Dzisiaj jest: 4.7.2020, imieniny: Aureli, Malwiny, Zygfryda

Ogród zimowy – co musi się w nim znaleźć, aby był piękny i funkcjonalny?

Dodano: rok temu Czytane: 892 Autor:
Ilość głosów: 3

Istnieją takie miejsca w domu, pełniące różne funkcje, w zależności od pory roku. Jedną z nich jest ogród zimowy, obecnie stający się pełnoprawnym pomieszczeniem mieszkalnym.

Ogród zimowy – co musi się w nim znaleźć, aby był piękny i funkcjonalny?
Dziś pragniemy zastanowić się, dlaczego tak kochamy oranżerie oraz jak je planować, żeby spędzanie w nich czasu było czystą przyjemnością przez cały rok.
 

Do czego potrzebna nam oranżeria?

 
Ogród zimowy, to dość nietypowe miejsce. Pierwotnie stanowił rodzaj szklarni, w której przechowywano doniczkowe rośliny ogrodowe, które nie byłyby w stanie przetrwać zimowych temperatur. W tym wydaniu, nieogrzewana i nieco zagracona oranżeria stanowiła przede wszystkim roślinny schowek na kilka miesięcy w roku oraz swoisty bufor od chłodu, który nie mógł tak łatwo wniknąć do wnętrza domu.
Współcześnie, rola oranżerii uległa zmianie. Bliżej jej do ogrodowej strefy wypoczynkowej pod dachem, z której korzystamy w okresie zimowym, oraz przyjemnego zielonego saloniku, stanowiącego idealne miejsce do wypicia herbaty w wiosenny, słoneczny poranek.

Z czego buduje się ogrody zimowe?

 
Funkcjonalność oranżerii w pełni wynika z jej konstrukcji. Zazwyczaj jest to lekka forma architektoniczna, składająca się z zadaszonego szkieletu, połączonego z domem. Większą część ścian zastępują duże tafle przeszkleń, otwierających się na panoramę ogrodu.
Niestety, taka konstrukcja, choć daje piękne widoki, bywa problematyczna, zarówno w okresie letnim, jak i zimowym.
 

Jak utrzymać właściwą temperaturę w ogrodzie zimowym?

 
Tafle szklane w lecie mają tendencję do szybkiego nagrzewania się. Działają jak szklarnia. Dlatego warto zainwestować w system rolet, powstrzymujących wielogodzinne operowanie promieni słonecznych, zwłaszcza gdy ogród wychodzi na stronę południowo-zachodnią. Często przydaje się także klimatyzacja. Nowoczesne urządzenia pozwalają utrzymać odpowiednią temperaturę, a także usunąć nadmiar wilgoci, która ma tendencję do gromadzenia się w takich pomieszczeniach.
Z kolei, w sezonie zimowym, przy słabo izolowanych ścianach zewnętrznych, trudno utrzymać optymalną temperaturę, pozwalającą na komfortowe korzystanie z saloniku. Do najczęściej stosowanych systemów grzewczych zalicza się ogrzewanie kanałowe, ciągnące się pod powierzchnią podłogi lub promienniki elektryczne, oparte na podczerwieni.
 

Zalśnij pięknym blaskiem – lampy do oranżerii

 
Następną niezbędną instalacją, od której zależy funkcjonalność oranżerii, jest oczywiście odpowiednie oświetlenie. Nie zapominajmy, że panuje w niej wysoka wilgotność. Z jej powodu warto postawić na rozwiązania o podwyższonym współczynniku odporności, których szeroki wybór oferuje sklep z oświetleniem Azzardo.
Ogrody zimowe najczęściej służą przyjemnej rekreacji. Dlatego nie wymagają zbyt intensywnego oświetlenia. Powinno mieć ono podobne parametry, jak w przypadku przestrzeni wypoczynkowej w salonie. Zazwyczaj wystarcza jedna główna lampa sufitowa lub szereg kinkietów, które przyjemnie rozpraszają światło, dodając wnętrzu sporo przytulności. Można także postawić jedną lub dwie lampy stojące, umożliwiające swobodne czytanie lub pisanie przy stole.
 

 

Wyposażenie i dekoracje – budowanie nastroju

 
Podstawą wygody i relaksu są oczywiście komfortowe meble. Z powodzeniem można użyć rozwiązań wykorzystywanych w salonach lub zastosować komplety ogrodowe, z praktycznego i świetnie się prezentującego technorattanu lub polipropylenu, które wnoszą sporo lekkości i swobody.
Oprócz nich, stałym mieszkańcem oranżerii są oczywiście rośliny. Jeśli część z nich planujemy przechowywać we wnętrzu na stałe, warto dokładnie określić ich wymagania i sprawdzić, czy lokalizacja naszego wewnętrznego ogrodu, pozwala na ich skuteczną uprawę.

Ogród zimowy o każdej porze roku

 
Odpowiednie zaaranżowanie oranżerii sprawia, że chce się w niej spędzać więcej czasu niż w innych zakątkach domu. Trudno się dziwić – łączy w sobie komfort i praktyczność. Wygodne meble oraz otoczenie przyrody pozwalają zagłębić się we własnych myślach, zrelaksować przy książce lub zorganizować spotkanie ze znajomymi. Czy można chcieć czegoś więcej?
Źródło: Reklama
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Z jakiego materiału najczesciej buduje się domy?
Odpowiedź na powyższe pytanie: