Dzisiaj jest: 27.11.2020, imieniny: Franciszka, Kseni, Maksymiliana

Jakie deski tarasowe wybrać? – Sprawdź inspiracje i porady

Dodano: 8 miesięcy temu Czytane: 1024 Autor:
Ilość głosów: 3

Wybudowanie tarasu bądź patio to spora inwestycja – warto zatem dobrze się do niej przygotować i położyć nacisk na dobór materiałów, które spełnią Twoje oczekiwania.

Jakie deski tarasowe wybrać? – Sprawdź inspiracje i porady
Sprawdź, czym różnią się poszczególne rodzaje desek tarasowych i jakie zalety oraz wyzwania niesie ze sobą ich zastosowanie.
 

Deski tarasowe drewniane – drewno krajowe czy egzotyczne?

Ze względu na ponadczasowy charakter drewno doskonale odnajduje się w wielu wystrojach. Charakterystyczna dla surowca paleta brązów harmonizuje zarówno z aranżacją, jak i naturalnym otoczeniem. Poza walorami estetycznymi do zalet drewna należy też względna obojętność termiczna – powierzchnia jest ciepła w dotyku mimo chłodu, a w słońcu nie przegrzewa się.
 
Wśród tego typu desek tarasowych znajdziesz modele wykonane z drewna krajowego i egzotycznego. Drewno pozyskiwane z drzew rosnących w klimacie środkowoeuropejskim jest łatwo dostępne i atrakcyjne cenowo, jednak podatne na biodegradację – przy regularnej impregnacji jego trwałość określa się zwykle na 15-20 lat.
 
Znacznie dłuższą żywotnością mogą poszczycić się gatunki egzotyczne. Są odporne na wilgoć i choroby wywoływane przez owady lub mikroorganizmy, więc nie wymagają impregnacji. Konieczne jest jednak przeprowadzanie zabiegów konserwujących, takich jak olejowanie, by nie doszło do przesuszenia i spękania włókien. Prawidłowo pielęgnowane drewno egzotyczne przetrwa nawet 50 lat w warunkach zewnętrznych.
 

Kompozytowe deski tarasowe – wygodne rozwiązania

Kompozyt to idealna propozycja dla osób, które preferują taras wyjątkowo łatwy w utrzymaniu. Całkowicie odporne na wilgoć deski nie wymagają żadnych prac konserwacyjnych, a do czyszczenia można wykorzystać szybką i skuteczną metodę ciśnieniową. Deski kompozytowe są zwykle montowane w łatwy sposób – za pomocą specjalnych klipsów.
 
Właściwości kompozytu zależą w dużej mierze od rodzaju tworzywa sztucznego wykorzystanego w produkcji – najlepszymi parametrami cechuje się PVC. Warto jednak pamiętać, że nawet wysokiej jakości deski kompozytowe nie powinny być stosowane w miejscu intensywnie nasłonecznionym przez większą część dnia. Pod wpływem promieniowania UV i gorąca tworzywo może stracić kolor, a nawet ulec deformacji.
 

Deska na Twój taras – kryteria doboru

Gromadząc komponenty do postawienia tarasu, weź pod uwagę kilka ważnych kwestii. Należy do nich nie tylko wyżej wspomniane nasłonecznienie. Oceń, z jaką intensywnością taras będzie eksploatowany – w przypadku patio w lokalach użytkowych, takich jak kawiarnie, warto postawić na trwalsze materiały, np. łatwy w utrzymaniu kompozyt lub wytrzymałe drewno egzotyczne.
 
Warto przyjrzeć się dodatkowym walorom poszczególnych modeli – niektóre z nich są trudnopalne, zaś inne oferują funkcję antypoślizgową dzięki specjalnym żłobieniom na powierzchni. Pod uwagę należy wziąć też osobiste preferencje w kwestii montażu, pielęgnacji i ewentualnych zabiegów konserwacyjnych. Jeżeli szukasz jakościowych produktów, sprawdź deski tarasowe na dlh.pl.
Źródło: Reklama
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Co prawdziwy mężczyzna powinien wybudować?
Odpowiedź na powyższe pytanie: