Dzisiaj jest: 26.2.2021, imieniny: Bogumiła, Eweliny, Mirosława

Wentylacja w bloku - przepisy, systemy i problemy

Dodano: rok temu Czytane: 2188 Autor:
Ilość głosów: 58

To czym oddychamy to sprawa pierwszorzędna, jakość powietrza decyduje nie tylko o naszym samopoczuciu ale i zdrowiu, poczytaj jakie są przepisy i jakie najczęściej wady są popełniane przez wykonawców.

Wentylacja w bloku - przepisy, systemy i problemy
            W wielu domach spotykamy sie z nieefektywnym systemem wentylacji. Korzyści związane z wpływem świeżego powietrza  na nasz organizm powodują, że coraz więcej osób chce zgłębić temat usprawnienia wentylacji w mieszkaniu oraz sposobów poprawy jakości powietrza, którym oddychamy. Wentylacja mieszkań jest częścią większej całości, na którą nie mamy wpływu. Nasze działania ograniczają się zatem do naszego mieszkania.
Wentylacja w bloku - przepisy
 
            Najważniejszą normą z punktu widzenia projektantów wentylacji jest norma PN-83/B-03430 Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej - Wymagania oraz ze zmianą do tej normy PN-83/B-03430/Az3:2000.

Wentylacja grawitacyjna może być projektowana dla budynków do 9 kondygnacji włącznie. W budynkach wyższych należy stosować wentylację mechaniczną wywiewną lub nawiewno-wywiewną. Rozporządzenie zabrania również łączenia wentylacji grawitacyjnej z mechaniczną lub klimatyzacją pobierającą powietrze z pomieszczenia.
Należy pamiętać, że lokator nie ma wpływu na rodzaj zastosowanej w budynku wentylacji, nie ma również prawa wpływać na jej pracę, ani dokonywać żadnych zmian i przebudowy
 
Najczęstsze problemy wentylacji w bloku
 
  • duży przewiew i przeciągi w mieszkaniach, głównie na wyższych kondygnacjach;
  • wdmuchiwanie powietrza do mieszkań na wyższym piętrze;
  • błędy architektoniczne i projektowe, które zaburzają ciąg w kominach;
  •  zbyt szczelne okna i ściany wskutek docieplania budynku z zewnątrz;
  • niedrożne przewody wentylacyjne.
 
 
Kiedy w mieszkaniu pojawi się problem z wentylacją, pojawia się duży dyskomfort z użytkowania lokalu. 
 
Duże przewiewy i przeciągi często doprowadzają do sytuacji, gdy lokatorzy zasłaniają kratki wentylacyjne. Doprowadza to do powstawania dużej wilgotności w mieszkaniu, czego konsekwencją może być powstawanie pleśni. Należy pamiętać, że grzyby pleśniowe wywołują biodegradację materiałów budowlanych, obniżają estetykę wnętrz, niszczą przechowywane produkty oraz wpływają niekorzystnie na samopoczucie i zdrowie ludzi i zwierząt. Toksyny wytwarzane przez pleśnie mogą kumulować się w tkankach powodując wiele komplikacji zdrowotnych.
 W celu usunięcia grzybów pleśni należy skontaktować sie z firmą specjalizującą sie w odgrzybianiu i jej zlecić usunięcie zagrzybienia.
 

Wentylacja w bloku - system grawitacyjny

 
Jednym z najczęściej spotykanych sposobów wentylacji jest wymiana powietrza zachodząca w sposób naturalny, czyli z wykorzystaniem różnic ciśnienia wewnątrz i na zewnątrz budynku. Aby jej działanie było efektywne istotne jest zachowanie właściwych parametrów. Największą wydajność wentylacja grawitacyjna ma w okresie zimowym, a najmniejszą latem, jednak wtedy wspomagamy jej pracę intensyfikując wietrzenie mieszkań. 
Żeby poprawić działanie wentylacji , każdy lokator może:  zamontować w oknach lub ścianach nawiewników powietrza, uskutecznić przepływ powietrza przez pomieszczenie np. poprzez wykonanie szczelin między skrzydłami drzwi, regularnie czyścic kratki wentylacyjne, a także zamontować na zakończeniu indywidualnych przewodów kominowych nasady kominowe - tzw turbowenty.
 

Wentylacja w bloku - system mechaniczny

 
Wentylacja mechaniczna uchodzi za system o znacznie lepszych właściwościach, głównie za sprawą możliwości sterowania nim oraz mechanicznego wspomagania wymiany powietrza. Jednak aby jego rola poprawiła jakość powietrza w domu musi być wykonana zgodnie z przepisami.  Decydując się na wprowadzenie układów mechanicznych koniecznie należy przeprowadzić regulację całego układu uwzględniając wydajność w poszczególnych pomieszczeniach. Wentylator wysysa powietrze na zewnątrz, dlatego konieczne jest również jego doprowadzenie, np. za pomocą nawiewników okiennych.
Źródło: Redakcja
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Z jakiego materiału najczesciej buduje się domy?
Odpowiedź na powyższe pytanie: