Dzisiaj jest: 5.2.2023, imieniny: Agaty, Filipa, Justyniana

Częstsze kontrole szamb w 2018 roku

Dodano: 5 lat temu Czytane: 19402 Autor:
Redakcja poleca!
Ilość głosów: 200

Na rok 2018 rok zaplanowane są wzmożone kontrole zbiorników na nieczystości sanitarne - kary za nieszczelne zbiorniki mają być wysokie

Częstsze kontrole szamb w 2018 roku
Polskie przepisy regulują konieczność udokumentowania wywozu nieczystości ciekłych z nieruchomości (wykonanego przez podmiot posiadający stosowne uprawnienia). Dotychczas przepis ten nie był jednak restrykcyjnie przestrzegany. W 2018 roku sytuacja ma się zmienić, a częstsze kontrole, na terenie poszczególnych gmin, mają ograniczyć proceder nielegalnego pozbywania się nieczystości.
 
Kontrole szamb – podstawa prawna
 
Art. 6 ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z 13 września 1996 roku obliguje właścicieli nieruchomości do odpowiedniego odprowadzania nieczystości płynnych wyprodukowanych w gospodarstwie domowym. W przypadku nieruchomości podpiętych do gminnej sieci kanalizacyjnej, nie ma większych problemów.
Wiele działek nie korzysta  jednak z sieci, ponieważ ich właściciele zainwestowali w szamba z kręgów. W tym przypadku, przepisy nakazują udokumentowanie wywozu nieczystości płynnych z nieruchomości. Dowodem na przestrzeganie przepisów są umowy z firmami zajmującymi się wywozem nieczystości oraz rachunki za regularnie wykonane usługi.
Bardzo ważne jest, aby umowy były podpisane z przedsiębiorstwem, które posiada pozwolenie na opróżnianie zbiorników bezodpływowych oraz transportowanie nieczystości płynnych. Tego typu dokumentacja potwierdza, że właściciel działki nie pozbywa się nieczystości w nielegalny sposób.
 
Problem z odprowadzaniem nieczystości
 
Problemem, z którym władze samorządowe borykają się już od wielu lat, są nieszczelne szamba z kręgów. W ten sposób nie zachodzi potrzeba ich oczyszczania, ponieważ ścieki przenikają do gleby i zanieczyszczają ją. Sytuacja może doprowadzić do zanieczyszczenia wód gruntowych przeznaczonych do picia oraz zakażenia działek uprawnych.
Niektórzy właściciele nieruchomości stosują również inne nielegalne sposoby odprowadzania nieczystości z szamb (ścieki trafiają m.in. do rowów, studzienek kanalizacyjnych, kolektorów deszczowych).
 
Wzmożone kontrole szamb w 2018 roku
 
Już w 2017 roku wiele gmin wydało oświadczenia zgodnie, z którymi pracownicy urzędu lub strażnicy miejscy mieli przeprowadzać kontrole działek nie podpiętych do miejskiej lub gminnej sieci kanalizacyjnej.
Kontrole dokumentów, potwierdzających korzystanie z usług licencjonowanych firm zajmujących się wywozem nieczystości, miały na celu sprawdzenie, czy ścieki nie trafiają do rowów. Pracownicy gmin wchodzili na teren nieruchomości prywatnych na podstawie specjalnego upoważnienia wydanego przez urzędy gminy (właściciel miał prawo potwierdzić ich tożsamość poprzez kontakt z UG lub policją).
 
W 2018 roku zapowiadane są wzmożone kontrole szczelności szamb na terenie całej Polski. Kontroli zbiorników zamkniętych na nieczystości płynne ma dokonywać straż miejsca (w gminach miejskich) lub inne jednostki wskazane przez konkretne urzędy gminy.
Podczas kontroli, właściciel będzie musiał przedstawić, nie tylko umowę na wywóz nieczystości płynnych, ale także rachunki za wykonane usługi. To ma potwierdzić, że zbiorniki rzeczywiście są regularnie opróżniane, a umowa nie została podpisana jedynie w celu uniknięcia problemu.
W przypadku wykrycia nieprawidłowości, właściciel nieruchomości zostanie ukarany grzywną (zgodnie z art. 10 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach).

UWAGA - jeśli posiadasz szambo z kręgów betonowych nie ryzykuj - kup atestowany zbiornik na szambo, możesz skorzystać z ogłoszeń firm z całej Polski: Szukana fraza: "szamba betonowe" - wyniki otworzą się w nowym oknie.
 
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Z jakiego materiału najczesciej buduje się domy?
Odpowiedź na powyższe pytanie: