Dzisiaj jest: 2.7.2020, imieniny: Kariny, Serafiny, Urbana

Jakie niwelatory są lepsze do profesjonalnego użytku – optyczne czy laserowe?

Dodano: 4 miesiące temu Czytane: 171 Autor:
Ilość głosów: 1

Niwelatory to niezwykle wszechstronne, użyteczne i funkcjonalne instrumenty pomiarowe stosowane do typowania pomiarów przez budowlańców, architektów czy geodetów.

Jakie niwelatory są lepsze do profesjonalnego użytku – optyczne czy laserowe?
Jaki niwelator okaże się lepszy do profesjonalnego użytku i czym różnią się między sobą niwelatory optyczne a laserowe?

Czym różnią się między sobą niwelatory laserowe i optyczne?

Niwelatory to zaawansowane technologicznie, precyzyjne narzędzia pomiarowe. Wybór między niwelatorem laserowym a optycznym powinien być podyktowany przede wszystkim dokładnym określeniem swoich potrzeb i preferencji, a także specyfiki realizowanych robót.

Niwelatory optyczne – popularne i atrakcyjne cenowo

Niwelatory optyczne to bardziej podstawowe i mniej zaawansowane technologicznie instrumenty pomiarowe, które do wykonywania pomiarów wymagają co najmniej dwóch osób. Niwelatory optyczne to popularniejsze i jednocześnie nieco tańsze rozwiązanie, które pozwala wyznaczać i kontrolować prawidłowy poziom na placach budów czy mierzyć odchyły na działkach budowlanych. 

Większość dostępnych na rynku profesjonalnych niwelatorów optycznych wyposażona jest w systemy poziomowania z kompensatorem oraz w optyczny układ wahadłowy ułatwiający korygowanie błędów pomiarowych. 

Standardowo niwelatory optyczne zapewniają powiększenie lunety zakresie 20x-26x i dokładność pomiaru rzędu 2,5-2,0 mm/km. Takie parametry zapewni m.in. sprawdzony niwelator Topcon AT-B4A. Bardziej zaawansowane i specjalistyczne konstrukcje pozwalają uzyskać powiększenie dochodzące do 32x oraz dokładność wynoszącą nawet 1,0 mm/km.

Niwelatory laserowe – wszechstronne i łatwe w użyciu

Niwelatory laserowe to bardziej nowoczesne konstrukcje, które pozwalają na wydajną obsługę przez jednego operatora. Tego rodzaju niwelatory są w stanie emitować powierzchnię odwzorowania w zakresie 360o i zapewniać zasię pracy w zakresie od 200 do nawet 1100 m – przykładem może być model Topcon RL-SV2S o zasięgu pracy do 800 m. 

Standardowo dokładność, jaką odznaczają się niwelatory laserowe, jest większa od niwelatorów optycznych i zaczyna się od 1,5 mm/10 m w przypadku najprostszych konstrukcji. Najbardziej profesjonalne niwelatory laserowe są w stanie uzyskać dokładność rzędu 1,0-0,5 mm/10m, czego przykładem może być model Nivel System NL500 Digital. Niwelatory laserowe cechuje również większy zakres funkcjonalności. Narzędzia tego typu pozwalają m.in. na pracę w pozycji pionowej i jednoczesne wyznaczanie kąta prostego, manualne i automatyczne wyznaczanie spadków czy możliwość prowadzenia i kontroli maszyn za pośrednictwem specjalnych detektorów.

Źródło: Reklama
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Z jakiego materiału najczesciej buduje się domy?
Odpowiedź na powyższe pytanie: