Dzisiaj jest: 26.9.2020, imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji

Budowa domu systemem gospodarczym - ile można zaoszczędzić?

Dodano: 6 miesięcy temu Czytane: 283 Autor:
Ilość głosów: 2

Budowa domu systemem gospodarczym wymaga od inwestora dużego zaangażowania w samodzielne poszukiwanie wykonawców, zakup materiałów, a często także w pewne prace wykończeniowe.

Budowa domu systemem gospodarczym - ile można zaoszczędzić?
System gospodarczy pozwala na znaczną oszczędność pieniędzy w porównaniu z systemem zleconym, dlatego decyduje się na niego blisko 50% osób, które rozpoczynają budowę.

Przeciwieństwem budowy domu systemem gospodarczym jest system zlecony. Polega on na zatrudnieniu ekipy fachowców, która zajmie się postawieniem domu od podstaw. Rozwiązanie to jest mniej czasochłonne i odpowiedzialne dla inwestora, jednak wiąże się z wyższymi kosztami.

Na czym polega system gospodarczy w budownictwie?

System gospodarczy to sposób budowania pozwalający na znajdowanie oszczędności tam, gdzie tylko jest to możliwe. Inwestor, który planuje postawić dom systemem gospodarczym, poniekąd wchodzi w rolę przedsiębiorcy budowlanego. Zależą od niego np. kwestie organizacji budowy oraz poszukiwania i wyboru wykonawców. Firmy budowlane na Podlasiu, Lubelszczyźnie oraz w innych regionach Polski coraz chętniej publikują oferty swoich usług na stronach internetowych. Dzięki temu w szybki i prosty sposób można znaleźć sprawdzoną i wykwalifikowaną ekipę. Najlepszym sposobem na poszukiwanie oszczędności na każdym etapie budowy jest porównywanie kilku ofert ‒ dotyczy to nie tylko zakupu materiałów budowlanych, ale także zatrudnienia wykonawców. Ze względu na dużą konkurencyjność na rynku można trafić na bardzo zróżnicowane stawki. W ramach oszczędności w systemie gospodarczym inwestorzy często sami wykonują drobne prace budowlane lub wykończeniowe, które nie wymagają kwalifikacji.

System gospodarczy ‒ oszczędność pieniędzy, ale nie czasu

Budowa domu systemem gospodarczym pozwala zaoszczędzić około 10‒20% kosztów na całej inwestycji w porównaniu z systemem zleconym. Największe zyski dotyczą kosztów robocizny oraz zakupu materiałów. Mniejszym wydatkom sprzyja także przygotowanie kosztorysu budowy jeszcze przed rozpoczęciem prac. Inwestorzy zyskują w ten sposób więcej czasu na poszukiwanie wszystkich potrzebnych elementów ‒ np. bloczków, stali na zbrojenie fundamentów czy styropianu do izolacji ścian zewnętrznych. System gospodarczy pozwala na ograniczenie wydatków budowlanych, ale najczęściej wiąże się z dłuższą realizacją inwestycji. Powodem może być np. oczekiwanie na dostępność wybranej firmy budowlanej. Aby maksymalnie skrócić czas budowy, warto tak zaplanować poszczególne etapy, aby udało się osiągnąć stan surowy zamknięty przed nastaniem zimy. W ten sposób w kolejnym sezonie będzie można rozpoczynać prace wykończeniowe i zagospodarowanie terenu wokół budynku. 

Źródło: Reklama
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Co prawdziwy mężczyzna powinien wybudować?
Odpowiedź na powyższe pytanie: