Dzisiaj jest: 13.8.2020, imieniny: Elwiry, Hipolita, Radosławy

Jakie zmiany niesie ze sobą rok 2018 w projektowaniu budynków

Dodano: 3 lata temu Czytane: 1457 Autor:
Redakcja poleca!
Ilość głosów: 17

Od 1 stycznia 2018 roku branżę budowlaną czeka wiele zmian. Dotyczą one między innymi warunków, które będą musiały być spełnione przy projektowaniu budynków.

Jakie zmiany niesie ze sobą rok 2018 w projektowaniu budynków
Minister Infrastruktury  i Budownictwa Andrzej Adamczyk 14 listopada 2017 roku podpisał rozporządzenie zmieniające warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Najważniejszym celem przeprowadzonej nowelizacji było ułatwienie, jak i przyspieszenie całego procesu realizacji konkretnego projektu.
Jedną z najważniejszych zmian jest nowe określenie minimalnej powierzchni mieszkania. Od nowego roku wynosić ona będzie 25m2. W wyniku czego została zniesiona minimalna powierzchnia konkretnych pomieszczeń znajdujących się w danym lokalu. Jak tłumaczy ministerstwo zmiana ta umożliwia większą swobodę w projektowaniu, a tym samym dostosowaniu projektu do indywidualnych potrzeb klienta. Warto tu podkreślić, że badanie GUSU z 2015 roku wskazuje, że na jednego mieszkańca w Polsce przypada około 26 m2 powierzchni mieszkalnej.
Kolejna ważna zmiana dotyczy miejsc przeznaczonych na pralkę. Do dziś według rozporządzenia można było ją umieścić w projekcie tylko i wyłącznie w łazience. Od stycznia jednak zapis ten już nie będzie obowiązywał. Jak wskazuje praktyka pralka bardzo często umieszczana jest w innych pomieszczeniach, często w tak zwanych pralniach. W związku z tym nowe przepisy są bardziej uogólnione i umożliwiają podjęcie decyzji samemu właścicielowi mieszkania. Ponowie można zauważyć , że jest to kolejny krok  dający większą swobodę w projektowaniu. Warto przy tym także wspomnieć, że nowe zmiany pozwalają także na tworzenie tak zwanej „otwartej kuchni”                     w mieszkaniach jednopokojowych. Wymaga się jednak w tym przypadku zastosowania odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniu.
Idąc dalej i wychodząc naprzeciw wymagań społeczeństwa zostały także wprowadzone istotne zmiany dotyczące nowych budynków gastronomicznych, handlowych, usługowych, a także stacji paliw. Rozporządzenie bowiem wprowadza na nich obowiązek stworzenia odpowiedniego miejsca do karmienia, a także przewijania maluchów. Widać tu pewien element prorodzinny, który ma na celu zapewnienie odpowiedniego komfortu dla rodzin z małymi dziećmi, które korzystają z wyżej wymienionych lokali. Należy tu jednak wspomnieć, że obowiązek ten dotyczy lokali gastronomicznych, handlowych czy usługowych, których powierzchnia użytkowa wynosi  ponad 1000m2. Obowiązek wprowadzenia pomieszczeń do karmienia i przewijania dzieci dotyczy stacji paliw, których powierzchnia użytkowa wynosi więcej niż 100m2. Nowe przepisy dotyczą budynków poddawanych przebudowie lub nowoprojektowanych.
Istotne zmiany dotyczą także odległości stanowisk postojowych innych niż osobowe, a także liczby stanowisk postojowych mających wpływ na odpowiednią odległość od granicy działki i okien budynków przeznaczonych na stały pobyt ludzi. W pierwszym przypadku należy zachować odległość:
 •  10 m – w przypadku parkingu do 4 stanowisk postojowych włącznie
 • 20 m – w przypadku parkingu powyżej 4 stanowisk postojowych
Stanowiska postojowe, w tym również zadaszone i  otwarte garaże wielopoziomowe należy sytuować na działce budowlanej w odległości od granicy tej działki nie mniejszej niż dla samochodów osobowych:
 • 3 m – w przypadku parkingu do 10 stanowisk postojowych włącznie
 •  6 m – w przypadku parkingu od 11 do 60 stanowisk postojowych włącznie
 •  16 m – w przypadku parkingu powyżej 60 stanowisk postojowych
 Dla samochodów innych niż samochody osobowe odległości te wyglądają następująco:
 • 6 m – w przypadku parkingu do 4 stanowisk postojowych włącznie
 •  16 m – w przypadku parkingu powyżej 4 stanowisk postojowych
W rozporządzeniu  mowa także o zmianach dotyczących szerokości miejsc postojowych:
 • szerokość 2,5 m i długość 5 m – w przypadku samochodów osobowych
 •  szerokość 3,6 m i długość 5 m – w przypadku samochodów osobowych użytkowanych przez osoby niepełnosprawne
 • szerokość 3,5 m i długość 8 m – w przypadku samochodów ciężarowych
 • szerokość 4 m i długość 10 m – w przypadku autobusów
 
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 14 listopada zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie zostało ogłoszone 8 grudnia 2017 roku. Zmiany wchodzą w życie 1 stycznia 2018 roku.
 
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Z jakiego materiału najczesciej buduje się domy?
Odpowiedź na powyższe pytanie: