Dzisiaj jest: 5.10.2022, imieniny: Flawii, Justyna, Rajmunda

Jak doczyścić żółty nalot na kostce brukowej?

Dodano: 3 lata temu Czytane: 16155 Autor:
Ilość głosów: 824

Żółte przebarwienia na jasnej kostce to najczęściej rdza która osadziła się na powierzchni kostki po kontakcie z wodą która zawierała w sobie dużo żelaza - Jak to usunąć?

Jak doczyścić żółty nalot na kostce brukowej?

Domowymi sposobami takich zanieczyszczeń nikt nie jest w stanie raczej się pozbyć.
Jedynym rozwiązaniem jest chemia. I nie, nie jest to artykuł sponsorowany, ale po przetestowaniu wielu dostępnych na rynku preparatów, z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że najlepszym dostępnym w tym momencie środkiem jest Heus.  W dzisiejszym artykule mam zamiar udowodnić jego działanie, postanowiłem nawet nagrać krótki filmik który pokaże jak się za to zabieram.
W moim przypadku żółty nalot na kostce jest efektem podlewania trawnika wodą ze studni głębinowej,  która zawierała w sobie wiele żelaza. Woda w budynku jest oczyszczona przy pomocy odżelaziacza i stacji uzdatniania wody, natomiast  system nawadniający podwórko przez pierwszy rok pracy, używał wody wprost ze studni bez wcześniejszego uzdatniania. Przetestowałem wiele środków, jednak  za każdym razem  efekt był marny, a często nawet niewidoczny.
 
Jak wyczyścić kostkę brukową?
 
  1. Myjemy kostkę Karcherem - pozbywając się tym samym łatwych do usunięcia mchów czy też ziemi/piasku, dzięki temu środek który za chwilę nałożymy spenetruje dokładnie kostkę brukową i usunie tylko to czego nie usunie Karcher.
  2. Wybrałem metodę natryskową,  gdyż wydaje mi się ona bardziej wydajna. Do rozprowadzenia użyłem opryskiwacza ciśnieniowego, ale można też użyć zwykłego pędzla. Mokrą kostkę opryskałem środkiem Heus  nierozcieńczonym, po kilku minutach spłukałem kostkę ponownie i gotowe! Bez szorowania!
Dodatkowe spostrzeżenie w związku z tym - po wlaniu preparatu do opryskiwacza niskiej jakości, zostało uszkodzone wnętrze urządzenia. Nie zaobserwowałem natomiast negatywnego oddziaływania tego środka na rośliny czy trawę. Niemniej posiada on właściwości żrące, a w związku z tym starajmy się zabezpieczyć drogi oddechowe przed rozpoczęciem stosowania w celu uniknięcia wdychania oparów.
 
Jak wyczyścić kostkę nie brudząc przy okazji elewacji?
 
Kolejny problem który pojawił się po roku od momentu zrobienia elewacji, to brudna kostka przy samej ścianie budynku. Czyszcząc bruk w tym miejscu  z pewnością wyczyścimy kostkę, a pobrudzimy ściany. Rozwiązanie na to znalazł  Karcher - wymyślił super przystawkę, która rzeczywiście myje kostkę nie chlapiąc dookoła. Niestety - brudna woda z powrotem wraca na czyszczone powierzchnię, dlatego wymyśliłem na to sposób:  w przystawce wywierciłem otwór i podłączyłem ją pod odkurzacz z możliwością odsysania wody -  działa, teraz brudna woda na bieżąco jest odsysana, przez co kostka i elewacja są czyste.
Pamiętać należy też o czyszczeniu przestrzeni pomiędzy sąsiadującymi ze sobą kostkami bruku. Zagłębienia i szczeliny są dogodnym miejscem dla rozwoju chwastów, mchów i traw. Powodują one, że nawierzchnia kostki nie spełnia oczekiwanych walorów estetycznych. Najlepiej będzie jeśli te zupełnie zbędne "ozdobniki" usuniemy przed przystąpieniem do czyszczenia kostki - czasem konieczne będzie do tego użycie szpachelki, bądź w przypadku wyjątkowo opornych chwastów - środków chemicznych.
Źródło: Jump0ncash
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Co prawdziwy mężczyzna powinien wybudować?
Odpowiedź na powyższe pytanie: