Dzisiaj jest: 13.7.2020, imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty

Płyta indukcyjna czy gazowa? Które rozwiązanie wybierają Polacy?

Dodano: 2 miesiące temu Czytane: 162 Autor:
Ilość głosów:

Podczas remontu kuchni lub nowego mieszkania, musimy podjąć decyzję, na którą z dostępnych płyt kuchennych się zdecydować. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się, jakie są możliwości.

Płyta indukcyjna czy gazowa? Które rozwiązanie wybierają Polacy?
Jakie są możliwości wyboru oraz jakie wady i zalety ma każde z rozwiązań?
 

Rodzaje płyt kuchennych w polskich domach

W polskich domach istnieją trzy rodzaje płyt kuchennych. Są to: Każda z nich ma swoje wady i zalety. Łączą się one swoją funkcją. Mają ogrzewać, pomóc w przygotowaniu posiłków na ciepło w garnkach oraz na patelniach.
 

Wady i zalety wybranych typów płyt grzewczych

Pierwszą omawianą płytą grzewczą jest płyta gazowa. Posiada one standardowe palniki gazowe. To najtańsza opcja zarówno w zakupie, jak i eksploatacji. Możliwa jest szybka regulacja temperatury. Wadą jest obowiązkowa wentylacja specjalnie zamontowana w pomieszczeniu, najczęściej w kuchni. Obecnie na rynku jest coraz więcej płyt gazową, które mają ciekawe wzory. Co ważne z roku na rok rośnie ich bezpieczeństwo. Możliwy jest również zakup z zabezpieczeniem przeciwpyłowym. Dzięki niemu odcinany jest samoczynnie gaz, w momencie, gdy przypadkowo zgaśnie płomień. Minusem płyty gazowej jest jej częsta konserwacja.
Drugim rodzajem jest płyta indukcyjna. Jest ona oparta na najnowszych technologiach energooszczędnych. Dochodzi do procesu grzania indukcji elektromagnetycznej, czyli tej o zmiennym polu elektromagnetycznym. Zachodzi wymiana energii między powodującymi ją cewkami a naczyniem. Na dnie naczynia powstają tzw. prądy wirowe, skutkiem czego jest rozgrzewanie się garnka i potrawy, która się w nim znajduje. Przez to ciepło powstaje wyłącznie na dnie naczynia a nie na płycie. Temperatura pola grzewczego jest wskazywana po zakończeniu gotowania przez wskaźnik zalegania ciepła. Płyta indukcyjna może być kupowane jako samodzielne urządzenie lub w zestawie z piekarnikiem. Montowana jest w meblach do zabudowy z zachowaniem wszystkich norm bezpieczeństwa. Dzięki temu meble nie odkształcają się oraz nie zmieniają swojej barwy pod wpływem temperatury. Największą zaletą płyty indukcyjnej jest szybkie gotowanie oraz smażenie,  a z drugiej strony niskie zużycie energii elektrycznej. To również łatwe w czyszczeniu rozwiązanie, które zapewnia większe bezpieczeństwo i wygodę podczas gotowania. Wadą może być wysoka cena płyty oraz dłuższy czas montażu. 
Ostatnią z opcji jest płyta elektryczna. Ma ona postać płytek grzejnych. Najczęściej są to grzałki pokrywane warstwą żeliwa. Biorąc pod uwagę moc grzałki można rozróżnić krążki standardowe oraz te, które szybko się nagrzewają. Szybko nagrzewające są najczęściej oznaczone czerwonym punktem na środku pola. Dodatkowo sprzęt wyposażony jest czasem w termowyłącznik. Dzięki temu, gdy dana temperatura zostanie osiągnięta, zasilanie się wyłącza i włącza, aby utrzymać temperaturę. Niektóre sprzęty wyposaża się również w czujniki reagujące na obecność danego naczynia. Gdy nie ma naczynia - nie ma grzania. Moc płytek elektrycznych często jest w skali 1 do 6. Dużą zaletą jest łatwość użycia oraz konserwacji. Minusem może być dłuższy czas nagrzewania w porównaniu do wcześniejszych rozwiązań. 

Który rodzaj płyty kuchennej wybrać do naszej kuchni?

Wybierając płytę kuchenną do kuchni warto porządnie przemyśleć sprawę, nie tylko patrząc na wady i zalety każdego z rozwiązań, ale i wielkości konkretnych płyt. Takie rozwiązania jak płyta indukcyjna, gazowa, czy elektryczna dają duże możliwości do gotowania, ale mają również wady. Dlatego warto kupować sprzęt od sprawdzonych firm jak np. produkty firmy Solgaz. Jest to polska firma posiadająca wysokiej klasy sprzęt AGD.
 
Jakie macie doświadczenia z płytami grzewczymi? Co jest dla Was najlepszym rozwiązaniem. 
Źródło: Reklama
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Co prawdziwy mężczyzna powinien wybudować?
Odpowiedź na powyższe pytanie: