Dzisiaj jest: 30.11.2020, imieniny: Andrzeja, Maury, Ondraszka

Jak przerobić garaż parterowy na mieszkanie z użytkowym poddaszem

Dodano: 2 lata temu Czytane: 2975 Autor:
Ilość głosów: 41

Wybrałeś projekt garażu z pomieszczeniem gospodarczym sprawdź jak nie dużym kosztem powiększyć go o 2 x większy metraż na poddaszu.

Jak przerobić garaż parterowy na mieszkanie z użytkowym poddaszem
Kilka lat wstecz zakończyłem budowę domu 145m2 z użytkowym poddaszem, na początku wybraliśmy projekt domu bez garażu ponieważ myślałem że szkoda pomieszczenia w upragnionym domu na stanowisko dla samochodu, jak się szybko okazało to był błąd. Już pierwsza zima pokazała nam jaka wygoda jest  jeśli np. za kotłownią jest przejście do garażu a w nim ciepły samochód, codziennie podczas odśnieżania i skrobania szyb plułem sobie w brodę, dlaczego nie wybrałem domu z garażem. Dlatego jak tylko odkuliśmy się po ostatniej budowie rozpoczęliśmy budowę garażu dwustanowiskowego z pomieszczeniem gospodarczym. Łącznie około 60m2 z czego 25m2 było przeznaczone na pomieszczenie gospodarcze.
Przerobienie projektu od strony prawnej
Przede wszystkim kierownik budowy powinien zaadoptować projekt z garażu parterowego na garaż dwustanowiskowy z pomieszczeniem gospodarczym i górą użytkową. Podczas pozwolenia na budowę musieliśmy zgłosić że budynek będzie stosunkowo wyższy od zakładanego w zakupionym projekcie.
Następnie kolejną rzeczą od strony prawnej przerobiliśmy projekt i zaprojektowany został komin i całe ogrzewanie gazowe, odpowiednie dodatkowe kominy wentylacyjne, w projekcie nie było żadnego ogrzewania my jednak dołożyliśmy komin dla pieca gazowego jak i dodatkowy komin który wykorzystamy dla kominka w pomieszczeniu które już możemy nazwać zamiast pomieszczenia gospodarczego salonem.
I się zaczęła budowa
Wykonując fundamenty od razu dołożyliśmy na całej długości podwójną belkę zbrojeniową ponieważ projektując garaż bez stropu i podwyższenia projektant uwzględnił tam tylko jedno zbrojenie. Po wymurowania ścian zamiast wieńca i przejścia do prac związanych z dachem murarz wykonał strop lany, zostały dołożone schody i wymurowane dodatkowe pomieszczenie które posłuży jako łazienka.
Po wykonaniu solidnego stropu przystąpiliśmy do podnoszenia całej budowli z pustaków H+H o kolejne warstwy tak aby nawet przy ścianie można było stać częściowo wyprostowanym. Nastęnie wieniec i już czekaliśmy na dachowców.
Niespodzianki po drodze
Jeśli budujemy dom tak jak jest to w projekcie, jeśli kolejne ekipy budujące dom cały czas się go trzymają trudno o wpadkę, jednak w naszym przypadku budowa co pewien czas przynosiła mniejsze lub większe przeszkody:
1. Pierwszy problem był taki że po wykonaniu schodów okazało się że konieczne będzie wykonanie dodatkowej lukarny nad nimi ponieważ schody kończyły się tuż przed ścianą i w żaden sposób wygodnie nie można było przejść do pomieszczeń na górze, wykonanie lukarny dało nam możliwość podejścia do samej ściany i wszystko było już jak należy, poza tym okno w lukarnie dało nam dodatkowe światło na górze.
2. Problem bardziej poważny okazało się że istniejący dorobiony komin koliduje z krokwią  dachową, trzeba było albo wykonać komin skośny na poddaszu lub bardziej skomplikowaną podwójną krokiew wspartą po obu stronach – proszę mi wierzyć że dachowcy musieli się solidnie napracować ale i tutaj udało się stworzyć poprawną konstrukcję dachową!
Dodatkowe koszty przerobienia budynku parterowego na budynek z podniesionym poddaszem.
Początkowo projektant garażu zadeklarował że wykonanie stanu surowego zamkniętego wyniesie 90 tysięcy złotych wraz z materiałem jednak po przerobieniu go na użytkową górę koszty wzrosły następująco:
Fundamenty z 9tyś na 11tyś (koszty betonu i zbrojenia)
Strop którego wcześniej w projekcie nie było jak i schody kosztował nas około 15 tyś złotych
Dodatkowe palety pustaka H+H oraz samo murowanie ścian na poddaszu około 10 tyś złotych
Doszły oczywiście koszty związane z kominami, i dodatkowymi wentylacjami około 5 tyś złotych
Sama konstrukcja dachu kosztowo była wyższa o dodatkowe okna dachowe około 10 tyś złotych (3 okna dachowe i jedno w lukarnie.
Wynika z tego że samo przerobienie budynku z parterowego na taki z użytkowym poddaszem kosztowało nas około 40tyś złotych więcej, oczywiście przy wykończeniówce dojdą już kolejne mega koszty związane z instalacjami grzewczymi, elektrycznymi, ocieplenie poddasza i cała reszta ale to inwestycja które mam zamiast wykonać w przyszłości o ile będzie taka potrzeba, na razie jestem bardzo zadowolony z tego że podjąłem się przeróbki, nawet jeśli ja nie skorzystam to skorzystają z tego rozwiązania moje dzieci póki co w dużym pomieszczeniu nad salonem zamierzam wykonać dużą małą salę  kinową  o powierzchni 25m2 a w pomieszczeniu nad garażem salę bilardową o powierzchni 35m2. 
Źródło: Budoloper.pl
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Co prawdziwy mężczyzna powinien wybudować?
Odpowiedź na powyższe pytanie: