Dzisiaj jest: 21.10.2021, imieniny: Celiny, Hilarego, Janusza

Klimatyzacja samochodowa zimą

Dodano: 3 lata temu Czytane: 1797 Autor:
Ilość głosów: 9

Klimatyzacja samochodowa zimą, czy warto z niej korzystać? Czy warto w zimę odwiedzić warsztat samochodowy? Dużo osób nie korzysta z klimatyzacji zimą a w lato są zaskoczeni że nie działa.

Klimatyzacja samochodowa zimą
         Wiosna i lato to okres kiedy klimatyzacja jest niezbędnym elementem wyposażenia każdego auta. W znacznym stopniu jest w stanie poprawić komfort jazdy podczas wysokich temperatur panujących na dworze. Zatem czy jest sens korzystać z niej w okresie chłodniejszych pór roku? Korzystanie z klimatyzacji w okresie niższych temperatur panujących na dworze zapewni sprężarce dłuższą żywotność. Wielu kierowców niestety nie widzi potrzeby włączania klimatyzacji w swoim aucie zimą czy jesienią. Jest to duży błąd, który może mieć zły wpływ na późniejsze jej zanieczyszczenie czy uszkodzenie.                 System działania klimatyzacji samochodowej jest bardzo prosty. Jest to zamknięty układ składający się jednocześnie ze sztywnych i elastycznych przewodów. Najprostszym sposobem jest podział na część niskociśnieniową oraz wysokociśnieniową. Kompresor pełniący rolę pompy, zajmuje się sprężaniem czynnika. W całym mechanizmie niezbędny jest czynnik. Jego praca polega na schładzaniu powietrza, które dostaje się układem klimatyzacji do wnętrza auta.                                                                                                                          

Efektywność oraz wydajność pracy klimatyzacji jest zależna od sprawności całego mechanizmu. W ciągu roku z układu ubywa około 10-15% czynnika schładzającego. Ważne jest, aby regularnie kontrolować działanie systemu. Pozwoli to uniknąć powstawania ubytków i zapobiegnie uszkodzeniu podzespołów. Nieuruchamianie klimatyzacji, gdy jest zimno może powodować również korozję na delikatnych elementach sprzęgła sprężarki. Zdaniem wielu mechaników warto włączać klimatyzację w aucie co najmniej raz w tygodniu i pozwolić jej działać przez kilkanaście minut, dzięki temu cały mechanizm będzie smarowany olejem z układu klimatyzacji. Dodatkowym atutem jej działania w zimie, jest ograniczenie powstawania na szybach pary wodnej i zagrzybianiu kanałów wentylacyjnych. Gdy w momencie uruchomienia klimatyzacji na szybach nadal widoczna jest wilgoć, warto udać się do serwisu w celu kontroli sprawności układu. Istnieją jednak auta wyposażone w klimatyzację zabezpieczaną przed oblodzeniem parownika. W tego rodzaju samochodach układ nie włączy się w niskiej temperaturze. Można jednak temu zaradzić. Wystarczy zamknąć obieg w środku auta i nagrzać w nim powietrze. Przy odpowiednio wysokiej temperaturze sprężarka zacznie działać.                                                                                    

Aby klimatyzacja w aucie działała prawidłowo, przynamniej co dwa lata należy przeprowadzić przegląd całego układu klimatyzacji. W profesjonalnym warsztacie usługa obejmuje: wypompowanie oraz uzupełnienie czynnika chłodniczego, uzupełnienie oleju, kontrola wszystkich elementów i szczelności układu, w razie potrzeby wymiana filtrów osuszającego i powietrza. Jednak najlepszym sposobem na uniknięcie problemów z klimatyzacją jest korzystanie z niej również zimą.            
                                                  
Warto zaznaczyć, że odpowiednie korzystanie z klimatyzacji, a także kontrolowanie jej stanu to gwarancja komfortu jazdy, bezpieczeństwa i zdrowia. Dlatego warto pamiętać, że układ klimatyzacji jest ważnym elementem auta o każdej porze roku. Biorąc pod uwagę postęp techniki klimatyzacja automatyczna umożliwia ustawienie odpowiedniej temperatury na cały rok. Dzięki temu nie musimy pamiętać o regularnym uruchamianiu jej. pamiętajmy zatem, że odpowiednie dbanie o klimatyzację samochodową pozwoli nam cieszyć się zdrowym powietrzem we wnętrzu auta zarówno w ciepłe miesiące roku, jak i w mroźnym okresie.
 
Źródło: Auto klimatyzacja Przemko Radom
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Co prawdziwy mężczyzna powinien wybudować?
Odpowiedź na powyższe pytanie: