Dzisiaj jest: 4.7.2020, imieniny: Aureli, Malwiny, Zygfryda

Projekty domów jednorodzinnych parterowych – ich najważniejsze zalety

Dodano: rok temu Czytane: 658 Autor:
Ilość głosów: 3

Dom jednorodzinny jest marzeniem wielu osób. Na rynku znajdziemy wiele projektów domów, kogoś z niesprecyzowaną wizją ich liczba może przytłaczać.

Projekty domów jednorodzinnych parterowych – ich najważniejsze zalety
Najlepiej skupić się na potencjalnych zaletach danego projektu. W tym artykule zajmiemy się zaletami jakie mają projekty domów jednorodzinnych parterowych.

Projekty domów jednorodzinnych parterowych to niższa cena niż domów kilkukondygnacyjnych

Dom parterowy jest zwyczaj tańszy od domu piętrowego przede wszystkim za sprawą braku jednego elementu. Mianowicie brak w nim schodów, które znacząco podwyższają koszty budowy. To chyba oczywiste – im więcej kondygnacji tym więcej schodów. Dotyczy to zarówno schodów prowadzących na piętro jak i do piwnicy. Ktoś mógłby się zżymać na małą przestrzeń domu parterowego, zwłaszcza przy kilkuosobowej rodzinie. Rozwiązaniem jest optymalne i funkcjonalne urządzenie wnętrz. Skoro rodziny 2 + 3,4 potrafią zmieścić się w mieszkaniu w bloku z wielkiej płyty tym łatwiej to przyjdzie w domu, który możemy zaprojektować i zaaranżować od podstaw wedle własnych potrzeb. W razie czego możemy dobudować poddasze, którego koszty są niższe niż osobnego piętra a zaaranżować możemy dowolnie. Dom parterowy łatwiej także zaadoptować na dom słoneczny czy energooszczędny. Zasada przy budowaniu domu energooszczędnego lub słonecznego jest jedna – im mniejszy i prostszy, tym więcej energii będzie oszczędzał. A czy może być mniejszy dom niż ten parterowy? Odpowiednio dobierając projekt możemy wybudować dom zarówno energooszczędny jak i przytulny i funkcjonalny. W domu parterowym jest mało załamań, które wpływają na ucieczkę ciepła. Dom parterowy możemy więc kupić tanio, a z wykorzystaniem technologii energooszczędnych będziemy mieć mniejsze rachunki.

Projekty domów jednorodzinnych parterowych - Jeden poziom to mniej pracy

Nie ukrywajmy, przenoszenie za sobą odkurzacza po piętrach nie ułatwia prac porządkowych. W domu parterowym mamy tylko jeden poziom, a więc sprzątanie przebiega o wiele sprawniej niż w budynkach piętrowych. Jeśli na dodatek mamy nieduży dom, pielęgnacja wnętrza nie różni się niczym od sprzątania mieszkania w bloku. Pozwala nam to zaoszczędzić czas oraz energię. Poza tym, dom parterowy nie musi mieć formy jednolitej, prostej bryły. Spotykane są parterowe domy w kształcie liter L, T, czy H. Kliknij tutaj i dowiedz się więcej https://pracownia-projekty.dom.pl/. Wykorzystanie tych kształtów ułatwia urządzenie w domu parterowym osobnych stref bez konieczności dobudowania poddasza czy podpiwniczenia. Dom parterowy nie oznacza więc braku prywatności czy sztampowej architektury. Choć oczywiście taki układ stanowi wyzwanie dla architekta, nie jest już niczym nadzwyczajnym.

Projekty domów jednorodzinnych parterowych zapewniają łatwiejsze poruszanie się

Jeden poziom pozwala na swobodne przemieszczanie się po pomieszczeniach. Ma to niebagatelne znaczenie dla osób w podeszłym wieku, gdyż nie muszą trudzić się pokonywaniem schodów. Poza tym dom parterowy jest idealnym rozwiązaniem dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim. A nawet jeśli jesteśmy w kwiecie wieku i w pełni sprawni i spotka nas kontuzja, wtedy brak schodów będzie w czasie rekonwalescencji dużym ułatwieniem. Dla małych dzieci lepszy też będzie parterowy dom. Choć wypadki zdarzają się wszędzie w tym w mieszkaniach, to jednak przez brak schodów automatycznie eliminujemy ryzyko upadku z nich.

Projekty domów jednorodzinnych parterowych oznaczają szybszą budowę

Wiadomo – im wyżej tym dłużej. Wybudowanie kilku kondygnacji wymaga więcej czasu, więc właściciele niedużego parterowego domu szybko się do niego wprowadzą. Poza tym przy budowie domu parterowego są mniejsze szanse na wystąpienie błędów konstrukcyjnych i co za tym idzie, kosztownych poprawek. W projektach domów jednorodzinnych parterowych uwzględnia się ogród  jako przedłużeniem salonu. Jeśli z salonu na ogród prowadzą przeszklone drzwi, to nie musimy nawet na zewnątrz wychodzić, aby poczuć się jakbyśmy w nim siedzieli. Znajdując się z ogrodem na jednym poziomie, możemy tak zaprojektować przejście, żeby stał się on płynnym przedłużeniem salonu. Poza tym wszystko co się na nim dzieje jest w polu naszego widzenia. W razie czego możemy szybko interweniować, gdy np. nasz pies goni kota sąsiada, z którym chcielibyśmy pozostawać w dobrej komitywie.
Źródło: Orion Media
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Co prawdziwy mężczyzna powinien wybudować?
Odpowiedź na powyższe pytanie: