy czas oczekiwania na instalację będzie zdecydowanie krótszy. 
 
Źródło: Budoloper.pl
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Z jakiego materiału najczesciej buduje się domy?
Odpowiedź na powyższe pytanie: