Dzisiaj jest: 12.7.2020, imieniny: Brunona, Jana, Wery

Małe domy – najgorętszy trend w budownictwie

Dodano: 8 miesięcy temu Czytane: 520 Autor:
Ilość głosów: 7

Ciasny, ale własny? Wbrew pozorom odpowiednio zaprojektowany, niewielki dom jednorodzinny do 100m2 ma o wiele więcej zalet. Jakich? Sprawdzamy, dlaczego warto wybudować mały dom!

Małe domy – najgorętszy trend w budownictwie
Amerykanie na ich punkcie oszaleli dawno temu. Minidomy pokazywane w zagranicznych programach telewizyjnych są najlepszym dowodem na to, że niewielka powierzchnia użytkowa wcale nie musi oznaczać ograniczeń. Wręcz przeciwnie. Wystarczy dobry projekt domu jednorodzinnego do 100m2, by na stosunkowo niewielkiej przestrzeni zmieścić wszystko, co niezbędne. Mała kuchnia czy łazienka może okazać się znacznie bardziej praktyczna od tej, której jedyną zaletą jest jej wielkość. Liczy się bowiem pomysł, a nie rozmiar. Mały dom motywuje do tego, by zaprojektować go z głową, zarówno pod względem rozplanowania poszczególnych pomieszczeń, jak i urządzania wnętrz pod kątem maksymalnego wykorzystania miejsca do przechowywania. Ale jakie są największe zalety budowy domu jednorodzinnego do 100m2? Odpowiadamy.

Mały dom = duże oszczędności

Choć może się to wydawać oczywiste, trudno pominąć kwestie finansowe. Nie jest tajemnicą, że mały dom to niższe koszty na każdym etapie – od budowy, przez urządzanie, aż po utrzymanie. Po pierwsze: dom jednorodzinny do 100m2 możemy wybudować nawet na niewielkiej działce, oszczędzamy więc już przy zakupie ziemi pod budowę. Po drugie: budowa małego domu oznacza mniejsze wydatki na materiały budowlane i wykończeniowe. I po trzecie: mniejszy dom to również niższe rachunki, chociażby ze względu na to, że niewielką powierzchnię łatwiej (i taniej) ogrzać. Jeśli więc myślisz o budowie własnych czterech kątów, ale masz ograniczony budżet, dom jednorodzinny do 100m2 będzie doskonałym wyborem.

Mały dom jednorodzinny do 100m2 vs. duże mieszkanie do 100m2

W przypadku powierzchni do 100m2 niewątpliwie punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Dom takiej wielkości nazwiemy bowiem małym, a mieszkanie – dużym. Jeśli więc właśnie próbujesz zdecydować pomiędzy około stumetrowym domem a mieszkaniem, weź pod uwagę fakt, że w porównywalnej cenie zyskujesz znacznie więcej, niż tylko własne cztery kąty. Nawet mały dom to stuprocentowa prywatność i intymność, o którą trudno w mieszkaniu w bloku czy apartamentowcu, nie mówiąc już o dużym osiedlu. Nieoceniony jest fakt posiadania nawet niewielkiego kawałka ziemi, który możemy wykorzystać w dowolny sposób, np. na ogród, taras czy basen. Niewielki dom wygrywa z dużym mieszkaniem również ze względu na miejsca postojowe, za które nie trzeba dopłacać. Dom jednorodzinny do 100m2 z garażem ma do wykorzystania również podjazd. Cenną zaletą dla wielu osób może być także niezależność od wspólnoty mieszkaniowej, która oznacza stuprocentową możliwość decydowania o urządzaniu terenu otaczającego nasz dom.

Dom jednorodzinny do 100m2 = mniejsza powierzchnia do sprzątania

Argument, który z pewnością przekona każdą panią domu: dom jednorodzinny do 100m2 (szczególnie parterowy) jest o wiele łatwiejszy do utrzymania w czystości od tego o większej powierzchni. Warto wziąć to pod uwagę, szczególnie, jeśli nie przepadamy za porządkami lub mamy problemy ze zdrowiem.

Mały dom to maksymalne wykorzystanie miejsca

Martwisz się, że niewielka powierzchnia użytkowa nie wystarczy, by zmieścić wszystko, co niezbędne? Nic bardziej mylnego. Mały dom to ogromne możliwości! Jeśli wybierzemy odpowiedni projekt, dogodny układ pomieszczeń nie będzie problemem. Dodatkowo każdą przestrzeń będziemy chcieli urządzić tak, by była maksymalnie funkcjonalna. W domu jednorodzinnym do 100m2 trudno o bezużyteczne pomieszczenia, które w większych domach ze względu na brak pomysłów na zagospodarowanie ich, pełnią rozmaite funkcje z przechowalnią rzeczy niepotrzebnych na czele. Budowa małego domu może być doskonałą motywacją do ograniczenia stanu posiadania, a co za tym idzie – większego porządku nie tylko w sferze mieszkalnej, ale też w życiu.

Idealny dla małej rodziny lub osoby samotnej

Budowa własnego domu to marzenie wielu osób, którego realizację odraczamy w dużej mierze ze względu na wysokie koszty. Ale niska cena domu jednorodzinnego do 100m2 sprawia, że opcja ta staje się coraz bardziej dostępna. Tak „mała” przestrzeń będzie więc idealna dla niewielkiej rodziny, np. pary, pary z dzieckiem czy dwójką dzieci. Na budowę domu jednorodzinnego do 100m2 może postawić również osoba samotna, która nie potrzebuje większej powierzchni. A jeśli zastanawiacie się nad kupnem ziemi i budową domu ze względu na prawie dorosłe dzieci, które niebawem opuszczą rodzinne gniazdo, mały dom będzie rewelacyjną opcją – wystarczającą na życie we dwójkę, ale też na weekendowe wizyty najbliższych.
Źródło: Reklama
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Jak nazywa się ten portal
Odpowiedź na powyższe pytanie: