Dzisiaj jest: 22.9.2020, imieniny: Maury, Milany, Tomasza

Jak wybrać wałek do malowania?

Dodano: 5 miesięcy temu Czytane: 345 Autor:
Ilość głosów: 1

Malowanie ścian to jedna z prostszych czynności remontowych, którą z powodzeniem przeprowadzisz samodzielnie. Jednak aby zrobić to profesjonalnie, warto przed rozpoczęciem prac dowiedzieć się więcej.

Jak wybrać wałek do malowania?
Więcej na temat wyboru narzędzi, a w szczególności wałka do malowania. Przeczytaj porady, które przygotowaliśmy wspólnie ze specjalistami marki Caparol – dzięki nim malowanie ścian w Twoim domu stanie się jeszcze prostsze.
 

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie narzędzia będą pomocne w malowaniu ścian farbami lateksowymi,
  • jak dobrać wałek do malowania do farby i powierzchni,
  • jakie farby lateksowe sprawdzą się podczas malowania ścian.

Jaki wałek do malowania ścian będzie najlepszy? Jakie inne narzędzia warto kupić? Wiele zależy od rodzaju farby do wnętrz, a także typu podłoża, na które będziesz ją aplikować. Jeśli wybierzesz odpowiednie produkty i narzędzia, efekt Twojej pracy może być zbliżony do dzieła profesjonalisty!

Malowanie ścian farbami lateksowymi – te narzędzia mogą Ci się przydać

Jeśli planujesz pierwsze malowanie ścian farbami lateksowymi lub odświeżenie obecnej powłoki, umiejętnie dobierz narzędzia, których będziesz używać. Dzięki temu Twoja praca będzie znacznie szybsza i wygodniejsza, a jej efekt – doskonały.

  • Wałek do farby lateksowej – niezbędne, łatwe w obsłudze narzędzie, które umożliwia szybkie malowanie całych powierzchni ścian. Wałki dostępne na rynku różnią się między sobą szerokością, długością runa oraz rodzajem zastosowanego materiału.
  • Pędzel – podczas malowania ścian wewnętrznych najlepiej sprawdzają się modele płaskie oraz kątowe, które służą do aplikacji farby w miejscach trudno dostępnych, czyli na przykład za grzejnikami, przy oknach czy framugach drzwi. Pędzla używaj także na początku malowania. Nakładaj nim farbę wzdłuż wszystkich taśm malarskich, a następnie wyrównaj fakturę krótkim wałkiem o takim samym runie, jakie posiada wałek szeroki, którym pomalujesz całą ścianę.
  • Kratka lub kuweta malarska – gadżet, który umożliwi odciśnięcie nadmiaru farby.
  • Kij teleskopowy do wałka – przedłużenie wałka, które może przydać się szczególnie w przypadku wysokich pomieszczeń.

Pamiętaj, aby na czas malowania zdjąć włączniki światła i gniazdka kontaktowe, a dodatkowo zakleić dziury z kablami. Dzięki temu dokładnie pomalujesz powierzchnię w ich okolicy tylko z użyciem wałka. Malowanie pędzlem tych miejsc często prowadzi do błędów malarskich (powstaje widoczna faktura – inna niż na pozostałej powierzchni).

Jaki wałek do farby lateksowej wybrać?

Wałek do farb lateksowych powinien być dopasowany do rodzaju produktu, a dokładnie do jego konsystencji. Do farb lateksowych najczęściej używa się wałków poliakrylowych, poliestrowych i poliamidowych (nylonowych). Ale narzędzie powinieneś przede wszystkim dobrać do faktury podłoża, które masz zamiar pomalować Wielu producentów na opakowaniach wskazuje, jakie narzędzie będzie najbardziej odpowiednie do danego podłoża.:

  • wałki z krótkim runem (od 9 do 12 mm) – najlepsze do pokrywania gładkich ścian z suchej zabudowy; najlepiej rozprowadzają farbę i nie pozostawiają smug ani zacieków,
  • wałki ze średnim runem (od 13 do 16 mm) – najbardziej uniwersalne, sprawdzą się na większości ścian wewnętrznych,
  • wałki z długim włosiem (powyżej 16 mm) – przeznaczone do powierzchni strukturalnych, chropowatych, a także ścian z surowej cegły czy betonu.

Malowanie ścian wałkiem – praktyczne porady

Prawidłowa technika malowania ścian wałkiem ma duże znaczenie dla efektu końcowego. Na początku sprawdź, czy istniejąca powłoka malarska posiada wystarczającą przyczepność, dzięki czemu nie będzie nawijać się na wałek podczas nakładania nowej warstwy farby. W tym celu zwilż ścianę wodą, a kiedy wyschnie, przyklej do jej powierzchni kawałek taśmy malarskiej i szybko ją zerwij – przyczepność jest dobra, jeśli taśma nie zerwie warstwy starej farby.

Niekiedy przed malowaniem podłoże wymaga gruntowania – aby to sprawdzić, także w tym wypadku należy spryskać podłoże niewielką ilością wody. Jeśli szybko się wchłonie, należy ją zagruntować przed nałożeniem powłoki malarskiej. Jeżeli zaś woda spłynie po powierzchni ściany, gruntowanie jest zbędne. Odpowiednio mało chłonne podłoże ograniczy ryzyko powstawania widocznych śladów wałka na nowej powłoce.

Przed użyciem farby lateksowej należy ją dokładnie wymieszać, a wałek zwilżyć wodą. Podczas aplikacji należy go dokładnie pokryć farbą, a jej nadmiar odcisnąć na kratce lub kuwecie malarskiej (ściekanie farby z brzegów wałka doprowadzi do powstawania nieestetycznych zacieków). Prawidłowa technika malowania, która jednocześnie daje najlepsze efekty, to pokrycie trudno dostępnych miejsc na ścianie za pomocą pędzla, a potem stopniowe nakładanie farby na całą powierzchnię pionowymi pasami, tak by kolejne z nich zachodziły na siebie (metoda „mokre do mokrego”). Przydatnym narzędziem podczas malowania będzie więc kij teleskopowy do wałka, dzięki któremu używanie niewygodnej drabiny nie będzie konieczne.

Farby lateksowe – wybierz produkt dobrej jakości

Wybór wałka do farby lateksowej i innych potrzebnych narzędzi to część sukcesu związanego z udanym malowaniem ścian. Ale aby efekt końcowy był naprawdę profesjonalny, warto poświęcić czas także na wybór dobrej jakości produktu do malowania. To, co nakładasz na ściany, ma równie duże znaczenie jak narzędzie, które do tego służy!

Farby lateksowe, takie jak Caparol Samtex, są łatwe w użyciu. Mają dobre krycie, więc tworzą równomierną powłokę i można za ich pomocą uzyskać oczekiwany efekt już dzięki dwóm standardowym warstwom malarskim. Występują w różnych rodzajach wykończenia – od głębokiego matu aż po półpołysk – więc z łatwością wybierzesz wersję, która będzie najlepiej pasować do Twojego wnętrza. Niektóre farby Samtex posiadają 1, czyli najwyższą możliwą klasę odporności na szorowanie na mokro, dzięki czemu możesz użyć ich nawet do malowania powierzchni narażonych na częste zabrudzenia.

Odświeżenie lub pierwsze malowanie ścian przy użyciu farb lateksowych Caparol i odpowiednio dobranego wałka nie zajmie Ci dużo czasu. Uzyskane efekty będą wyglądały naprawdę profesjonalnie. Zastosuj nasze porady i ciesz się z szybkiej pracy bez kłopotów!

Źródło: Reklama
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Z jakiego materiału najczesciej buduje się domy?
Odpowiedź na powyższe pytanie: