Dzisiaj jest: 13.7.2020, imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty

Bramy garażowe rolowane – wygoda i bezpieczeństwo

Dodano: 9 miesięcy temu Czytane: 1916 Autor:
Ilość głosów: 1

Brama garażowa to ważny element Twojego budynku - istotne sprawy to szybkość otwierania, izolacja termiczna ale i wygląd.

Bramy garażowe rolowane – wygoda i bezpieczeństwo

Dobra brama garażowa powinna spełniać kilka warunków: musi odpowiednio chronić nasz samochód i inne sprzęty, pasować do stylistyki całego domu, usprawniać użytkowanie, a w przypadku, gdy garaż przylega bezpośrednio do domu, posiadać także dobrą izolację cieplną. Kupno bramy często nie należy do najtańszych inwestycji, jednak zdecydowanie warto bliżej pochylić się nad zakupem tego elementu, ponieważ w ten sposób zadbamy nie tylko o estetykę, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo. Biorąc pod uwagę te wszystkie zależności, zdecydowanie warto rozważyć rolowaną bramę garażową.

Czym kierować się w wyborze bramy garażowej?

Zakup bramy garażowej powinniśmy zacząć przede wszystkim od dokonania koniecznych pomiarów. Oczywiście standardowo należy dokładnie zmierzyć długość i szerokość otworu garażowego, jednak potrzebujemy też znać długość ściany nad nim oraz szerokość bocznych filarów. To m.in. do nich przytwierdzane jest skrzydło bramy. 

Znaczenie ma również wielkość samego garażu oraz podjazdu. Zdecydowanie musimy zrezygnować z klasycznej bramy uchylnej w chwili, kiedy wejście do garażu znajduje się niemal przy samej ulicy. Masywne skrzydła otwierane na zewnątrz mogą znacząco ograniczyć przestrzeń, przez co parkowanie samochodu może stać się utrudnione.

By brama garażowa nie kłóciła się z resztą posesji, starajmy się dobrać jej kolor i wykończenie tak, by pasowały do domu. Można tutaj kierować się elewacją albo materiałem wykorzystanym na pokrycie dachu. 

Bez względu na to, czy chcemy wybrać bramę garażową z napędem, czy też taką obsługiwaną ręcznie, zwróćmy uwagę, czy podczas otwierania i zamykania hałas nie jest zbyt duży. Nie każdemu może się podobać dźwięk wydawany przez uruchomioną bramę, co może być szczególnie uciążliwe późną porą. Zdecydujmy się zatem na model, który będzie możliwie jak najcichszy – sąsiedzi zdecydowanie nam za to podziękują. 

Jeśli posiadamy garaż wolnostojący, to nie musimy się przejmować izolacją cieplną czy akustyczną. Jednak w chwili, gdy łączy się on bezpośrednio z domem, poprzez wybór odpowiedniej bramy możemy nie tylko ograniczyć utratę ciepła, ale także zmniejszyć intensywność hałasu przedostającego się do wnętrza.

Bramy garażowe rolowane – z czego są wykonane?

Najczęściej skrzydło bramy garażowej rolowanej wykonane jest z wąskich, sztywnych profili aluminiowych. Są one dodatkowo wypełnione pianką poliuretanową. Każdy z profili łączy się z drugim przy pomocy zaczepu, przez co po wprawieniu mechanizmu w ruch całość bardzo łatwo nawija się na wał. Ten z kolei schowany jest w skrzynce tuż nad wjazdem do garażu – niektóre modele są wyposażone w wał odkryty, przez co w razie wystąpienia awarii łatwo się do niego dostać i dokonać koniecznej renowacji.

Bramy garażowe rolowane może i są przede wszystkim obsługiwane elektrycznie, ale w razie przerw w dostawie prądu bądź uszkodzenia automatyki wciąż możemy je otworzyć lub zamknąć ręcznie. Wszystko dzięki sprężynom, które pozwalają na łatwe popchnięcie lub pociągnięcie skrzydła, dlatego nie musimy się obawiać, że nie będziemy w stanie odpowiednio zabezpieczyć garażu. 

W jakich garażach sprawdzi się rolowana brama?

Niemal wszystkich, ponieważ to model bardzo uniwersalny. Jeśli garaż jest nieduży i nie chcemy jeszcze bardziej ograniczać dostępnej przestrzeni, to zdecydowanie powinniśmy postawić na bramy garażowe rolowane. Nie zabiorą miejsca ani wewnątrz, ani na zewnątrz, dlatego korzystanie będzie jeszcze bardziej komfortowe. Jednocześnie ich szerokość może sięgać nawet 5 m, co sprawia, że sprawdzą się również w garażach z dwoma stanowiskami.

Nie ma również znaczenia, jaki kształt ma nasze nadproże. Może być zarówno prostokątne, jak i łukowe – bramę rolowaną wciąż da się z powodzeniem zamontować. Pamiętajmy jednak, że do tego zadania najlepiej wynająć ekipę fachowców, ponieważ poprawne założenie bramy może być dość skomplikowane.

Trzeba jedyne pamiętać, że bramy garażowe rolowane są jednymi z najdroższych na rynku. Niekoniecznie zatem muszą iść w parze z naszym domowym budżetem. Dodatkowo producenci oferują nieco mniejszy wybór kolorystyczny niż w przypadku chociażby bram segmentowych, jednak wciąż można z powodzeniem znaleźć coś, co dopasujemy do naszych preferencji. 

Bramy garażowe rolowane – dlaczego warto?

Bramy garażowe rolowane to przede wszystkim synonim wygody. Nie musimy wychodzić z samochodu, by otworzyć garaż, zamiast tego możemy do niego wjechać bezpośrednio z ulicy. Mechanizmy, w jakie wyposażone są takie bramy, działają zwykle dość cicho, a przede wszystkim szybko, dlatego możemy zaoszczędzić na czasie, a przy tym nie będziemy musieli się martwić o hałas. Bramy garażowe rolowane to zatem połączenie estetyki, wysokiej jakości wykonania, jak i komfortu. 

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Z jakiego materiału najczesciej buduje się domy?
Odpowiedź na powyższe pytanie: