Dzisiaj jest: 13.7.2020, imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty

Industrialne oświetlenie nie tylko do loftu

Dodano: rok temu Czytane: 774 Autor:
Ilość głosów: 1

Od powstania stylu industrialnego minęło wiele dziesięcioleci. Pomimo to nadal niezmiennie cieszy się on dużym zainteresowaniem projektantów wnętrz i prywatnych inwestorów.

Industrialne oświetlenie nie tylko do loftu
Nawiązujące do tego stylu elementy chętnie przemycane są do różnych aranżacji, którym nadają charakteru i nieco surowego, a zarazem eleganckiego wyrazu. Wśród nich często spotykamy industrialne oświetlenie.
Skąd takie zainteresowanie industrialnym oświetleniem? Zrozumiemy je, gdy dostrzeżemy, że stylistyka industrialnych lamp pozostaje zbieżna ze współczesnymi trendami w aranżacji wnętrz. Tu liczy się funkcjonalność i elegancki design wynikający z prostej budowy. Dzięki temu industrialne oświetlenie doskonale komponuje się nie tylko z loftem, ale również pomieszczeniami utrzymanymi w stylu nowoczesnym, skandynawskim i wieloma innymi.

Czym charakteryzują się lampy industrialne?

Zaletą lamp industrialnych jest prosta i minimalizm. Wiele z nich wygląda, jak gdyby zostały przeniesione do wnętrz mieszkalnych ze starych pofabrycznych pomieszczeń. Dotyczy to nie tylko nadgryzionych zębem czasu opraw oświetleniowych, ale również tych egzemplarzy, które pochodzą bezpośrednio od producenta i nawiązują stylistyką do pomieszczeń industrialnych.
Czego nie może zabraknąć w industrialnym oświetleniu? Z pewnością w wykonanych w tym stylu oprawach dostrzeżemy surowe materiały takie jak szkło, metal, beton i drewno. Kolejną charakterystyczną cechą są widoczne łączenia, takie jak śrubki, kable itp. Bardzo często mocno wyeksponowane pozostają żarówki, które pełnią też rolę dekoracyjną. Co więcej, w niektórych przypadkach producent może zdecydować się na imitację industrialnego oświetlenia poprzez nadanie lampom charakterystycznych dla elementów pochodzących ze starych fabryk cech, takich jak będące efektem długiego użytkowania pęknięcia, rysy, a nawet wgniecenia. Dotyczy to jednak tylko części tego asortymentu. Znakomita większość zachowuje idealne kształty, a do stylu industrialnego wnętrza nawiązuje formą i zastosowanym do ich produkcji materiałem. Takie oświetlenie zaprezentuje się doskonale nawet w eleganckich wnętrzach.

Jak mogą wyglądać lampy industrialne?

Przykładów lamp industrialnych można szukać pośród różnych kategorii oświetlenia. Przekonamy się o tym, odwiedzając stronę Lampy.it. Znajdziemy tam wiele opraw nawiązujących do tego stylu, a wśród nich kinkiety, lampy wiszące i plafony. Dostosowanie oświetlenia do indywidualnych wymagań użytkowników nie powinno zatem stanowić problemu.
Największą popularnością wśród oświetlenia industrialnego cieszą się chyba lampy wiszące. Montowane są nad stołem w jadalni, w sypialni, salonie, a nawet nad lustrem w łazience. Co ciekawe, surowa i prosta forma nie narzuca jednolitej i monotonnej stylistyki. Wręcz przeciwnie – industrialne oświetlenie to szeroka gama produktów zróżnicowanych pod względem rozmiaru, kształtu i zastosowanego materiału.
Mówiąc o lampach industrialnych, nie możemy nie wspomnieć o oprawach wiszących w betonowej obudowie. Ich charakterystyczna budowa, która nawiązuje formą do lampy „kwoki” (typ oprawy stosowany w przeszłości w wylęgarniach do ogrzewania piskląt), cieszy się dużym zainteresowaniem. Takie lampy chętnie wieszane są nad stołem w jadalni albo w salonie. Uwagę zwraca ich masywna budowa. W niektórych modelach źródło światła osłonięte jest metalową kratką, co nadaje jeszcze bardziej industrialnego wyglądu.
Innym typem opraw industrialnych są zawieszone na gołym kablu, nieosłonięte niczym żarówki. Mogą występować pojedynczo lub zostać zebrane po kilka sztuk, luźno zwisając z sufitu albo – zależnie od koncepcji projektanta – zostać przymocowane do jego powierzchni wokół centralnego punktu, czym przypominają odnóża pająka. Kolejnym przykładem lamp industrialnych są oprawy w metalowych, ażurowych oprawach. Mogą zawisnąć w jadalni, salonie, sypialni albo w kuchni.
Wiele modeli lamp industrialnych pozwala sprostać zróżnicowanym oczekiwaniom klientów. W niektórych przypadkach chodzi o prostotę i funkcjonalność, w innych również o nowoczesny charakter i zaskakujący design.
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Z jakiego materiału najczesciej buduje się domy?
Odpowiedź na powyższe pytanie: