Wentylacja w bloku - przepisy
Najważniejszą normą z punktu widzenia projektantów wentylacji jest norma PN-83/B-03430 Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej - Wymagania oraz ze zmianą do tej normy PN-83/B-03430/Az3:2000.
Wentylacja grawitacyjna może być projektowana dla budynków do 9 kondygnacji włącznie. W budynkach wyższych należy stosować wentylację mechaniczną wywiewną lub nawiewno-wywiewną. Rozporządzenie zabrania również łączenia wentylacji grawitacyjnej z mechaniczną lub klimatyzacją pobierającą powietrze z pomieszczenia.
Należy pamiętać, że lokator nie ma wpływu na rodzaj zastosowanej w budynku wentylacji, nie ma również prawa wpływać na jej pracę, ani dokonywać żadnych zmian i przebudowy
Najczęstsze problemy wentylacji w bloku
- duży przewiew i przeciągi w mieszkaniach, głównie na wyższych kondygnacjach;
- wdmuchiwanie powietrza do mieszkań na wyższym piętrze;
- błędy architektoniczne i projektowe, które zaburzają ciąg w kominach;
- zbyt szczelne okna i ściany wskutek docieplania budynku z zewnątrz;
- niedrożne przewody wentylacyjne.
Kiedy w mieszkaniu pojawi się problem z wentylacją, pojawia się duży dyskomfort z użytkowania lokalu.
Duże przewiewy i przeciągi często doprowadzają do sytuacji, gdy lokatorzy zasłaniają kratki wentylacyjne. Doprowadza to do powstawania dużej wilgotności w mieszkaniu, czego konsekwencją może być powstawanie pleśni. Należy pamiętać, że grzyby pleśniowe wywołują biodegradację materiałów budowlanych, obniżają estetykę wnętrz, niszczą przechowywane produkty oraz wpływają niekorzystnie na samopoczucie i zdrowie ludzi i zwierząt. Toksyny wytwarzane przez pleśnie mogą kumulować się w tkankach powodując wiele komplikacji zdrowotnych.
W celu usunięcia grzybów pleśni należy skontaktować sie z firmą specjalizującą sie w odgrzybianiu i jej zlecić usunięcie zagrzybienia.
Wentylacja w bloku - system grawitacyjny
Jednym z najczęściej spotykanych sposobów wentylacji jest wymiana powietrza zachodząca w sposób naturalny, czyli z wykorzystaniem różnic ciśnienia wewnątrz i na zewnątrz budynku. Aby jej działanie było efektywne istotne jest zachowanie właściwych parametrów. Największą wydajność wentylacja grawitacyjna ma w okresie zimowym, a najmniejszą latem, jednak wtedy wspomagamy jej pracę intensyfikując wietrzenie mieszkań.
Żeby poprawić działanie wentylacji , każdy lokator może: zamontować w oknach lub ścianach nawiewników powietrza, uskutecznić przepływ powietrza przez pomieszczenie np. poprzez wykonanie szczelin między skrzydłami drzwi, regularnie czyścic kratki wentylacyjne, a także zamontować na zakończeniu indywidualnych przewodów kominowych nasady kominowe - tzw turbowenty.
Wentylacja w bloku - system mechaniczny
Wentylacja mechaniczna uchodzi za system o znacznie lepszych właściwościach, głównie za sprawą możliwości sterowania nim oraz mechanicznego wspomagania wymiany powietrza. Jednak aby jego rola poprawiła jakość powietrza w domu musi być wykonana zgodnie z przepisami. Decydując się na wprowadzenie układów mechanicznych koniecznie należy przeprowadzić regulację całego układu uwzględniając wydajność w poszczególnych pomieszczeniach. Wentylator wysysa powietrze na zewnątrz, dlatego konieczne jest również jego doprowadzenie, np. za pomocą nawiewników okiennych.