Dzisiaj jest: 20.5.2024, imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny

Rodzaje pokryć dachowych

Dodano: 2 lata temu Czytane: 590
Ilość głosów: 12

Pokrycia dachowe w budynkach mieszkalnych mogą występować w różnorodnych wariantach.

Rodzaje pokryć dachowych

Do najczęściej wybieranych należą między innymi dachówka ceramiczna, gont bitumiczny czy lekkie pokrycia dachowe z blachy. Jakie produkty wybierać i na jakie parametry zwracać uwagę? Sprawdź, co warto wiedzieć na temat wykańczania dachów.

Czym jest pokrycie dachowe

Pokrycie dachowe wraz z więźbą dachową, kalenicą, warstwą izolacyjną i systemem rynnowym tworzy kompletny dach. Jest zewnętrzną warstwą całej konstrukcji, dlatego jest stale narażone na działanie czynników atmosferycznych. To sprawia, że materiał wykorzystywany do tworzenia pokryć dachowych musi być odpowiednio wytrzymały i odporny na różne warunki środowiskowe.

Pokrycie może być wykonane z różnych elementów. Do najczęściej wykorzystywanych należą tradycyjne dachówki. Coraz częściej jednak odchodzi się od nich na rzecz produktów takich, jak blachodachówka modułowa czy pokrycia z tworzyw sztucznych wysoce odpornych na warunki atmosferyczne.

Pokrycia dachowe – rodzaje

Rodzaje dachów oraz odpowiednich dla nich pokryć dachowych obejmują wiele różnorodnych produktów. Wśród tradycyjnych można wskazać gonty drewniane, łupek dachowy czy dachówki cementowe. Coraz częściej zastępuje się je jednak innymi – cechującymi się wysoką trwałością i łatwym montażem. Zobacz, jakie typy pokrycia dachowego są najczęściej stosowane.

·         Dachówki ceramiczne – zapewniają wysoką odporność na uszkodzenia i trwałość koloru. Można je układać na dachach o dużym kącie nachylenia. Nie sprawdzą się natomiast w przypadku dachów płaskich. Ich żywotność jest szacowana nawet na 100 lat. Ten rodzaj pokrycia zwykle jest najdroższy, dlatego wiele osób szuka dla niego alternatywy.

·         Dachówki betonowe –  wariant nieco tańszy. Również polecany na dachy, gdzie kąt nachylenia jest duży. Ich trwałość jest wysoka – nieznacznie niższa niż dachówek ceramicznych. Należą do pokryć ciężkich, dlatego wymagają stosowania wytrzymałej więźby dachowej.

·         Dachówki bitumiczne i papa bitumiczna – pokrycie dachowe wykonane z masy asfaltowej. Cechuje je wysoka trwałość. Dachówki bitumiczne składają się z dwóch warstw – osnowy z włókna szklanego pokrytej posypką mineralną.

·         Blachodachówki to tańsza, ale wciąż bardzo praktyczna alternatywa dla dachówki ceramicznej. Jej zaletą jest niska cena przy zachowaniu bardzo korzystnych właściwości. Może być układana na sztywnym poszyciu i dachach o dużym nachyleniu i skomplikowanych kształtach.

·         Blacha trapezowa – pokrycie dachowe znane przede wszystkim z budynków przemysłowych. Na rynku dostępne są nowoczesne wersje blach trapezowych, które świetnie się prezentują i są bardzo trwałe.

Planujesz remont dachu? Zastanów się, który materiał sprawdzi się najlepiej.

Pokrycia dachowe – co warto o nich wiedzieć

Nowoczesne pokrycia dachowe przede wszystkim muszą być dobrane do rodzaju, kąta nachylenia i typu konstrukcji. Jest to szczególnie ważne przy dachach skomplikowanych i tych o bardzo niskim lub bardzo wysokim spadku.

Warto również dopasować rodzaj pokrycia do stylu, w jakim utrzymany jest budynek. Przykładowo, gont drewniany i arkusze blachy płaskiej prezentują się zupełnie inaczej i dają odmienny efekt estetyczny.

Jakie jest najtańsze pokrycie dachowe

Ceny pokryć dachowych znacząco się od siebie różnią. Najtańsza jest papa wierzchniego krycia, jednak takie rozwiązanie nie zawsze się sprawdzi.

Dobry stosunek jakości do ceny cechuje przede wszystkim blachodachówki i arkusze blachy aluminiowej.

Jaki materiał na pokrycie dachu?

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj pokrycia dachowego się zdecydujesz, wybieraj oferty sprawdzonych producentów. Pamiętaj, że materiał w znacznym stopniu wpływa na termoizolacyjność, a co za tym idzie, na wysokość rachunków za ogrzewanie. Bardzo ważna jest także trwałość – dach to w końcu inwestycja na co najmniej kilkadziesiąt lat.

Przejrzyj asortyment firmy Florian – lidera w branży wysokiej klasy pokryć dachowych z blachy. Znajdziesz w nim wiele różnorodnych produktów wykonanych według najnowszych technologii.

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Co prawdziwy mężczyzna powinien wybudować?
Odpowiedź na powyższe pytanie: