Dzisiaj jest: 13.7.2020, imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty

Rotule – czyli jak mocować szkło podczas budowy domu

Dodano: rok temu Czytane: 557 Autor:
Ilość głosów: 3

Szkło możesz wykorzystać w procesie budowania i wykańczania domu na wiele sposobów. Wbrew pozorom, zastosujesz je nie tylko w postaci szyb okiennych.

Rotule – czyli jak mocować szkło podczas budowy domu

Ten elegancki i wytrzymały materiał pozwala tworzyć spektakularne aranżacje – w nowoczesnej konwencji estetycznej i niezwykle funkcjonalne. Pytanie jednak, jak zamocować szkło? Pomocne są przede wszystkim rotule. Zobacz, czym są i jak je wykorzystać.

Okucia do szkła to element niezbędny podczas wykonywania wszelkich prac budowlanych wykorzystujących ten materiał. Najczęściej wykorzystywane są rotule  – to specjalne uchwyty punktowe do szkła, które pozwalają stabilnie zamocować nawet duże i ciężkie tafle szklane (zobacz przykładową galerię produktów: https://www.womet.com.pl/sklep/produkty/uchwyty-do-szkla-rotule/). Dlatego sprawdzają się podczas wykonywania niemal wszystkich prac budowlanych powiązanych z tym materiałem.

Kiedy przydają się rotule i inne okucia do szkła?

Szkło możesz wykorzystać przy budowie domu na bardzo wiele sposobów. Mogą z niego powstać:

 • elewacja lub jej część – dobrej jakości uchwyty punktowe do szkła przydadzą się przy montażu fasad całoszklanych, jak również szklanych ścian. To idealne rozwiązanie, aby powstał np. ogród zimowy albo przestronny, bardzo jasny taras,

 • balustrady – zarówno te przy schodach, jak i na balkonach oraz tarasach,

 • dachy i daszki – np. przy wejściu do budynku czy wjeździe do garażu,

 • schody – zwłaszcza wewnętrzne,

 • ścianki działowe – przy ich pomocy możesz np. oddzielić część kuchenną od salonowej na dużej, otwartej przestrzeni.

W każdej z tych sytuacji potrzebne są odpowiednio dobrane okucia do szkła. To one odpowiadają za:

 • łączenie ze sobą poszczególnych elementów konstrukcji,

 • jej stabilność – dlatego muszą być dopasowane do przyjmowanego obciążenia, jak również innych parametrów montowanych szklanych tafli,

 • estetykę – z tego względu dużą popularnością cieszą się estetyczne rotule.

Jak wybrać właściwe uchwyty punktowe do szkła?

Wszystko zależy od tego, jakie elementy mają powstać z wykorzystaniem tego materiału. Przykładowo, do tworzenia elewacji szklanych czy montażu cięższych balustrad przydatne są rotule przegubowe, np. Spider System, które można znaleźć w ofercie firmy Womet.

Podczas dokonywaniu wyboru, warto zwrócić również uwagę na:

 • materiał wykonania – najczęściej jest to stal nierdzewna, ale znajdziesz również te tytanowe,

 • średnicę rotuli – jest ważna przede wszystkim z uwagi na przyjmowane przez tafle obciążenia i siłę mocowania, ale także ze względu na estetykę,

 • dystans od ściany.

Pomocy przy wyborze odpowiednich okuć warto szukać bezpośrednio o ich producenta. Do tych sprawdzonych można się udać ze swoim projektem i skonsultować, jakie rozwiązania dobrać. Specjaliści przyjrzą się bliżej parametrom technicznym elementom ze szkła, które mają odegrać ważną rolę w powstającym obiekcie, przeanalizują ich wymagania montażowe i dobiorą właściwe akcesoria. Dzięki temu zyskasz pewność, że montaż odbędzie się sprawnie, a konstrukcja ze szkła przetrwa przez lata – bezpiecznie i zachowując oryginalną estetykę.

Montaż przy pomocy rotuli – jak go wykonać?

Wszystko zależy od tego, co chcesz zamontować oraz jakie uchwyty punktowe do szkła wybrałeś. Jeśli jednak postawisz na okucia wysokiej klasy, możesz być pewien, że prace instalacyjne przebiegną bardzo sprawnie. Ponadto bezpośrednio u producenta możesz liczyć na wskazówki techniczne w tym zakresie. Pozwolą Ci one poradzić sobie bez trudu np. z montażem balustrady szklanej czy ścianek działowych wewnątrz obiektu.

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Z jakiego materiału najczesciej buduje się domy?
Odpowiedź na powyższe pytanie: