Dzisiaj jest: 26.9.2020, imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji

Organizacja placu budowy

Dodano: 5 miesięcy temu Czytane: 344 Autor:
Ilość głosów: 1

Jednym z istotniejszych etapów związanych z inwestycją jest organizacja placu budowy. Przeczytaj artykuł jak sprawnie zorganizować plac budowy.

Organizacja placu budowy
Skrupulatne podejście do tego zagadnienia pozwoli na sprawniejsze, pewniejsze oraz bezpieczniejsze przeprowadzenie poszczególnych prac.
 

Na wspomnianym wyżej placu, wykonywane są wszystkie prace związane z budową danego obiektu budowlanego, gdzie rozładowywane i składowane są materiały budowlane, a także gdzie gromadzi się odpady. Przez tamtejszy teren przewijają się maszyny budowlane, pojazdy transportowe a także pracownicy zaangażowani w proces budowy. Należy mieć na uwadze, że plac budowy to miejsce potencjalnie niebezpieczne, m.in. ze względu na wykopy czy prace na dużych wysokościach.

Kwestie formalne

Organizując plac budowy, na początku należy zająć się kwestiami formalnymi. Powołując się na Art. 41. 1. Prawa budowlanego, niezbędne w tej sprawie będą dedykowane prace przygotowawcze

  1. wytyczenie geodezyjne obiektów w terenie;
  2. wykonanie niwelacji terenu;
  3. zagospodarowanie terenu budowy wraz z budową tymczasowych obiektów;
  4. wykonanie przyłączy do sieci infrastruktury technicznej na potrzeby budowy.

Innymi słowy, dany teren można zagospodarować w momencie, gdy zostaną uprawomocnione decyzje pozwalające na budowę i wypełnione zostaną formalności, takie jak zawiadomienie o zamierzonym terminie rozpoczęcia prac budowlanych.

Ogrodzenie

Kolejną ważną kwestią przy organizacji placu budowy jest zagadnienie jego ogrodzenia, które definiowane jest jako oddzielenie obszaru prac budowlanych. Zgodnie z Art. 22. Prawa budowlanego do podstawowych obowiązków kierownika budowy należy „protokolarne przejęcie od inwestora i odpowiednie zabezpieczenie terenu budowy wraz ze znajdującymi się na nim obiektami budowlanymi, urządzeniami technicznymi i stałymi punktami osnowy geodezyjnej oraz podlegającymi ochronie elementami środowiska przyrodniczego i kulturowego”.  Dla uściślenia, nie oznacza to jednak, że kierownik ma samodzielnie wykonać ogrodzenie placu budowy. Ma on natomiast sprawić, aby ogrodzenie takie powstało.

Organizacja placu budowy2.jpg

Źródło: https://baukrane.pl/kategorie-oferty/ogrodzenia-budowlane/

Istnieją cztery warianty  ogrodzenia w przypadku placu: tymczasowe, docelowe, częściowo docelowe oraz częściowo tymczasowe. Aby faktycznie realizować poszczególne prace, niezbędna jest swoboda przestrzenna - zarówno w przypadku pracowników fizycznych, jak i sprzętu. Wszystko to w celu uniknięcia kolizji oraz ewentualnych utrudnień.

Podsumowanie

Optymalna organizacja placu budowy, uwzględniająca odpowiednie ogrodzenie, pozwoli na skuteczne i co najważniejsze bezpieczne  wykonywanie poszczególnych prac. Dobrze jest zatem mieć dostęp do sprawdzonego przedsiębiorstwa zajmującego się kompleksową obsługą inwestycji budowlanych.

Art. 41. Pr. bud. (Dz.U.2019.0.1186 t.j.).

Art. 22. Pr. bud. (Dz.U.2019.0.1186 t.j.). 

Źródło: Reklama
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Jak nazywa się ten portal
Odpowiedź na powyższe pytanie: