Dzisiaj jest: 4.12.2022, imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana

Jak głęboko można zakopać zbiornik na szambo

Dodano: 5 lat temu Czytane: 16060 Autor:
Redakcja poleca!
Ilość głosów: 311

Właściciele domów z piwnicą często zastanawiają się na jaką głębokość mogą maksymalnie wkopać swój zbiornik na szambo

Jak głęboko można zakopać zbiornik na szambo
W przypadku domów z piwnicą w której znajduje się jakikolwiek węzeł sanitarny wc czy tez zwykły zlew potrzebne jest wyprowadzenie rury kanalizacyjnej w najniższym punkcie wysokości syfonu instalacji, najczesciej rura taka wychodzi 2m pod powierzchnią ziemi. Aby grawitacyjnie poprowadzić rurę do zbiornika na ścieki sam zbiornik musi być posadowiony jeszcze głębiej.

Jak głęboko można posadowić zbiornik na szamboNa zdjeciu po prawej stronie widzimy zbiornik który zamontowany jest w ektremalnie głębokim położeniu. Z relacji wykonawcy firmy ABC Szamba betonowe dowiadujemy się że dno wykopu znajduje się aż 440cm pod powierzchnią ziemi. Na tej głębokości panuje duży nacisk ziemi który oddziaływuje na ściany boczne zbiornik dlatego zbiornik na szambo w tym przypadku pojemność 10m3 wykonany jest z betonu C30, normalnie podczas produkcji zbiorników betonowych na ścieki zbiorniki wykonywane są z betonu C25. Zbrojenie zostało wykonane ze stali zbrojonej fi 10mm. Dodatkowo w zbiorniku dla pewności została zamontowana przegroda która dodatkowo rozeprze ściany zbiornika stąd widzimy dwa kominy rewizyjne fi 600 (na każdą komorę po jednym wejściu) W tym przypadku otwór rewizyjny jest również większy ponieważ aby wejść do tak głębokiego komina potrzebujemy stosunkowo większą przestrzeń np. po to aby można było do środka włożyć drabinę. Płyta została wykonana również z mocnego betonu C30 posiada dwa gęste zbrojenia żebrowanego fi 10mm kratka 10x10. Tego rodzaju płyty stosowane są na zbiorniki na szamba po których odbywa się ruch aut ciężarowych.

Tak wykonany zbiornik z pewnością wytrzyma boczny nacisk ziemi oraz górny nasyp ziemi w tym przypadku aż 250cm. Podczas rozmowy z Panem Adamem inwestorem tej budowy dowiedzieliśmy się, że dużo firm podczas wyceny rezygnowała z zamówienie gdy tylko dowiedziały się, że zbiornik będzie posadowiony aż 250cm pod ziemią. Zleceniem jednak zainteresowane były tylko dwie firmy, jedna firma zaproponowała za zbiornik tego typu aż 8tyś zł netto, jednak ostatecznie podjęła się firma z Radomia ABC Szamba betonowe i wykonała zbiornik dosłownie za połowę tej kwoty. 
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Jak nazywa się ten portal
Odpowiedź na powyższe pytanie: