Dzisiaj jest: 2.7.2020, imieniny: Kariny, Serafiny, Urbana

Fotowoltaika - dlaczego się zdecydować?

Dodano: 4 miesiące temu Czytane: 765 Autor:
Ilość głosów: 2

Każde urządzenie elektryczne, które znajduje się w domach wymaga energii, po to, żeby działać. Większość z ludzi przyzwyczajona jest do użytkowania energii elektrycznej, jaką dostarczają firmy energ..

Fotowoltaika - dlaczego się zdecydować?
Jednak odpowiednią ilość prądu każde gospodarstwo domowe może zapewnić sobie samo, dzięki montażowi w domu instalacji fotowoltaicznej.

W jaki sposób działa instalacja fotowoltaiczna?

Instalacja fotowoltaiczna składa się z wielu urządzeń. Sercem całego układu są panele fotowoltaiczne, które należy zamontować na dachu, czy gruncie, a także inwerter. Zadanie inwertera polega na zamianie prądu stałego w prąd zmienny, czyli taki który znajduje się w naszych gniazdkach. Przy montażu instalacji fotowoltaicznej bardzo ważne jest jej zabezpieczenie, przy pomocy zabezpieczeń przeciwnapięciowych. Instalacja systemu pozwalającego na korzystanie z „czystych źródeł energii” wymaga także zamiany licznika energii elektrycznej na taki, który działa dwukierunkowo. Jednak wymiana ta nie obciąży nikogo żadnymi kosztami, ponieważ jest obowiązkiem zakładu energetycznego, by wykonać tę usługę nieodpłatnie w ciągu 30 dni, od kiedy osoba zgłosi fakt montażu mikroinstalacji.
Zainstalowany dwukierunkowy licznik pozwala na pomiar energii, jaką gospodarstwo domowe jest w stanie wyprodukować oraz tej, którą pobiera z sieci udostępnionej przez zakład energetyczny. Idealnym rozwiązaniem jest budowa instalacji fotowoltaicznej, która będzie w stanie na bieżąco zaspokajać potrzeby energetyczne. Jednak działanie licznika pozwala także na „składowanie” energii, która wyprodukowana była w większej ilości niż, wynosiło zapotrzebowanie. Taka nadprodukcja powoduje naliczenie zniżek w zakładzie energetycznym. To rozwiązanie pozwala na „zebranie” energii podczas miesięcy dużego nasłonecznienia i wykorzystanie jej w miesiącach, kiedy promieni słonecznych jest zdecydowanie mniej.

„Mój prąd” szansą na instalacje paneli fotowoltaicznych po obniżonych kosztach

Bardzo dobrą informacją dla wszystkich osób, które zdecydują się na montaż urządzeń fotowoltaicznych, jest możliwość uzyskania na nie dotacji. W interesie każdego z nas jest korzystanie z Odnawialnych Źródeł Energii, każdy obywatel odczuwa płynące z tego korzyści dwojako. Po pierwsze dbając w ten sposób o środowisko naturalne, przez co wszyscy oddychają czystszym powietrzem. Po drugie montażu paneli fotowoltaicznych nie należy rozpatrywać jako wydatku, tylko jako inwestycji, która się zwróci. Zamontowanie takiej instalacji znacząco obniży koszty naszego życia poprzez zauważalnie obniżone rachunki za energię elektryczną. Taki ogrom plusów zauważył także rząd, dzięki temu obywatele mają możliwość skorzystania z dotacji rządowych z programu „Mój prąd”.

Z jakim kosztem należy się liczyć chcąc zainstalować instalację fotowoltaiczną?

Przyczyną powstania programu, była potrzeba zwiększenia ilości gospodarstw domowych, które zdecydują się na montaż instalacji. Według szacunków urzędników z programu na szanse skorzystać około 200 tysięcy domów. Program wprowadzono 23 lipca 2019 roku, na dofinansowanie mogą liczyć osoby fizyczne, które po tym dniu zdecydowały się na montaż instalacji. Dotacja może wynieść do 5000 zł. Uzyskanie tej kwoty jest bezzwrotne. Wyliczenia średniej oraz szacunkowej wartości przeciętnego kosztu instalacji fotowoltaicznej podjął się portal Wysokienapięcie.pl, gdzie określono wydatki poniesione na wykonanie instalacji na 25,6 tys. zł. Ponosząc koszty tej wysokości, rządowa dotacja pokryje około 20% naszych wydatków. Bardzo pozytywne informacje przekazuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej- osoby ubiegające się o dofinansowanie mogą na nie liczyć w bardzo krótkim czasie. Jak przekazuje rzecznik prasowy NFOŚiGW, beneficjenci biorący udział w programie mogą liczyć na wypłatę dotacji na rachunek bankowy nawet po tygodniu od złożenia wniosku.

Jakie zalety niesie ze sobą montaż instalacji fotowoltaicznej

Ogromna popularność montażu paneli słonecznych, ma solidne podstawy. To rozwiązanie niesie ze sobą bardzo wiele zalet:
  • najważniejsza jest ta, która jest w stanie przekonać do instalacji tych urządzeń niemal każdego- obniżenie kosztów energii elektrycznej
  • możliwość „odłożenia” nadwyżek energii
  • możliwość odliczenia kosztów poniesionych na instalację od podatku, od 2019 roku
  • instalacja wpływa znacząco na wartość naszej nieruchomości.
Warto podążać za trendami w zakresie Odnawialnych Źródeł Energii. Jest to działanie w interesie każdego. Takie rozwiązanie daje poczucie niezależności od cen energii, jakie dyktują zakłady energetyczne, dodając do tego to, że pozwala nam chronić przyrodę, otrzymujemy rozwiązanie idealne, ponieważ zadowala wszystkich.
Źródło: Reklama
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Co prawdziwy mężczyzna powinien wybudować?
Odpowiedź na powyższe pytanie: