Dzisiaj jest: 21.10.2021, imieniny: Celiny, Hilarego, Janusza

Uprawnienia wysokościowe – dlaczego warto je mieć?

Dodano: 2 lata temu Czytane: 1556 Autor:
Ilość głosów: 28

Uprawnienia wysokościowe to specjalne uprawnienia zawodowe umożliwiające pracę na wysokości.

Uprawnienia wysokościowe – dlaczego warto je mieć?
W przypadku niektórych stanowisk pracy takie uprawnienia są konieczne, na innych natomiast wyłącznie przydatne. Sprawdź, w jakich przypadkach warto mieć uprawnienia wysokościowe.

Uprawnienia wysokościowe – dla kogo?

Uprawniania wysokościowe są potrzebne każdemu pracownikowi, który wykonuje pracę na wysokości ponad 1 metra nad powierzchnią gruntu lub podłogi, przy czym zasada ta ma zastosowanie wyłącznie w sytuacjach, kiedy powierzchnia, na jakiej znajduje się pracownik, nie jest osłonięta w sposób uniemożliwiający wypadnięcie.
W praktyce pracę na wysokości wykonują między innymi budowlańcy, monterzy, elektromonterzy i elektrycy. W niektórych przypadkach praca tylko czasowo wykonywana jest na wysokości, więc specjalne uprawnienia wysokościowe nie są wymagane, aczkolwiek pracownik musi posiadać orzeczenie o braku przeciwwskazań do pracy na wysokości, a to dwie różne rzeczy.
Uprawnienia wysokościowe
Tu zrobisz szkolenie wysokościowe:
https://www.akademiapolska.pl/kurs-alpinista-przemyslowy-poziom-podstawowy

Typowe uprawnienia wysokościowe otrzymuje się po ukończeniu specjalnego kursu pracownika wysokościowego (kursu alpinistycznego) i zdaniu egzaminu, lecz uprawnienia te nie są nadawane bezterminowo. Okres ważności uprawnień to 3 lata.
Uprawnienia wysokościowe będą potrzebne każdemu pracownikowi zatrudnionemu na stanowisku, na którym praca wykonywana jest na wysokości. Takich uprawnień potrzebują pracownicy, którzy zajmują się:
  • pracami budowlanymi i remontowymi wykonywanymi na wysokości (budynki jednorodzinne i wielorodzinne, wieżowce, chłodnie kominowe, budynki przemysłowe itp.);
  • montażem reklam i elementów elewacji;
  • montażem i naprawą dachów;
  • wycinaniem i przycinaniem drzew;
  • budową i konserwacją wiatraków;
  • pracą w magazynach wysokiego składowania;
  • odśnieżaniem dachów;
  • myciem okien na wysokości oraz czyszczeniem elewacji;
  • obsługą maszyn takich jak żurawie wieżowe;
  • pracą na platformach wiertniczych.
Uprawnienia wysokościowe dotyczą też… kaskaderów, którzy chcą brać udział w produkcjach filmowych, reklamowych lub pokazach swoich umiejętności. Warto mieć takie uprawnienia również w Straży Pożarnej.

Kiedy warto wyrobić sobie uprawnienia wysokościowe?

O uprawnienia wysokościowe warto starać się nie tylko wtedy, kiedy są one niezbędne do podjęcia pracy na danym stanowisku, ale też wtedy, kiedy planujesz rozwój zawodowy i zmianę stanowiska lub przebranżowienie się. Pracownicy wykonujący pracę na wysokościach są bardziej zagrożeni wypadkami w pracy, a wykonywane przez nich zadania są niewątpliwie bardzo odpowiedzialne. Tacy pracownicy w wielu przypadkach mogą więc liczyć na wyższe wynagrodzenie niż pracownicy wykonujący pracujący w tej samej branży lub na podobnym stanowisku, ale bez konieczności pracy na wysokościach.
Wyrobienie sobie uprawnień wysokościowych pozwala szybciej znaleźć pracę, gdyż uprawnienia takie to dodatkowe kompetencje, a pracodawcy bardzo chętnie zatrudniają pracowników, których wiedza i umiejętności wybiegają ponad przeciętną charakterystyczną dla innych kandydatów. W firmie budowlanej, remontowej lub zajmującej się utrzymaniem budynków takie uprawnienia będą bardzo dobrze postrzegane, a kandydat uprawniony do pracy na wysokości z pewnością bez trudu znajdzie w nich zatrudnienie.
Jest jeszcze jedna sytuacja, w jakiej uprawnienia wysokościowe mogą się okazać przydatne. Takie uprawnienia z pewnością przydadzą się każdemu miłośnikowi górskich wycieczek. Co prawda kurs alpinizmu przemysłowego nie jest tym samym, co kurs alpinizmu górskiego, aczkolwiek oba te szkolenia mają ze sobą wiele wspólnego, między innymi naukę asekuracji oraz autoratownictwa.

Kurs alpinizmu przemysłowego

Zdobycie uprawnień wysokościowych wymaga przejścia specjalnego szkolenia alpinizmu przemysłowego. Takie szkolenie przygotowuje do pracy w trudnych warunkach na wysokości – uczy między innymi zasad BHP oraz poruszania się po asekuracji. Przejście szkolenia rozszerza uprawnienia zawodowe i może pomóc w zdobyciu lepszej pracy. Ciągły rozwój technologiczny i wynikające z niego zwiększone zapotrzebowanie na alpinistów przemysłowych daje szansę na zwiększenie swoich dochodów. Nie jest tajemnicą, że zlecenia dla alpinistów przemysłowych są bardzo dobrze płatne. Pracownik z uprawieniami wysokościowymi może zarobić nawet 8000 zł netto miesięcznie. Żeby jednak otrzymać uprawnienia alpinistyczne, konieczne jest przejście specjalistycznego szkolenia, a następnie zaliczenie egzaminu, na który składa się zarówno część teoretyczna, jak i praktyczna. Po zdanym egzaminie świeżo upieczony alpinista przemysłowy otrzymuje zaświadczenie zgodne ze wzorem Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Źródło: Redakcja
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Z jakiego materiału najczesciej buduje się domy?
Odpowiedź na powyższe pytanie: